ZMIANY W CIT: Więcej obowiązków przy dokumentacji cen transferowych

Dodano: 29 października 2015

Próg powiązań kapitałowych pomiędzy podmiotami powiązanymi został zwiększony z 5 do 25 procent. W stosunku do podmiotów o mniejszych powiązaniach kapitałowych nie będą już stosowane przepisy o cenach transferowych. Więcej obowiązków dokumentacyjnych będą miały za to większe jednostki. Nowelizacja przepisów o cenach transferowych została już podpisana przez Prezydenta.

Takie zmiany wynikają z nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja została podpisana przez Prezydenta 27 października.

Nowe obowiązki dokumentacyjne

Ogromne zmiany dotyczą zakresu nowej dokumentacji. Do jej sporządzenia zobowiązani będą podatnicy, których przychody lub koszty przekroczyły w roku poprzedzającym równowartość 2 mln euro.

Oznacza to znaczną ulgę dla najmniejszych podmiotów. Podatnik będzie zobowiązany do sporządzenia dokumentacji do transakcji mających istotny wpływ na wysokość jego dochodu lub straty. Chodzi o transakcje, których łączna wartość przekracza w roku podatkowym równowartość 50 tys. euro. Jednak próg istotności transakcji będzie wzrastać według odpowiedniego algorytmu przewidzianego w ustawie, od wspomnianych 50 tys. euro, do wartości 0,5 mln euro przy przychodach podatnika przekraczających 100 mln euro.

W przypadku umów spółki niebędącej osobą prawną oraz umów wspólnego przedsięwzięcia i umów o podobnym charakterze obowiązek dokumentacyjny pojawi się przy wartości 50 tys. euro – mówi Jacek Bajger, partner i szef zespołu ds. cen transferowych w KPMG w Polsce  – i dodaje - Dokumentacja będzie musiała zostać dostarczona jak dotychczas, czyli w ciągu 7 dni od dnia otrzymania żądania, ale organ podatkowy będzie mógł zażądać dokumentacji do transakcji, których wartość nie przekracza powyższych limitów. Wtedy termin przedłożenia dokumentacji będzie wynosił 30 dni.

Analizy porównawcze

W nowej dokumentacji podatnicy o przychodach lub kosztach przekraczających 10 mln euro będą musieli przygotowywać analizy porównawcze, uzasadniające, że ceny stosowane w ich transakcjach są zawarte na poziomie rynkowym. To jedna z najbardziej istotnych nowości w porównaniu do dotychczasowego zakresu obowiązków dokumentacyjnych.

Szczegółowe informacje o grupie

Podatnicy o przychodach lub kosztach przekraczających 20 mln euro będą dodatkowo zobowiązani do przedstawienia szczegółowej informacji o grupie, np. jej strukturę organizacyjną, stosowaną politykę cen transferowych, opis jej działalności gospodarczej i wartości niematerialnych przez nią posiadanych. Opis powinien uwzględnić informacje o jej sytuacji finansowej oraz opis porozumień zawartych z władzami podatkowymi innych państw.

Podatnicy będą musieli składać urzędom skarbowym specjalne oświadczenie o sporządzeniu kompletnej dokumentacji do dnia upływu terminu określonego dla złożenia zeznania podatkowego. Osiągający poziom co najmniej 10 mln przychodów lub kosztów będą również obowiązani do dołączenia dodatkowego sprawozdania CIT-TP w sprawie transakcji z podmiotami powiązanymi.

A najwięksi, tj. podmioty krajowe o skonsolidowanych przychodach przekraczających równowartość 750 mln euro, będą musieli składać specjalne sprawozdania CIT-CBC o wysokości dochodów i zapłaconego podatku oraz miejscach prowadzenia działalności jednostek zależnych i zagranicznych zakładów w terminie 12 miesięcy od dnia zakończenia roku podatkowego - mówi Monika Palmowska, dyrektor w zespole ds. cen transferowych w KPMG w Polsce.

Większość nowych przepisów o cenach transferowych wejdzie w życie od 1 stycznia 2017 r. Wyjątkowo regulacje o sprawozdaniu CIT-CBC będą miały zastosowanie już do roku podatkowego rozpoczynającego się po dniu 31 grudnia 2015 r.

Jak tłumaczy Monika Palmowska - mimo pozornie dość odległego terminu wejścia w życie nowych przepisów, warto już teraz rozpocząć przygotowania. Zdaniem ekspertki - zakres obowiązków został znacząco rozszerzony, a przygotowanie wszystkich wymaganych danych i analiz będzie wymagało sporo pracy i czasu.

Etap legislacyjny: ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw – podpisana przez Prezydenta.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz