Zakupy na platformach cyfrowych po DAC-7. Jak nowe obowiązki operatorów platform, mogą wpłynąć na wysokość podatków

Jakub Sitarski

Autor: Jakub Sitarski

Dodano: 1 lipca 2024
Zakupy na platformach cyfrowych po DAC-7.

Unijna dyrektywa DAC-7 reguluje obowiązki platform cyfrowych. Platformy będą musiały przekazywać skarbówce dane o określonych sprzedawcach i transakcjach. Nowe przepisy obowiązują od 1 lipca br. Dowiedz się więcej na temat konsekwencji wprowadzenia DAC-7.

DAC-7 to część zbioru unijnych regulacji prawnych określanych jako Dyrektywy w sprawie Współpracy Administracyjnej (z ang. Directive on Administrative Cooperation). Pierwotna Dyrektywa w sprawie Współpracy Administracyjnej (Dyrektywa 2011/16/UE) została przyjęta już w 2011 r. i była wielokrotnie zmieniana  (aż do powstania siódmej wersji DAC-7), po to, aby przystosować przepisy do zmieniającego się środowiska gospodarczego i technologicznego. Regulacje DAC dotyczą zatem usprawnienia współpracy transgranicznej między państwami członkowskimi Unii Europejskiej oraz zwiększenia przejrzystości w zakresie opodatkowania.

Wprowadzona w roku 2021 DAC-7 reguluje zagadnienia dotyczące szeroko rozumianej gospodarki cyfrowej, w szczególności związane z działalnością platform cyfrowych. Wprowadza ona wymogi w zakresie zgłaszania informacji o działalności użytkowników platform cyfrowych, po to aby zapobiegać unikaniu opodatkowania i zapewnić większą przejrzystość w zakresie dochodów generowanych w gospodarce cyfrowej.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Czym jest DAC-7 i w jakim celu zostanie wprowadzona;
  • Kogo dotyczą nowe obowiązki i na czym one polegają;
  • Jakie transakcje na podstawie DAC-7 będą podlegać raportowaniu.

Czytaj też:

Niektóre podmioty z nowymi obowiązkami sprawozdawczymi

Rząd uszczelnia VAT w sektorze e-commerce

VAT in the digital age – jakie zmiany czekają unijnych podatników w najbliższych latach

Pozostało jeszcze 81% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Jakub Sitarski

Autor: Jakub Sitarski

Doradca podatkowy, Radca prawny specjalizujący się w doradztwie prawno-podatkowym i obsłudze przedsiębiorstw (JDG oraz spółki). Pełnomocnik procesowy przedsiębiorców i podatników w sporach z organami, w tym w sporach podatkowych. Zawodowo związany z Kancelarią LTCA, gdzie kieruje działem Sporów Podatkowych i Postępowań Sądowych. Uprzednio współpracownik Kancelarii Prawnej prof. Witolda Modzelewskiego, będącej częścią Grupy Instytutu Studiów Podatkowych Sp. z o.o. Autor licznych publikacji na łamach najpopularniejszych portali prawniczych i branżowych. Założyciel bloga o tematyce podatkowej – www.jakubsitarski.pl.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz