Upewnij się, czy wydatki związane z używaniem leasingowanych samochodów można zaliczyć w całości do kosztów

Emilia Bartkowiak

Autor: Emilia Bartkowiak

Dodano: 21 września 2016
e84330ea539039a392a47e7ed8d8a53c0b765d38-large

Podatnik ma prawo do zaliczenia opłat ustalonych w umowie leasingu oraz innych wydatków związanych z użytkowaniem tych aut do kosztów podatkowych. Ale czy w całości? Poznaj stanowisko organów podatkowych.

Jakie były wątpliwości?

W spółce pracownicy korzystają z samochodów służbowych. Ze względu na intensywną eksploatację pojazdów przedsiębiorstwo nie inwestuje w zakup własnych aut, tylko korzysta z samochodów używanych na podstawie umów leasingu operacyjnego lub najmu.

Wątpliwości dotyczyły tego,czy spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki ponoszone na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej z tytułu eksploatacji samochodów w pełnej wysokości.

Jakie stanowisko zajął organ podatkowy?

Podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu nie tylko opłaty leasingowe z tytułu umów o korzystanie z pojazdów niestanowiących jego własności (czynsz), ale także koszty eksploatacji pojazdów ponoszone w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą (m.in. opłaty serwisowe, koszty ubezpieczenia itp.). W przypadku umów leasingu nie ma zastosowania ograniczenie wynikające z art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o CIT.

KOMENTARZ EKSPERTA

Emilia Bartkowiak

radca prawny

Koszty muszą być racjonalne

Do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć wszelkie poniesione przez podatnika koszty, pod warunkiem że stanowić one będą racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą oraz że poniesione zostały w celu osiągnięcia, zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów.

Wprawdzie art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o CIT wyłącza możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych z używaniem na potrzeby działalności gospodarczej samochodów osobowych niestanowiących składników majątku podatnika – w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu do celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, jednak nie dotyczy to samochodów osobowych używanych na podstawie umowy leasingu.

Pamiętajmy, że na podstawie umowy leasingu jedna ze stron (finansujący) oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie (korzystający) podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty oraz prawo wieczystego użytkowania gruntów.

Oznacza to, że wydatki podatnika wynikające z umów spełniających warunki tzw. umowy leasingu operacyjnego mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

Co to dla Ciebie oznacza?

Przedsiębiorca korzystający z samochodów na podstawie leasingu operacyjnego ma prawo zaliczyć do kosztów w pełnej wysokości zarówno opłaty z tytułu umowy o korzystanie z pojazdów (opłaty czynszowe), jak i koszty eksploatacji pojazdów ponoszone w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą, w tym opłaty wynikające z umowy serwisowej, obejmującej również koszty ubezpieczenia.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 2 sierpnia 2016 r., nr IBPB-1-2/4510-711/16/KP

Emilia Bartkowiak

Autor: Emilia Bartkowiak

Radca prawny, wieloletni współpracownik Kancelarii Radcowskiej, specjalista z zakresu prawa podatkowego i gospodarczego, autorka licznych artykułów, porad, opinii i komentarzy o tematyce podatkowo-gospodarczej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz