Upewnij się, czy wydatki na spotkania szkoleniowo-integracyjne dla kontrahentów to reprezentacja

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 6 czerwca 2016

Firma, którą rozliczasz organizuje szkolenie dla swoich partnerów biznesowych? Sprawdź, czy zaliczysz  do kosztów podatkowych wydatki na alkohol, imprezy artystyczne, wycieczki itp.

NSA w wyroku z 10 maja 2016 r. (sygn. akt II FSK 700/14) podtrzymał stanowisko WSA Gliwicach zgodnie, z którym wydatki poniesione przez podatnika na zakup znacznej ilości alkoholu imprezy artystyczne, wycieczki itp. poniesione na rzecz kontrahentów spółki, służyły dobremu zaprezentowaniu się podatnika i miały charakter reprezentacyjny w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT. W konsekwencji nie stanowiły one kosztów uzyskania przychodów.

Chodziło o spółkę zajmującą się handlem hurtowym i detalicznym firan, tkanin oraz konfekcji. Działalność handlowa jest prowadzona poprzez sieć placówek handlowych w całym kraju.

Spór dotyczył możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków na usługi gastronomiczne, cateringowe i inne ponoszone podczas spotkań szkoleniowo-integracyjnych organizowanych przez spółkę z jej kontrahentami.

Podatnik musi wykazać, że wydatki miały związek z biznesem

Organy podatkowe uznały, że poniesione wydatki stanowią koszty reprezentacji, które są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów. Sprawa trafiła do WSA w Gliwicach, który przyznał rację organom podatkowym.

Zdaniem sadu, aby stwierdzić, czy dana działalność stanowi reprezentację, konieczna jest analiza całokształtu okoliczności faktycznych konkretnej sprawy.

Na podatniku spoczywa ciężar wykazania, że określone wydatki poniesione zostały w celu uzyskania przychodu oraz, że nie były one ukierunkowane na kształtowanie wizerunku firmy, lecz stanowiły element innego rodzaju aktywności gospodarczej.

Wydatki na alkohol nie służą osiągnięciu przychodu

Wydatki na alkohol nie wykazują cechy celowości i niezbędności. Nie są one bowiem ani niezbędne do przeprowadzenia szkolenia, ani nie służą celowi szkolenia, a w konsekwencji nie służą osiągnięciu przychodu lub zachowanie (zabezpieczenie) jego źródła.

Wydatki reprezentacyjne są wyłączone z kosztów

W konsekwencji sąd uznał, że wydatki poniesione przez podatnika na zakup znacznej ilości alkoholu, imprezy artystyczne, wycieczki itp. poniesione na rzecz kontrahentów spółki, służyły dobremu zaprezentowaniu się podatnika i miały charakter reprezentacyjny.

Stanowisko to podtrzymał Naczelny Sąd Administracyjny, do którego sprawa trafiła.

Sprawdź więcej na podobne tematy w Portalu FK:

Wyrok NSA z 10 maja 2016 r., sygn. akt: II FSK 700/14

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz