Poznaj stanowisko organów podatkowych w sprawie zaliczania do kosztów wydatków na katering

Magdalena Patryas

Autor: Magdalena Patryas

Dodano: 19 października 2017
kalkulator, laptop - liczenie na kalkulatorze

Wydatki ponoszone na zakup usług gastronomicznych (kateringowych) nabywanych przez spółkę w związku z organizowanymi wewnętrznymi naradami pracowników nie są reprezentacją. Więcej w komentarzu Magdaleny Patryas, doradcy podatkowego, partnera w Kancelarii KSP Legal & Tax Advice w Katowicach.

Jaki był problem?

Przedsiębiorstwo nabywa m.in. usługi gastronomiczne (kateringowe) w związku z organizacją wewnętrznych konsultacji czy narad pracowników. Spotkania mają na celu m.in. ustalenie jednolitego sposobu działania w celu realizacji polityki sprzedażowej. Usługi gastronomiczne nabywane są także w celu organizacji spotkań roboczych zarządu spółki. Spotkania te służą m.in. podejmowaniu optymalnych decyzji z punktu widzenia zarządu spółką.

Jakie stanowisko zajął organ podatkowy?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przyznał, że spółka może poniesione wydatki zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Wydatków ponoszonych na zakup usług gastronomicznych (kateringowych) nabywanych przez spółkę w związku z organizowanymi spotkaniami pracowników nie należy kwalifikować do wydatków na reprezentację, podlegających wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów.

Komentarz eksperta

Magdalena Patryas

doradca podatkowy, partner w Kancelarii KSP Legal & Tax Advice w Katowicach.


Sytuacje opisane w interpretacji zdarzają się codziennie w tysiącach firm i wydawałoby się, że pytanie o możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków na poczęstunek dla osób biorących udział w spotkaniach firmowych jest pytaniem retorycznym. A jednak podatnicy mają wątpliwości, a przynajmniej chcieliby mieć pewność, czy w czasie kontroli ich rozumienie przepisu podatkowego nie spotka się z niezrozumieniem kontrolujących.

Wyjdźmy zatem od ogólnej zasady związku kosztu z przychodem (art. 15 ust. 1 ustawy o CIT). Szczęśliwie fiskus od lat odchodzi od wąskiego rozumienia tego przepisu, kosztem podatkowym może być zatem każdy wydatek poniesiony w celu uzyskania przychodu lub zabezpieczenia jego źródła, chyba że został wymieniony w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. Co jest zatem podstawowym celem przedsiębiorcy?

Właśnie osiągnięcie zysku, a więc z jednej strony zwiększenie przychodów, z drugiej ograniczanie kosztów. Skoro więc przedsiębiorca organizuje spotkania z pracownikami i ponosi związane z tym koszty, np. usług gastronomicznych, to wierzy, że spotkania te w dłuższej perspektywie przełożą się na zysk firmy (w krótszej zaś z reguły służyć mają realizacji bieżących celów, np. omówieniu wyników, opracowaniu planów, komunikacji z pracownikami danego działu czy też integracji pracowników itp.). Co istotne, to przedsiębiorca, a nie fiskus powinien decydować o zasadności danego spotkania firmowego, niezależnie, czy jest to impreza w siedzibie firmy, w restauracji czy wyjazdowa impreza integracyjna.

Czy jednak wydatki na katering nie zostały wyłączone z KUP przez ustawodawcę? Moim zdaniem nie, bo spotkań wewnętrznych nie można uznać za reprezentację, a tylko taką kategorię kosztów niepodatkowych wskazano w art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT. Szczęśliwie stanowisko to podzielił dyrektor KIS w omawianej interpretacji.

Na marginesie warto wspomnieć o ograniczeniu możliwości zaliczenia do kosztów wydatków sfinansowanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz ugruntowanym w interpretacjach indywidualnych braku możliwości uznania za KUP wydatków poniesionych na zakup alkoholu (z tego typu wydatkami raczej nie spotkamy się w przypadku spotkań wewnętrznych na terenie firmy, ale możemy przy okazji wyjazdowych imprez integracyjnych).

Interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 3 lipca 2017 r., nr 0111-KDIB2-3.4010.20.2017.1.AB

Magdalena Patryas

Autor: Magdalena Patryas

Doradca podatkowy, partner w Kancelarii KSP Legal & Tax Advice w Katowicach
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz