Nowelizacja rozporządzeń MF dotyczących dokumentacji cen transferowych

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 12 kwietnia 2022
Nowelizacja rozporządzeń MF dotyczących dokumentacji cen transferowych

Zmiany w zakresie nowelizacji rozporządzeń w sprawie dokumentacji cen transferowych, które weszły w życie 8 kwietnia 2022 r., mają na celu ich dostosowanie do przepisów ustaw o podatku dochodowym, zmienionych w wyniku wprowadzenia Polskiego Ładu.  

8 kwietnia br. weszły w życie przepisy wydane przez Ministra Finansów zmieniające rozporządzenia w sprawie dokumentacji cen transferowych w zakresie PIT oraz CIT. Modyfikacja dotyczy odpowiednio rozporządzeń MF z:

  • 21 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji cen transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 923) i
  • 21 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji cen transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 1195).

Jak podkreślili autorzy nowych regulacji, ustawą z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (wprowadzającą podatkowy „Polski Ład”), zmieniono niektóre przepisy ustaw o podatku dochodowym w zakresie cen transferowych. Dotyczy to m.in. zmiany w przepisach o cenach transferowych okresu referencyjnego z roku obrotowego na rok podatkowy oraz rozszerzenia rozwiązań właściwych dla uprzednich porozumień cenowych na porozumienia podatkowe i porozumienia inwestycyjne. W związku z tym zaszła konieczność nowelizacji rozporządzeń w tym zakresie.

Przykładowo zmiany w treści rozporządzenia dotyczącego CIT polegają m.in. dodaniu nowych regulacji odnoszących się do zakresu analizy cen transferowych w przypadku umowy spółki niebędącej osobą prawną, umowy wspólnego przedsięwzięcia lub innej umowy o podobnym charakterze. Mianowicie doprecyzowano, że lokalna dokumentacja cen transferowych, w zakresie analizy cen transferowych, obejmować będzie, w szczególności, przyjęte zasady dotyczące praw wspólników lub stron umowy do udziału w zysku lub majątku oraz uczestnictwa w stratach.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz