Najnowsza interpretacja podatkowa wyjaśnia, jak rozliczyć wydatki na działalność badawczo-rozwojową dofinansowaną z funduszu

Bartosz Mroczkowski

Autor: Bartosz Mroczkowski

Dodano: 8 lutego 2018
7f61225addd4a9f11f9bff43e09d373028669d58-medium

Koszt kwalifikowany, który został w części podatnikowi zwrócony, nie podlega odliczeniu. Wynika z interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej. Poznaj komentarz eksperta.

Przedsiębiorstwo, które w 65% otrzymało dofinansowanie z programu operacyjnego na działalność badawczo-rozwojową, a pozostałą kwotę pokrywa z własnych środków, ma prawo do skorzystania z ulgi B+R. W takim przypadku można odliczyć 35% wydatków, które stanowią wkład własny. Takie wnioski płyną z interpretacji indywidualnej o nr 0111-KDIB1-3.4010.508.2017.1.MST.

Jaki był problem?

Spółka prowadzi działalność badawczo-rozwojową, polegającą na opracowaniu nowej generacji fotoinicjatorów procesów fotopolimeryzacji. W związku z prowadzoną działalnością spółka ponosi wydatki zaliczane do kosztów kwalifikowanych, wymienionych w art. 18d ust. 2 i 3 ustawy CIT, w tym m.in. wydatki na wynagrodzenia pracownicze, koszty materiałów i surowców bezpośrednio związanych z działalnością badawczo-rozwojową, oraz wydatki na ekspertyzy, opinie, w tym również świadczone przez jednostki naukowe.

W celu realizacji zadań spółka otrzymała dofinansowanie w ramach Programu Operacyjny Inteligentny Rozwój POIR 2014−2020 w ramach programu sektorowego INNOCHEM Działanie 1.2 POIR „Sektorowe programy B+R” Konkurs xxx. Dofinansowanie polega na pokryciu 65% poniesionych wydatków, pozostałą kwotę spółka pokrywa z własnych środków.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy pozostała kwota wydatków, zaliczanych do kosztów kwalifikowanych, wymienionych w art. 18d ust. 2 i 3 ustawy CIT, pokrywana z własnych środków spółki, stanowi podstawę do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, prowadzoną w rozumieniu art. 4a pkt 26−28 ustawy CIT.

Jakie stanowisko zajął organ podatkowy?

W tej sprawie ciężar ekonomiczny kosztów kwalifikowanych w części niepokrytej dotacją w wysokości 35% ponosi wnioskodawca, mogą one zostać w tej części, a więc w części stanowiącej wkład własny spółki, odliczone na podstawie art. 18d ust. 5 ustawy o CIT.

KOMENTARZ EKSPERTA Bartosz Mroczkowski doradca podatkowy z Kancelarii Ożóg Tomczykowski 

 

Interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 11 stycznia 2018 r. potwierdza szerokie możliwości w stosowaniu ulgi na działalność badawczo-rozwojową, tj. również do projektów, które w części finansowane są ze wsparcia udzielonego podatnikowi przez instytucje zewnętrzne. Często wśród podatników istnieje przeświadczenie, że przedsięwzięcia finansowane z dotacji nie mogą korzystać z dodatkowych preferencji podatkowych, takich jak ulga na działalność badawczo-rozwojową. Po części jest to opinia słuszna, niemniej tylko i wyłącznie w odniesieniu do tej części projektu, która została sfinansowana ze środków dotacyjnych.

W pozostałym zakresie, tam, gdzie wydatki na projekt są pokrywane ze środków własnych podatnika, można rozliczyć koszty kwalifikowane w uldze B+R. To oznacza, że praktycznie większość projektów/działalności finansowanych za pomocą dotacji można analizować pod kątem potencjału zastosowania ulgi B+R. Rzadko bowiem zdarza się, że dotacja udzielana jest na 100% wartości projektu i przeważnie inwestor musi pokryć pozostałą część ze środków własnych. Połączenie dotacji z ulgą B+R będzie oznaczało dla inwestora maksymalizację korzyści ekonomicznych związanych z przeprowadzeniem projektu.

W odniesieniu do samej analizy możliwości zastosowanie ulgi B+R należy zaznaczyć, że w przypadku niektórych projektów finansowanych z dotacji, w szczególności tych finansowanych przez NCBiR, część pracy polegającej przykładowo na potwierdzeniu zaliczenia przeprowadzanego przedsięwzięcia do działalności badawczo-rozwojowej jest już przeprowadzana przy przygotowywaniu wniosku o dotacje. Należy mieć jednak na uwadze, że nie wszystkie pojęcia, definicje używane przy programach dotacyjnych pokrywają się z tymi zawartymi w ustawie podatkowej. Oznacza to, że nie zawsze praca badawczo-rozwojowa czy koszt kwalifikowany w rozumieniu ustawy o podatkach dochodowych jest pracą badawczo-rozwojową/kosztem kwalifikowanym pod kątem danego programu dotacyjnego.

Powyższe może stanowić dodatkową szansę dla podatników, gdyż niepowodzenie w uzyskaniu dotacji lub niepokrycie dotacją niektórych kosztów kwalifikowanych nie oznacza automatycznie braku możliwości zastosowania ulgi B+R. Za każdym razem rekomendowane jest przeprowadzenie odrębnej, niezależnej analizy podatkowej.

Polecamy w Portalu FK:

interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 11 stycznia 2018 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.508.2017.1.MST

Bartosz Mroczkowski

Autor: Bartosz Mroczkowski

doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg Tomczykowski
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz