Kary umowne za opóźnienie w dostawie towarów – czy zaliczysz do kosztów podatkowych

Arkadiusz Juzwa

Autor: Arkadiusz Juzwa

Dodano: 3 marca 2022
Kary umowne za opóźnienie w dostawie towarów

Zdaniem skarbówki kary umowne za opóźnienie w dostawie towarów podlegają w każdym przypadku wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów. Bardziej przychylny pogląd wyrażany jest w orzecznictwie. W niektórych przypadkach pomocne mogą być także przepisy szczególne wprowadzone w związku z COVID-19. Jak postąpić w praktyce? Skorzystaj ze wskazówek eksperta.

Problem: Spółka zawarła z odbiorcą umowę dostawy towarów. Produkty będące przedmiotem umowy importowane są z Dalekiego Wschodu. Ze względu na zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw, związane z epidemią wywołaną zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, spółka nie była w stanie dochować umówionych terminów. Dlatego odbiorca naliczył przewidzianą w umowie karę za każdy dzień opóźnienia. Czy kara umowna, którą zapłaci spółka, będzie mogła stanowić koszt podatkowy?

Rozwiązanie: Kary umowne za opóźnienie w dostawie towarów nie powinny być kwalifikowane jako bezwzględnie wyłączane z kosztów uzyskania przychodów. W konsekwencji powinny stanowić koszt podatkowy, gdy opóźnienie nastąpiło z przyczyn niezależnych – a nie z winy (zaniedbania) podatnika. Stanowisko to nie jest niestety pozbawione ryzyka podatkowego. W przypadku spółki możliwość kwalifikacji kary umownej jako kosztu podatkowego wynika jednak dodatkowo także z przepisów szczególnych w związku z COVID-19.

Zobacz też:

Kary umowne i odszkodowania – sprawdź co z VAT

Kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe w 2022 roku wzrosły

Kary umowne wyłączone z kosztów uzyskania przychodów

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad albo zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług (art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o CIT).

Czytaj też:

Jak ujmować koszty operacyjne podstawowej działalności gospodarczej w wariancie porównawczym

Takie kary umowne są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów bez względu na okoliczności, które doprowadziły do konieczności ich zapłaty. Także w sytuacji, gdy wydatek z tytułu kary umownej ponoszony jest w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów – nie może być potrącony jako koszt podatkowy.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • jakie jest stanowisko skarbówki dotyczące zaliczania do kosztów podatkowych kar umownych za opóźnienia w dostawie towarów;
  • jaki pogląd dominuje w orzecznictwie;
  • co mówią przepisy covidowe w odniesieniu do kar umownych i zaliczaniu ich w koszty podatkowe.

Pozostało jeszcze 77% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad z zakresu podatków dochodowych, VAT, rachunkowości, ZUS oraz prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatorów, wzorów dokumentów, formularzy, szkoleń i porad wideo

Jeśli posiadasz konto - zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »
Jeśli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.
PayU » 49.90 zł netto (61.38 zł brutto)
Arkadiusz Juzwa

Autor: Arkadiusz Juzwa

Arkadiusz Juzwa doradca podatkowy Grupa UHY ECA
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz