Jak przygotować oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych – mamy wzory

Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Dodano: 20 marca 2018
0656bc08d44bed732a01ae87ae29e43a0f7840fa-medium

Obowiązek składnia oświadczeń o sporządzeniu dokumentacji podatkowych ciąży na podatnikach PIT i CIT. Obowiązuje już rozporządzenie, które daje podatnikom więcej czasu na przygotowanie oświadczenia. Skorzystaj z przykładowych wzorów.

Oświadczenie składane przez spółkę osobową

W przypadku spółek osobowych takich jak spółka jawna, partnerska oraz komandytowa podatnikami nie są same spółki, ale ich wspólnicy. Oznacza to, że obowiązek złożenia oświadczenia będzie ciążył na wspólnikach, a nie na spółce, która faktycznie jest uczestnikiem transakcji z podmiotem powiązanym. Złożenie oświadczenia w imieniu spółki osobowej nie będzie zatem spełnieniem obowiązku wynikającego z art. 25a ust. 7 ustawy o PIT.

W przypadku spółek osobowych sporządzenie dokumentacji podatkowej nie ciąży na spółce, lecz na jej wspólnikach. Mogą oni wyznaczyć spośród siebie jednego wspólnika, który będzie zobowiązany do sporządzenia dokumentacji podatkowej. Nie oznacza to jednak, że pozostali wspólnicy są zwolnieniu od obowiązku przedłożenia dokumentacji podatkowej (art. 25a ust. 1g ustawy o PIT). Gdyby wyznaczony wspólnik nie spełnił swojego obowiązku, to organ podatkowy ma prawo domagania się przedstawienia dokumentacji podatkowej od pozostałych wspólników.

Przepisy ustawy o PIT nie przewidują, aby w przypadku wyznaczenia jednego wspólnika zobowiązanym do złożenia oświadczenia był tylko ten jeden wspólnik. Każdy z pozostałych wspólników ma obowiązek złożenia oświadczenia mimo, że faktycznie nie sporządzał dokumentacji podatkowej tylko wspólnik wyznaczony. W takiej sytuacji, aby z jednej strony uczynić zadość wymaganiu określonemu w art. 25a ust. 7 ustawy o PIT a z drugiej, by złożyć oświadczenie zgodne ze stanem rzeczywistym najwłaściwszym rozwiązaniem jest złożenie o oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji podatkowej przez wspólnika wyznaczonego.

Jakie dane powinny znaleźć się w oświadczeniu

W ustawach podatkowych brak jest szczegółowych danych, jakie powinno zawierać oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji podatkowej.

Z uwagi jednak, że istnieje określony termin na złożenie oświadczenia, to należy wskazać, którego roku podatkowego dotyczy dokumentacja podatkowa. Brak wymaganych danych, jakie powinno zawierać oświadczenie w przepisach podatkowych może powodować różną interpretację przepisów nakładających obowiązek składania oświadczeń przez organy podatkowe.

Nie można bowiem wykluczyć, że w razie ogólnikowego stwierdzenia, że została sporządzona dokumentacji podatkowa organ będzie wzywał do sprecyzowania, jakiego rodzaju transakcja albo inne zdarzenie zostało udokumentowane oraz z jakim podmiotem powiązanym. Dlatego też, aby uniknąć niepotrzebnych problemów, warto  wskazać jakiego rodzaju zdarzenia zostały udokumentowane, a także ,kto był stroną transakcji.

Wystarczy jedno oświadczenie

W ustawach podatkowych mowa jest o oświadczeniu o sporządzeniu dokumentacji podatkowej. Nie oznacza to jednak, że podatnik jest zobowiązany do składaniu tylu odrębnych oświadczeń, ile faktycznie sporządził dokumentacji podatkowych. Można złożyć jedno oświadczenie dla wszystkich sporządzonych dokumentacji podatkowych.

Koniecznie z podpisem

Oświadczenie może zostać podpisane przez pełnomocnika, któremu zostało udzielone pełnomocnictwo ogólne bądź szczególne, a w przypadku zagranicznego zakładu przez osobę upoważnioną do jego reprezentowania.

Skorzystaj z przykładowych wzorów:

Sprawdź też:

Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Doradca podatkowy (nr wpisu 11549), prawnik (absolwent Wydziału Prawa i Administracji UW).
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz