Gdy część produkcji wykonanej poza strefą ma charakter pomocniczy, preferencja zostaje

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 30 marca 2018
1ed47d45c0fde591424dfaf7e74e41df80ccfc40-medium

Podatnicy strefowi mogą liczyć na ulgi podatkowe. Kłopot pojawia się, gdy część produkcji jest wykonywana poza specjalną strefą ekonomiczną. Sprawdź więcej.

Zakup towarów i usług od podmiotów spoza SSE nie prowadzi automatycznie do utraty zwolnienia podatkowego w części odnoszącej się do tych zakupów – tak wynika z wyroku o sygn. akt I SA/Go 484/17. Organy podatkowe mają często odmienne zdanie w tej kwestii.

Czego dotyczył problem

Spółka prowadzi działalność gospodarczą na terenie SSE na podstawie kilku zezwoleń. Zajmuje się działalnością produkcyjną, handlową i usługową w zakresie wyrobów wytworzonych i usług świadczonych na terenie SSE określonych w zezwoleniach. Część prac związanych z przystosowaniem materiałów do procesu produkcyjnego spółki jest wykonywana przez kontrahentów zlokalizowanych poza SSE, czynności związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem podstawowego procesu produkcyjnego, realizacją zamówień oraz sprzedażą i wysyłką wyrobów gotowych do odbiorców końcowych wykonywane są w zakładzie wnioskodawcy na terenie SSE.

Przedsiębiorstwo uważało, że z preferencji korzystają także przychody ze sprzedaży materiałów produkcyjnych na rzecz kontrahentów zlokalizowanych poza SSE w celu ich przetworzenia dla potrzeb dalszego procesu produkcji przez spółkę – materiały te są odsprzedawane przez kontrahentów zewnętrznych na rzecz spółki. Organ podatkowy był innego zdania. Twierdził, że przedstawiony proces produkcji z udziałem kontrahentów zlokalizowanych poza terenem SSE w celu wykonania przez nich określonych prac na zakupionym od spółki materiale, stanowi przeniesienie części produkcji podstawowej poza teren strefy.

Jakie stanowisko zajął sąd

Sprawa ostatecznie znalazła finał w sądzie, a WSA w Gorzowie Wielkopolskim stanął po stronie podatnika. Zdaniem sądu część produkcji wykonywanej poza SSE przez kontrahentów można uznać za działalność pomocniczą. Pomiędzy tymi czynnościami a działalnością podstawową istnieje ścisły i nierozerwalny, funkcjonalny związek, a zatem stanowią one integralną część działalności strefowej spółki.

Tym samym dochody z tego rodzaju działalności stanowią dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy a działalność mieści się w zakresie zezwolenia strefowego posiadanego przez spółkę.

Jakie są praktyczne skutki wyroku

Skoro działalność podmiotów położonych na terenie SSE powinna przyczyniać się do tworzenia dodatkowych miejsc pracy na rynku regionalnym, to będzie to możliwe m.in. dzięki nabywaniu przez podmioty strefowe towarów i usług od lokalnych podmiotów działających poza terenem SSE.

Wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim, sygn. akt I SA/Go 484/17

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.