30 września upływa termin na złożenie zeznania CIT-8E

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 30 września 2022
30 września upływa termin na złożenie zeznania CIT-8E

30 września br. upływa termin na złożenie deklaracji CIT-8E o wysokości dochodu osiągniętego za rok podatkowy. Dotyczy on podatników podatku dochodowego od osób prawnych rozliczających się w ramach tzw. estońskiego CIT, których rok podatkowy  zakończył się w okresie od 1 grudnia 2021 r. do 31 maja 2022 r.

CIT-8E jest roczną deklaracją o wysokości osiągniętego dochodu i należnego ryczałtu od dochodów spółek, czyli tzw. estońskiego CIT.  Jak wynika z obowiązujących w tym zakresie regulacji, obowiązek jej składania ciąży na podatnikach prowadzących działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej, prostej spółki akcyjnej, spółki komandytowej, a także spółki komandytowo-akcyjnej – którzy wybrali ten sposób rozliczeń podatku CIT. Przy czym w 2022 roku takie podmioty po raz pierwszy muszą składać (drogą elektroniczną) deklarację, o której mowa.

Jak wynika z art. 28r ust. 1 ustawy o CIT, podatnicy mają na to czas do końca trzeciego miesiąca następnego roku podatkowego po tym, za który wspomniana deklaracja jest składana. Zatem w przypadku spółek mających rok podatkowy pokrywający się z rokiem kalendarzowym – ostatecznym ustawowym terminem na złożenie CIT-8E za dany rok  jest 31 marca następnego roku.

Jednakże 28 czerwca 2022 r. Minister Finansów wydał  rozporządzenie, na podstawie którego do 30 września 2022 r. przedłużył termin na złożenie deklaracji CIT-8E za rok podatkowy, który zakończył się w okresie od 1 grudnia 2021 r. do 31 maja 2022 r.

Przedłużenie terminu do końca września 2022 roku uzasadniono postulatami, jakie wpływały do Ministerstwa Finansów, dotyczącymi zapewnienia właściwych warunków czasowych na wypełnienie obowiązków podatkowych związanych z nową, istniejącą od 2021 roku formą opodatkowania, tj. ryczałtem od dochodów spółek. Deklaracja CIT-8E, której dotyczy przesunięcie terminu do jej złożenia jest pierwszą deklaracją, którą podatnicy ryczałtu powinni składać w 2022 roku. Dlatego resort finansów postanowił pójść na rękę przedsiębiorcom, którzy jako pierwsi zdecydowali się na wybór nowej, nieznanej dotąd w polskim prawie podatkowym formy opodatkowania. Wspomniane rozporządzenie MF w tej sprawie weszło w życie 30 czerwca br.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz