Tomasz Krywan

Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
3119 artykułów na stronie

Zarządzanie nieruchomością w porozumieniu z drugim współwłaścicielem a odliczanie VAT

Pytanie:  Jesteśmy jednostką budżetową zajmującą się zarządzaniem nieruchomościami. Posiadamy w swoim zasobie nieruchomość, w której mamy udział w 50% z innym współwłaścicielem, nad którym sprawujemy zarząd. W ramach tych czynności podejmujemy działania związane ze stroną eksploatacyjną (zapewniamy dostawę mediów: energii, wody ścieki itp.) techniczną, przeglądy, naprawy, konserwacja, itp. Zawarliśmy porozumieniem, w którym uzgodniliśmy, że będziemy pobierać wszystkie pożytki z nieruchomości przypadające jej współwłaścicielom od lokatorów i pokrywać z nich wszystkie wydatki związane z utrzymaniem nieruchomości. Po zakończeniu roku rozliczamy uzyskane dochody i poniesione koszty, ewentualną nadwyżkę przekazujemy na konto drugiego współwłaściciela. Jednostka wystawia faktury sprzedaży z tyt. wynajmu dla lokali użytkowych na całość i z tego tytułu odprowadza VAT należny pomniejszony o VAT naliczony z faktur zakupu z tyt. poniesionych kosztów eksploatacyjnych (woda, energii, ścieki). Faktury sprzedaży wystawiamy jedynie w swoim imieniu na całość nieruchomości, ale z tego tyt. również się rozliczamy z US, odliczając faktury kosztowe na dostawę mediów i nie dokonując ich odsprzedaży. Wychodzimy z założenia, że jednostka świadczy usługi i ma prawo do wystawiania faktur w swoim imieniu i naliczania czynszów lokatorów. Czy stanowisko nasze jest słuszne?
11 marca 2021Czytaj więcej »

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy refakturowaniu usług

Pytanie: Ustawa o VAT nie reguluje odrębnie kwestii wystawiania refaktur, należy więc przyjąć zasady obowiązujące dla danego rodzaju usługi. Zgodnie z nimi obowiązek podatkowy powstaje zwykle z chwilą dokonania dostawy towaru lub wykonania usługi, natomiast w przypadku np. usług telekomunikacyjnych czy najmu obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury. Jaka powinna być wskazana data wykonania usługi w przypadku wystawiania refaktur? Proszę o wyjaśnienie dla porównania na dwóch przykładach: 1. Faktura za szkolenie zrealizowane we wrześniu 2020 roku została wystawiona w październiku 2020 roku i wpłynęła 7 października 2020 r. W dniu 8 października 2020 r. zostały wystawione refaktury na jednostki podległe. 2. Faktura za usługi telekomunikacyjne została wystawiona we wrześniu 2020 roku i obejmuje abonament od 15 września do 4 października – opłaty naliczone w okresie od 15 sierpnia do 14 września 2020 r. (zgodnie z określonym w umowie z operatorem okresem rozliczeniowym). Faktura wpłynęła 30 września 2020 r., a 5 października 2020 r. zostały wystawione refaktury dla pracowników za prywatne rozmowy telefoniczne realizowane z telefonów służbowych. Jaka data sprzedaży powinna być wskazana na wystawianych refakturach w obu powyższych przypadkach? Z jaką datą powstanie obowiązek podatkowy z tytułu VAT za wystawione faktury?
11 marca 2021Czytaj więcej »