Dokument archiwalny
Zobacz inne wersje:
Dokument archiwalny

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 2014 r. w sprawie zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r., poz. 1879)

Dodano: 1 marca 2017
Dz.U.14..1842
2016-01-01 Dz.U.15..2302 § 1
tekst jednolity Dz.U.16..1879
2017-03-01 Dz.U.17..270 § 1
rozporządzenie
Ministra Finansów1)
z dnia 15 grudnia 2014 r.
w sprawie zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego
(Dz.U. z dnia 19 grudnia 2014 r.)
Na podstawie art. 64 ust. 10 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2014 r. poz. 752, 1559 i 1662) zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa:
1)
sposób dokumentowania spełnienia warunków określonych w art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, zwanej dalej „ustawą”, w tym rodzaj dokumentów potwierdzających ich spełnienie;
2)
wzór wniosku o udzielenie zwolnienia lub przedłużenie zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego, zwanego dalej „zwolnieniem”;
3)
szczegółowy sposób udzielania, przedłużania i cofania zwolnienia.
§ 2.
1.
Dokumentami potwierdzającymi spełnienie warunków określonych w art. 64 ust. 1 ustawy są:
1)
w zakresie, o którym mowa w art. 64 ust. 1 pkt 1 ustawy – oświadczenie o numerze w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym albo w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz o nadanym statystycznym numerze identyfikacyjnym REGON;
2)
w zakresie, o którym mowa w art. 64 ust. 1 pkt 2 ustawy – dokument potwierdzający datę rozpoczęcia stosowania przez podmiot procedury zawieszenia poboru akcyzy;
3)
w zakresie, o którym mowa w art. 64 ust. 1 pkt 3 ustawy:
a)
informacja banku, w którym podmiot posiada podstawowy rachunek bankowy, potwierdzająca wysokość posiadanych środków finansowych lub zdolność kredytową podmiotu,
b)
sprawozdania finansowe podmiotu, sporządzone zgodnie z przepisami o rachunkowości, a jeżeli podlegają one badaniu przez biegłego rewidenta również z opiniami o badanych sprawozdaniach, albo w przypadku podmiotów niezobowiązanych do sporządzania sprawozdania finansowego inne dokumenty określające obroty, zysk oraz zobowiązania i należności – za okres ostatnich 3 lat obrotowych, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – za ten okres,
c)
oświadczenie podmiotu, z którego wynika, że w stosunku do podmiotu nie jest prowadzone postępowanie likwidacyjne, upadłościowe lub postępowanie egzekucyjne;
4)
w zakresie, o którym mowa w art. 64 ust. 1 pkt 4 ustawy – aktualne zaświadczenie, wydane przez:
a)
naczelnika urzędu skarbowego, że podmiot nie zalega z opłacaniem podatków stanowiących dochód budżetu państwa lub właściwy organ odroczył lub rozłożył na raty jego zaległe płatności, lub wstrzymał wykonanie wydanej wobec niego decyzji,
b)
właściwy dla siedziby lub miejsca zamieszkania podmiotu oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, że podmiot nie zalega z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne lub właściwy organ odroczył lub rozłożył na raty jego zaległe płatności, lub wstrzymał wykonanie wydanej wobec niego decyzji;
5)
w zakresie, o którym mowa w art. 64 ust. 1 pkt 5 ustawy – zobowiązanie do zapłacenia, na pierwsze żądanie naczelnik urzędu skarbowego, kwoty akcyzy oraz kwoty opłaty paliwowej przypadających do zapłaty z tytułu powstania zobowiązania podatkowego oraz obowiązku zapłaty opłaty paliwowej.
2.
  1. § 2 ust. 2 zmieniony z dniem 1 marca 2017 r. przez § 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 9 lutego 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego (Dz.U.2017.270)
Dokumentów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, pkt 3 lit. a i b oraz pkt 4, nie dołącza się, jeżeli:
1)
właściwy naczelnik urzędu skarbowego, do którego składany jest wniosek o udzielenie lub przedłużenie zwolnienia, dysponuje tymi dokumentami i dane w nich zawarte są aktualne lub
2)
dane zawarte w dokumentach znajdują się w prowadzonych przez podmioty publiczne bazach danych, do których dostęp ma właściwy naczelnik urzędu skarbowego.
3.
Dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 3 lit. a oraz pkt 4 lit. a, nie mogą być wystawione wcześniej niż miesiąc przed datą złożenia wniosku o udzielenie lub przedłużenie zwolnienia. Dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 4 lit. b, nie mogą być wystawione wcześniej niż 3 miesiące przed datą złożenia wniosku o udzielenie lub przedłużenie zwolnienia.
4.
Dokumenty, o których mowa w ust. 1, dołącza się w oryginałach lub uwierzytelnionych kopiach.
§ 3.
Wzór wniosku o zwolnienie lub przedłużenie zwolnienia stanowi załącznik do rozporządzenia.
§ 4.
  1. § 4 zmieniony z dniem 1 marca 2017 r. przez § 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 9 lutego 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego (Dz.U.2017.270)
1.
Decyzję o zwolnieniu oraz przedłużeniu zwolnienia wydaje się w dwóch egzemplarzach, z których jeden jest wydawany podmiotowi, a drugi jest zatrzymywany przez naczelnik urzędu skarbowego, który je wydał.
2.
Naczelnik urzędu skarbowego może wydać, na uzasadniony wniosek, większą liczbę egzemplarzy decyzji o zwolnieniu lub przedłużeniu zwolnienia, odnotowując na każdym z nich kolejny numer egzemplarza.
§ 5.
  1. § 5 zmieniony z dniem 1 marca 2017 r. przez § 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 9 lutego 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego (Dz.U.2017.270)
1.
Podmiot, któremu udzielono zwolnienia lub przedłużono zwolnienie, doręcza naczelnik urzędu skarbowego, właściwemu ze względu na miejsce stosowania zwolnienia, oryginał decyzji o zwolnieniu lub przedłużeniu zwolnienia lub jej uwierzytelnioną urzędowo kopię.
2.
(uchylony)
3.
(uchylony)
§ 6.
  1. § 6 zmieniony z dniem 1 marca 2017 r. przez § 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 9 lutego 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego (Dz.U.2017.270)
1.
Naczelnik urzędu skarbowego, który wydał decyzję o zwolnieniu lub przedłużeniu zwolnienia, w przypadku uzasadnionego przypuszczenia, że nastąpiło naruszenie warunków, o których mowa w art. 64 ust. 1 pkt 1, 3 i 4 ustawy, wzywa podmiot, któremu udzielono zwolnienia lub przedłużono zwolnienie, do złożenia pisemnego oświadczenia w sprawie zmian danych dotyczących spełnienia przez ten podmiot tych warunków, w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania.
2.
W przypadku gdy podmiot, któremu udzielono zwolnienia lub przedłużono zwolnienie, nie złoży w wyznaczonym terminie oświadczenia, że spełnia warunki, o których mowa w art. 64 ust. 1 pkt 1, 3 i 4 ustawy, oraz nie przedstawi aktualnych dokumentów, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, 3 i 4, potwierdzających spełnienie tych warunków, naczelnik urzędu skarbowego cofa zwolnienie.
3.
W przypadku cofnięcia zwolnienia podmiot, któremu udzielono zwolnienia lub przedłużono zwolnienie, niezwłocznie doręcza właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego wszystkie otrzymane egzemplarze decyzji o zwolnieniu lub przedłużeniu zwolnienia celem dokonania przez naczelnika adnotacji o jego cofnięciu.
§ 7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2015 r. 2)
1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej – finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 1256).
2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 23 sierpnia 2010 r. w sprawie zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego (Dz. U. Nr 158, poz. 1063), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 23 października 2014 r. o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym, ustawy o Funduszu Kolejowym oraz ustawy o podatku akcyzowym (Dz. U. poz. 1559).
Załącznik Wniosek o zwolnienie/przedłużenie zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego
  1. Załącznik zmieniony z dniem 1 marca 2017 r. przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 9 lutego 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego (Dz.U.2017.270)
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz