koszty uzyskania przychodów

Podatkowe i rachunkowe skutki wydatków

Sprawdź podatkowe i rachunkowe skutki wydatków na Wielkanoc

Firmowe jajeczko czy też wręczanie prezentów świątecznych na pracownikom to coraz powszechniejsza praktyka w wielu przedsiębiorstwach. Sprawdźmy, o czym warto pamiętać, aby bez kłopotów rozliczać wydatki na Wielkanoc.

O tym, jak rozliczać do celów PIT wydatki poniesione na zakup paczek, decyduje m.in. źródło, z jakiego pracodawca sfinansował wydatki.

Źródła finansowania

Jeżeli zakup paczek został pokryty ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS), to poniesionych z tego tytułu wydatków nie wolno zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Kosztem dla przedsiębiorcy mogą być bowiem jedynie odpisy na ten fundusz, a nie sfinansowane z niego wydatki.

Jeżeli źródłem finansowania były środki obrotowe firmy, to nie ma przeszkód, aby pracodawca potrącił w takich kosztach koszty zakupu bądź przygotowania paczek.

Warto przy tym pamiętać, aby wydatki miały związek z przychodami osiąganymi przez podatnika, względnie zostały poniesione w celu zachowania albo zabezpieczenia ich źródła.

  Delegacja zagraniczna przedsiębiorcy. Wskazówki dotyczące wydatków na samochód

Delegacja zagraniczna przedsiębiorcy. Wskazówki dotyczące wydatków na samochód

Wielu przedsiębiorców, w związku z prowadzonym biznesem, udaje się w zagraniczne podróże samochodem. Skorzystaj ze wskazówek, aby bezbłędnie rozliczać wyjazdy zagraniczne przedsiębiorcy. Poznaj najnowsze wyjaśnienia organów podatkowych.

Przedsiębiorcy korzystający z samochodów w trakcie zagranicznych wyjazdów służbowych, ponoszą nakłady finansowe, które w większości przypadków są związane z ich bieżącą eksploatacją. Chodzi np. o zakup paliwa do samochodów podczas takich wyjazdów, opłaty za korzystanie z autostrad, opłaty parkingowe, koszty ewentualnych napraw w razie nieprzewidzianej awarii pojazdu, czy wynajem aut na miejscu, jeśli przedsiębiorca bądź jego pracownicy udają się tam publicznymi środkami transportu (np. pociągiem, samolotem, autobusem itp.).  

Kiedy wydatki na zagraniczne podróże przedsiębiorcy można zaliczyć do kosztów

W świetle ogólnej definicji kosztów uzyskania przychodów, są nimi koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła przychodów, z wyjątkiem tzw. kosztów niepotrącalnych (które z woli ustawodawcy nie mogą pomniejszać przychodów podatnika). Tak wynika z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT. Dodatkowo fiskus wymaga w tym zakresie, aby ponoszone przez przedsiębiorcę wydatki miały definitywny charakter (czyli nie były mu zwrócone w jakiejkolwiek formie), a także zostały odpowiednio udokumentowane. 

Na ogół wydatki dotyczące zagranicznych wyjazdów, stanowią dla przedsiębiorcy, koszty uwzględniane w rachunku  podatkowym. Powszechnie przyjmuje się bowiem, że poszukiwanie nowych klientów czy dostawców w innych krajach, świadczenie tam usług, negocjacje  handlowe z zagranicznymi kontrahentami, udział w międzynarodowych targach i wystawach  itp., wykazują związek z działalnością gospodarczą podatników. Takie podmioty muszą jednak być w stanie każdorazowo wykazać istnienie związku przyczynowo-skutkowego między ponoszonymi w tym celu wydatkami a ich przychodami, jak również udowodnić faktyczne poniesienie tych wydatków. 

  Czy przedsiębiorca może prowadzić biuro w przyczepie kempingowej, a wydatki zaliczyć w koszty

Czy przedsiębiorca może prowadzić biuro w przyczepie kempingowej, a wydatki zaliczyć w koszty

Przedsiębiorca zamierza kupić przyczepę kempingową i urządzić w niej mobilne biuro. Czy podatnik zaliczy do kosztów podatkowych wydatki związane na zakupem przyczepy oraz wydatki eksploatacyjne? Sprawdźmy, co na to skarbówka.

Sprawa dotyczyła podatnika, którego głównym przedmiotem działalności jest wytwarzanie, rozwijanie oraz ulepszanie programów komputerowych. Podatnik często realizuje kontrakty poza miejscem zamieszkania. Nie ma on swego odrębnego biura, z którego mógłby świadczyć usługi, a w domu nie ma warunków do pracy.

Dlatego też postanowił kupić przyczepę kempingową i wyposażyć ją w sprzęt niezbędny do prowadzenia działalności (zakup stołu, biurka, monitor zewnętrzny, antenę oraz modem zapewniające stały dostęp do Internetu). Przyczepa nie będzie odpowiadała definicji samochodu osobowego zawartej w art. 5a pkt. 19a ustawy o PIT. Podatnik zaliczy przyczepę do ewidencji środków trwałych. W głównej mierze przyczepa będzie wykorzystywana w ramach prowadzonego biznesu.

Wydatki ponoszone przez podatnika prowadzącego działalność gospodarczą jako KUP

Problem:Podatnik założył jednoosobową działalność gospodarczą, bez zatrudniania pracowników, nie jest podatnikiem VAT − usługi psychologiczne i psychoterapeutyczne. Działalność wykonuje w wynajmowanych gabinetach osobiście i zdalnie oraz zdalnie z adresu zamieszkania.

Czy można potraktować jako KUP takie wydatki, jak:

1)  wydatki w wynajętym gabinecie − zakup firan, zasłon, poduszek, dywanu, kwiatka doniczkowego i dekoracji, ramek na zdjęcia, foteli, szafek, stolików, lamp (zapewnienie odpowiedniego oświetlenia); wydatki nie przekraczają łącznie kwoty 10.000 zł;

2) wydatki w pokoju w miejscu zamieszkania (siedzibą firmy jest miejsce zamieszkania − na sesje zdalne, a także na prowadzenie innych niż operacyjne spraw firmy) − remont pokoju, tj. drobne wydatki na zakup gładzi, rolet, firanek, listew przypodłogowych; wydatki nie przekraczają łącznie kwoty 10.000 zł;

3) wydatki bieżące − woda, kawa, herbata, świeże kwiaty, owoce, świece, abonament w serwisach typu Znanylekarz.pl; wszystkie te wydatki mają służyć zapewnieniu i podniesieniu klientom komfortu w czasie oczekiwania przed sesją i na sesji, a także zbudowaniu atmosfery zaufania, relaksacji, wygodnego miejsca do rozmowy, zbudowaniu pozytywnych odczuć, sprawienia, że pomieszczenie jest bardziej domowe i przyjazne i mają wpłynąć na zwiększenie spodziewanych przychodów; czy te wydatki są racjonalne i akceptowalne w orzecznictwie;

4) wydatki na dokształcenie i zdobycie wiedzy, zwiększenie prestiżu − superwizję (w celu uzyskania certyfikacji zawodowej), opłata za studia psychologiczne, opłata za kurs języka angielskiego, szkolenia specjalistyczne, materiały edukacyjne związane z obszarem prowadzonej działalności (prenumeraty, literatura, audiobooki, książki branżowe); mają one wpłynąć na poprawienie pozycji na rynku; podatnik jest w stanie oferować usługi zdalnie również poza terytorium PL, a także dla obcokrajowców;

5) wydatki na zwierzę (np. rybki, kot, pies) wykorzystywane w działalności w celu terapeutycznym − zakup zwierzęcia, szkolenie, opieka weterynarza, zabiegi, szczepienia, wyżywienie; po zakończeniu pracy w gabinecie zwierzę (np. pies, kot) wraca do miejsca zamieszkania.