Wsteczna korekta zeznania pozwoli odzyskać 50% koszty autorskie

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 12 kwietnia 2024
Wsteczna korekta zeznania pozwoli odzyskać 50% koszty autorskie

Autorskie koszty uzyskania w wysokości 50% przychodów wolno zastosować wstecz, w drodze  korekty zeznania podatkowego. Dopuszczalność dokonania w tym trybie zmiany kosztów pracowniczych potwierdził niedawno dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, w jednej z wydanych przez siebie interpretacji.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Kogo dotyczyła interpretacja indywidualna dotycząca możliwości zastosowania 50% kosztów poprzez korektę zeznania PIT
  • Jakie było rozstrzygniecie dyrektora KIS w tej kwestii
  • Jak wskazany organ uzasadnił swoje stanowisko 

Sprawdź też:

Czy wynagrodzenie prowizyjne i honorarium autorskie wlicza się do minimalnego wynagrodzenia za pracę

Czy pracownik na urlopie traci prawo do 50% kosztów autorskich

Wysokość VAT z tytułu wniesienia aportu w postaci praw autorskich do dokumentacji projektowej

Kiedy twórca i artysta skorzystają w 2024 roku z Małego ZUS Plus – interpretacja ZUS

Takie korzystne dla podatników stanowisko fiskusa wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 lutego 2024 r. (nr 0113-KDIPT2-3.4011.869.2023.2.IR). Pismo zostało wydane na wniosek pracownika, który w ramach obowiązków służbowych określonych w umowie pracę wykonywał czynności jako inżynier budowlany. W ich efekcie m.in.  powstawały utwory będące przejawem działalności twórczej w zakresie inżynierii budowlanej,  podlegające prawu autorskiemu. Były one następnie przenoszone na własność pracodawcy. Z oświadczenia tego pracodawcy wynikało, że 75% miesięcznego wynagrodzenia brutto pracownika stanowiło honorarium za przeniesienie przez niego  na rzecz tego pracodawcy utworów w postaci indywidualnych i niepowtarzalnych opracowań technicznych (dotyczących m.in. konstrukcji prefabrykatów i wymiarowania elementów budowlanych).

Dlatego pracownik uznał, że częściowo przysługiwały mu z tego tytułu „autorskie” koszty uzyskania przychodów w wysokości 50% przychodów (na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy PIT). Jednak w latach 2019–2022 pracodawca nie potrącał tych kosztów, stosując jedynie podstawowe zryczałtowane koszty pracownicze.

O co pytał podatnik

W tej sytuacji pracownik zwrócił się do dyrektora KIS z pytaniem, czy jest uprawniony do złożenia korekt zeznań podatkowych PIT  za wspomniane  lata, w celu zastosowania ww. 50% kosztów do honorarium otrzymanego z tytułu rozporządzania prawami autorskimi do stworzonych utworów, do którego wcześniej zastosowano standardowe koszty uzyskania przychodów. Jednocześnie zaprezentował własne stanowisko w tej sprawie. Wynikało z niego, że wnioskodawcy przysługuje takie uprawnienie.

Jaka była odpowiedź dyrektora KIS

Na tak postawione pytanie, w wydanej interpretacji dyrektor KIS udzielił odpowiedzi pozytywnej. Podzielił zatem pogląd podatnika odnośnie do możliwości dokonania takiej wstecznej korekty kosztów.

W uzasadnieniu wskazanego pisma organ wyjaśnił m.in., że dokonywanie korekt deklaracji przez  podatników, płatników i  inkasentów dopuszcza art. 81 § 1 Ordynacji podatkowej. Jest to możliwe pod warunkiem, że odrębne przepisy nie stanowią inaczej. Jednak jeśli chodzi o możliwość złożenia korekty zeznania w związku ze skorzystaniem z 50% kosztów uzyskania przychodów – żadne przepisy nie wprowadzają zakazu w tym zakresie. Według organu oznacza to, że  ustawodawca przewidział możliwość złożenia korekty zeznania podatkowego w celu zastosowania preferencyjnych kosztów uzyskania przychodów (oczywiście pod warunkiem spełnienia przez podatnika pozostałych wymogów). Gdyby ustawodawcy zależało na tym, aby pozbawić podatników rozliczania 50% kosztów uzyskania przychodów poprzez składanie korekt zeznań podatkowych, określiłby to wyraźnie w przepisach podatkowych. Tymczasem brak jest regulacji w tym przedmiocie.

W konsekwencji, w ocenie dyrektora KIS, wnioskodawca miał  prawo do dokonania korekty zeznań rocznych za lata podatkowe 2019-2022 i możliwość zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu do otrzymywanego honorarium z tytułu stworzonych utworów, do którego wcześniej zastosowano standardowe koszty uzyskania przychodów.

 

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz