Coraz więcej obywateli Ukrainy znajduje pracę w Polsce

Dodano: 3 czerwca 2022
Coraz więcej obywateli Ukrainy znajduje pracę w Polsce

Pracodawcy zatrudnili już 185 tys. obywateli Ukrainy w ramach uproszczonej procedury obowiązującej od połowy marca. Połowa tych osób znalazła pracę w województwie mazowieckim, dolnośląskim, wielkopolskim lub łódzkim.

Dzięki rządowej specustawie obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego, mogą podejmować pracę bez konieczności uzyskania specjalnego zezwolenia. W ramach takiej uproszczonej procedury przedsiębiorcy od połowy marca zatrudnili już 185 tys. osób. Wśród nowo zatrudnianych nadal przeważają panie – spośród 185 tys. pracowników niemal 135 tys. to kobiety.

Najwięcej obywateli Ukrainy w ostatnim czasie znalazło pracę w woj. mazowieckim (41 tys.), dolnośląskim (19,6 tys.), wielkopolskim (18,3 tys.) i śląskim (13,7 tys.). Najmniej zatrudniono w woj. świętokrzyskim (1,5 tys.), podkarpackim (2,2 tys.) i podlaskim (3,5 tys.).

Jak wyjaśnia minister rodziny i polityki społecznej M. Maląg, rynek pracy w Polsce ma się bardzo dobrze mimo sytuacji geopolitycznej w naszym regionie. Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu kwietnia 2022 r. wyniosła 5,2%. To bardzo dobry wynik, który zaskoczył wielu analityków. Pracodawcy nadal zgłaszają wiele wolnych miejsc pracy i między innymi dlatego w przyjętym niedawno przez rząd projekcie nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy zaproponowaliśmy wprowadzenie kolejnych instrumentów ułatwiających tym osobom wchodzenie na polski rynek pracy.

Projekt przewiduje między innymi wdrożenie rozwiązań ułatwiających dostęp do szkoleń z języka polskiego. Zapewniony zostanie odpowiedni standard ochrony obywateli Ukrainy, związany z wykonywaniem przez nich pracy w Polsce – chodzi także o umożliwienie inspektorom pracy prowadzenia skutecznych działań kontrolnych w tym zakresie.

Przydatne linki – strony dostępne w języku ukraińskim:

  • Centralna baza ofert pracy https://oferty.praca.gov.pl
  • Portal Zielona Linia https://zielonalinia.gov.pl/ oraz infolinia 19524
  • Wortal Publicznych Służb Zatrudnienia www.psz.praca.gov.pl
  • Strona www.pomagamukrainie.gov.pl koordynacja pomocy humanitarnej

Źródło:

www.gov.pl

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz