Zakup maszyny do warsztatu z prywatnych (niefirmowych) pieniędzy

Krzysztof Klimek

Autor: Krzysztof Klimek

Dodano: 1 sierpnia 2022
Pytanie: Właściciel warsztatu samochodowego chciałby zakupić maszynę, którą musi sfinansować środkami z firmy (przelew z konta firmowego), jednakże nie posiada takiej kwoty na koncie firmowym. Czy będzie mógł sfinansować część zakupu środka trwałego z prywatnych oszczędności? Czy bardziej zasadne i bezpieczne (pod względem rozliczenia podatkowego) będzie podjęcie kredytu operacyjnego? Jakie powstaną zobowiązania dla US jeśli pewną kwotę prywatnej gotówki wpłaci na konto firmowe i dokona transakcji?
Odpowiedź:

Nie ma znaczenia z której części swojego mienia jednoosobowy przedsiębiorca sfinansuje firmowe zakupy.

Osoba fizyczna nie posiada wyodrębnionych mas majątkowych, cały jej majątek stanowi jedną całość, którą może rozporządzać i dowolnie wydatkować. Może oczywiście zorganizować swój majątek w ten sposób, że z części utworzy przedsiębiorstwo, a część będzie wykorzystywał jedynie na potrzeby osobiste - wciąż pozostaje to jednak jednolita masa majątkowa (mienie - art. 44 kc).

Co z współwłasnością majątku?

Pewnym wyjątkiem są tu przypadki współwłasności, kiedy do mienia wchodzi jedynie własność udziału we wspólnym majątku lub wspólne jego składniki - ale na zasadzie łącznej współwłasności. Wciąż jednak majątek osoby fizycznej nie jest podzielony.

Organizacja firmy i majątku prywatnego

Oczywiście dla właściwego prowadzenia przedsiębiorstwa zasadnym jest wydzielenie jego majątku przez takie zorganizowanie części mienia, by było ono odrębnie od majątku prywatnego. Przez przesunięcia o takim charakterze organizacyjnym jednak nie dochodzi do powstania u przedsiębiorcy przysporzeń ani uszczupleń majątku, na gruncie podatkowym nie dochodzi więc do powstania przychodu ani kosztu.

Przedsiębiorca może zatem przelać na rachunki przedsiębiorstwa potrzebne kwoty, można to traktować jako pożyczkę, lecz tylko w sensie finansowym, organizacyjnym - nie można przecież udzielić pożyczki samemu sobie.

Taki przelew będzie więc podatkowo obojętny (art. 14 i 22 ustawy o PIT). 

Autor:

Krzysztof Klimek, konsultant podatkowy

Krzysztof Klimek

Autor: Krzysztof Klimek

Prawnik specjalizujący się w podatkach dochodowych, wieloletni pracownik administracji celnej i skarbowej, gdzie zajmował się egzekucją, postępowaniami karnoskarbowymi, ulgami i odpowiedzialnością podatkową. Obecnie współpracownik wielu znanych wydawnictw.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.