Więcej czasu na zmianę kodów przez firmy posługujące się PKD 93.29.Z

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 8 listopada 2023
Polska Klasyfikacja Działalności

Przedsiębiorcy posługujący się dotychczas podklasą PKD 93.29.Z, będą mieli więcej czasu na zmianę kodu prowadzonej działalności gospodarczej. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie, które przewiduje przesunięcie po raz kolejny terminu na realizację spoczywającego na nich w tym zakresie obowiązku. 

1 sierpnia 2020 r. uległy zmianie niektóre kody Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Dokonano jej mocą rozporządzenia Rady Ministrów z 24 czerwca 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). W ramach modyfikacji obowiązujących w tym zakresie regulacji, m.in. PKD 93.29.Z („Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna”) została zastąpiona podklasami 93.29.A i 93.29.B. Pierwsza z nich (tj. 93.29.A) dotyczy działalności pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni (takich jak np. gry, pokazy, czy wystawy tematyczne). 

 

Natomiast druga podklasa (tj. 93.29.B) odnosi się do pozostałej działalności rozrywkowej i rekreacyjnej, gdzie indziej niesklasyfikowanej (jak np. działalność parków rozrywki, eksploatacja automatów do gier, transport rekreacyjny, w tym przystanie jachtowe, obsługa stoków narciarskich, wypożyczalnie sprzętu rekreacyjnego, działalność plaż, włączając wynajmowanie przebieralni, szafek na ubrania, wypożyczanie leżaków itp.). Te dwie nowo utworzone podklasy zastąpiły więc dotychczas obowiązującą podklasę PKD 93.29.Z, której zakres został podzielony.

W konsekwencji, począwszy od 1 sierpnia 2020 r., przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą nie mogą już przyporządkować do niej kodu 93.29. Z (powinni bowiem wybrać 93.29.A lub 93.29.B).

Inaczej jest natomiast w przypadku już działających firm. Takim podmiotom (które nie złożyły wniosku o zmianę kodu PKD w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, w Krajowym Rejestrze Sądowym lub w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej) – na podstawie przepisów przejściowych umożliwiono bowiem warunkowo dalsze posługiwanie się ww. podklasą PKD 93.29.Z. Możliwość ta pierwotnie była dopuszczalna tylko do końca lipca 2022 roku. Następnie została ona wydłużona do 31 grudnia 2023 r. Pozwala na to treść rozporządzenia Rady Ministrów z 4 lipca 2022 r. w sprawie zmiany rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).

Stosowanie starego kodu PKD nadal dozwolone     

Wiele wskazuje jednak na to, że możliwość dalszego korzystania przez przedsiębiorców z  PKD 93.29.Z zostanie ponownie przedłużona. Do takich wniosków prowadzi analiza projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zmiany rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Wspomniany projekt –który został przedłożony przez Główny Urząd Statystyczny – zakłada wydłużenie czasu na złożenie przez wspomniane wcześniej podmioty wniosku o zmianę wpisu w rejestrze (m.in. PKD, KRS) o 2 lata. 

 

Zmiana pozwoli na stosowanie wobec podmiotów obecnie wykonujących działalność gospodarczą, której przedmiot jest oznaczony kodem PKD 93.29.Z, przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z 24 grudnia 2007 r.  w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), w brzmieniu obowiązującym przed 1 sierpnia 2020 r. Zatem przedmiot działalności tych podmiotów będzie w dalszym ciągu oznaczony kodem PKD 93.29.Z (jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2025 r.). Jak wskazano w uzasadnieniu projektu, o którym mowa, po tej dacie zmiana w rejestrze zostanie wprowadzona automatycznie.

Przedsiębiorcy, których przedmiot działalności w dalszym ciągu jest oznaczony kodem PKD 93.29.Z, nadal będą mogli się nim posługiwać, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2025 r.

Uzasadnienie zmian w przepisach

Dokonanie zmiany przepisów w tym zakresie jej autorzy tłumaczą m.in. uniknięciem luki prawnej, w której przedsiębiorcy nie mogliby posługiwać się dotychczasowym kodem PKD, czyli de facto nie mieliby wskazanego przeważającego kodu PKD. Argumentują, że czas uzyskany przez przedłużenie okresu stosowania kodu PKD 93.29.Z pozwoli na przeprowadzenie nowelizacji ustawy z 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej, która umożliwi automatyczną zmianę danych wpisanych w CEIDG, w KRS, w rejestrze REGON oraz innych rejestrach urzędowych (np. w Centralnym Rejestrze Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników), jeżeli konieczność dokonania zmiany tych danych wynika ze zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności. Nowe rozporządzenie Rady Ministrów, o którym mowa, ma wejść w życie 30 grudnia 2023 r.

Źródło:

  • projekt (z 3 listopada 2023 r.) rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zmiany rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz