Upskilling: Buduj swoją przewagę konkurencyjną na rynku pracy

Autor: Artykuł sponsorowany

Dodano: 1 czerwca 2023
  Upskilling: Buduj swoją przewagę konkurencyjną na rynku pracy

Upskilling to termin odnoszący się do podnoszenia kwalifikacji pracowników, co umożliwia im dostosowywanie się do nowych wyzwań zawodowych. Można w ten sposób zbudować sobie przewagę konkurencyjną na rynku pracy, co sprawia, że upskilling stosuje coraz więcej firm. Jakie korzyści można w ten sposób osiągnąć? Odpowiadamy.

Zaawansowane umiejętności w erze cyfrowej: Jak wyprzedzić konkurencję

Cyfryzacja biznesu, która w ostatnich latach znacznie przyspieszyła przekłada się nie tylko na wzrost jakości świadczonych usług, ale również potrzebę zatrudniania przez firmy specjalistów posiadających odpowiednie umiejętności. Znalezienie ich nie jest jednak proste, a barierą w tym przypadku może być fakt, że rekrutacje w większości przypadków są długotrwałe i kosztowne. W dużej mierze jest to efektem tego, że w Polsce nadal występuje deficyt specjalistów IT, czyli osób dysponujących zaawansowanymi umiejętnościami pozwalającymi rozwijać biznes w erze cyfrowej. Rozwiązaniem tego problemu może być wspomniany we wstępie upskilling. Co to jest upskilling? Otóż, jest to proces polegający na podnoszeniu kwalifikacji zawodowych własnych pracowników, dzięki czemu będą oni mogli nie tylko się rozwijać, ale również zacząć wykonywać nowe obowiązki zawodowe, które mogą być efektem zmieniających się potrzeb w danej firmie. Upskilling z punktu widzenia pracodawcy pozwala wyprzedzić konkurencję, która poszukuje specjalistów na zewnątrz. Jest to możliwe dzięki zmniejszeniu kosztów rekrutacji oraz wytypowaniu osób, które posiadają odpowiednie predyspozycje, by stać się specjalistą w danej dziedzinie. Co istotne, oprócz atrakcyjnego wynagrodzenia można zapewnić im ciągły rozwój, dzięki któremu kariera zawodowa nabierze rozpędu.

Innowacyjne podejście do rozwoju zawodowego: Wzmacniaj swoją karierę poprzez upskilling

Upskilling to nie tylko korzyści dla pracodawcy, ale również pracowników, którzy dzięki rozwojowi swoich kompetencji mogą wzmocnić swoją karierę zawodową. Jest to innowacyjne podejście do rozwoju, które pozwala wykorzystać szanse pojawiające się w dotychczasowej firmie. Pracownicy mogą bowiem zmierzyć się z nowymi wyzwaniami i spróbować swoich sił w interesującej ich dziedzinie. Upskilling jest zatem również wyrazem troski o pracownika, ponieważ pracodawca dostrzega w nim potencjał, który może rozwinąć z korzyścią dla swojego biznesu. Pracownik bez większego ryzyka może natomiast przekonać się o tym, czy praca w danym zawodzie (np. w charakterze specjalisty IT) jest dla niego odpowiednia nie rezygnując automatycznie z dotychczasowego zatrudnienia.

Upskilling to rozwiązanie przynoszące korzyści zarówno przedsiębiorstwom, jak i zatrudnianym przez nie pracownikom. Istotne w tym przypadku jest to, by proces ten został przeprowadzony przez profesjonalistów, co zwiększy jego skuteczność oraz pozwoli dostrzec talenty drzemiące w uczestniczących w nim osobach. W efekcie możliwe jest uzyskanie przewagi nad konkurencją, która zamiast korzystać z posiadanego kapitału marnuje zasoby na przeprowadzanie rekrutacji zewnętrznych.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.