Ubezpieczenie mieszkania – czy Polacy się ubezpieczają?

Autor: Artykuł partnera

Dodano: 3 sierpnia 2022
Dokument archiwalny
Mężczyzna podpisujący umowę ubezpieczenia mieszkania

Pod koniec czerwca 2022 roku, na instagramowym koncie aktorki Grażyny Wolszczak pojawił się post o pożarze w bloku, w którym mieszka. Okazało się, że ogień zajął jedno z pięter. Gwiazda rozpoczęła swój post pytaniem "Ubezpieczacie się?". Z rozmów między ewakuowanymi sąsiadami okazało się, że nie każdy ma wykupione ubezpieczenie mieszkania. Dlaczego warto o tym pamiętać?

Pożar w bloku i relacja aktorki Grażyny Wolszczak

Znana z wielu filmów i seriali (między innymi „Wiedźmin”, „Gry uliczne”, „Zamknąć za sobą drzwi”, „Ojciec Mateusz”, „Pierwsza miłość”, „Na Wspólnej”) aktorka, Grażyna Wolszczak zamieściła w mediach społecznościowych bardzo dramatyczny, ale również istotny społecznie post. Oprócz dwóch zdjęć z pożaru i filmiku ze strażą pożarną, aktorka napisała:

"Ubezpieczacie się? To nie jest post sponsorowany, to samo życie niestety! Pożar wybuchł przedwczoraj w moim domu, dwa piętra niżej… A sąsiadka – matka z małym dzieckiem – może liczyć tylko na ubezpieczyciela, że rzetelnie oszacuje straty i sprawnie dokona wypłaty. A nie zostało kompletnie nic, nawet elektrykę trzeba będzie pruć. Dbajcie o siebie! Z sąsiedzkich pogaduszek na dole (podczas akcji gaszenia, a potem oddymiania) wynikało, że nie wszyscy ubezpieczyli swoje mieszkania."

Źródło: https://www.instagram.com/p/CfZUNyMM75v/

Artystka, przy okazji zwróciła uwagę na bardzo ważną kwestię, jaką jest ubezpieczenie mieszkania. Obejmuje ono między innymi takie zdarzenia losowe, jak pożar i niejednokrotnie, jak również podkreśliła gwiazda, jest jedyną nadzieją ofiar pożaru na remont i powrót do zniszczonego ogniem mieszkania.

Reakcje internautów

Post wywołał żywe reakcje internautów, którzy również zwrócili uwagę na kwestię ubezpieczenia mieszkania. Zareagowali nie tylko fani, ale również koledzy po fachu. Grażynę Wolszczak poparł inny znany artysta Janusz Chabior, przyznając rację krótkim, męskim „Trzeba”. Marek Kaliszuk (aktor teatralny, musicalowy i filmowy) zwrócił uwagę na fakt, że ludzie bez problemu ubezpieczają samochody i smartfony, ale rzadziej już myślą o ubezpieczeniu mieszkania.

Wśród reagujących znalazła się internautka, która przyznała, że post przypomniał jej o kończącej się polisy ubezpieczenia. Ktoś napisał, że właśnie jemu ubezpieczenie bardzo się przydało. Inni zwracali uwagę na to, że na co dzień nie myślimy o tym, że pożar czy zalanie może spotkać właśnie nas. A przecież koszt ubezpieczenia jest niski, za to samo ubezpieczenie bardzo przydatne w chwilach grozy.

Ubezpieczenie mieszkania – o czym warto wiedzieć?

Ubezpieczenie mieszkania to całkowicie dobrowolna umowa, którą zawieramy z wybraną firmą ubezpieczeniową. Wyjątkiem są sytuacje, na przykład, najmu, w których najemca traktuje ubezpieczenie jako element obowiązkowy w ramach udostępniania lokalu.

Warto wiedzieć, że umowa taka obejmuje bardzo wiele różnych wariantów. Można ubezpieczyć mieszkanie na bardzo podstawowym poziomie, a można również rozszerzyć zakres ubezpieczenia na dużo wygodnych wariantów.

Na jakie, najważniejsze, warianty dzieli się ubezpieczenie?

  • zdarzenia losowe

Pożar, zalanie, katastrofa budowlana, następstwa zdarzeń pogodowych – czyli wszystkie okoliczności, których następstwami są konkretne straty. Zwykle ubezpieczenie od zdarzeń losowych stanowi podstawę polisy.

  • włamanie z kradzieżą

Statystyki policyjne wyraźnie wskazują na wzrost tego rodzaju przestępczości. Niezależnie od tego, czy żyjemy w „bezpiecznej”, czy „niebezpiecznej” lokalizacji, zawsze warto pomyśleć o ubezpieczeniu od kradzieży i kradzieży z włamaniem.

  • ochrona dobytku

Ubezpieczyć możemy również cenne kolekcje, instrumenty muzyczne, aparaturę naukową (jeśli, na przykład, pracujemy w domu) oraz sprzęty RTV i AGD.

  • rzeczy w domu i poza nim

Jest to bardzo przydatna opcja, gdyż rzeczy przechowywane w domu nie tracą ochrony, gdy je przenosimy. Na listę takich przedmiotów możemy wciągnąć, na przykład, laptopa, smartfona, syntezator, gitarę i wiele innych.

  • szkoda z Twojej winy: OC

OC, czyli odpowiedzialność cywilna, przydaje się w różnych sytuacjach niejasnych. Jak to wygląda w kontekście ubezpieczenia lokalu? Przykładowo rozszczelnia się rurka, znajdująca się w naszym mieszkaniu. Zalewamy całe piętro i sąsiadów na dole. Teoretycznie obiekt znajdował się w skrzynce rewizyjnej, która została umieszczona w naszym lokalu, ale w ogóle do niej nie zaglądaliśmy, gdyż znajdowało się to poza kręgiem naszych zainteresowań. W obowiązku spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty jest monitorować stan tego obiektu raz na jakiś czas. Doszło do zaniedbania. Spółdzielnia twierdzi, że to nasza wina, my uważamy, że to wina spółdzielni. Ubezpieczenie OC służy temu, by w sytuacjach niejasnych, gdy nie mamy ochoty na wieloletnie zmaganie się w sądach, można było skorzystać ze środków z polisy.

  • pomoc Assistance

Jest to opcja bardzo przydatna dla osób lubiących dostawać pomoc kompleksową. W przypadku nieszczęścia, możemy liczyć nie tylko na wsparcie finansowe, ale również zorganizowanie całej logistyki. Przykładowo? Niektóre programy Assistance zawierają: transport, ochronę, opiekę a nawet pomoc ze strony specjalistów, ekspertów i fachowców.

Współcześnie ubezpieczenie możemy rozszerzyć na nasze dzieci oraz zwierzęta. Dotyczy to nie tylko ewentualnych szkód, jakie mogą się zdarzyć, ale również całego pakietu wsparcia. Jeśli na przykład zdarzy się pożar i na czas remontu będziemy się musieli wyprowadzić, odpowiedni wariant ubezpieczenia zagwarantuje naszym dzieciom transport do szkoły, korepetycje, a nawet opiekę na czas nieobecności rodziców. Jeśli chodzi o zwierzęta możemy liczyć, na przykład, na wsparcie weterynaryjne.

Dziś ubezpieczenie mieszkania możemy zakupić w pełni online. Z nikim nie trzeba się umawiać, nigdzie jeździć. Cały proces może zostać poprowadzony przed ekranem naszego własnego komputera, o dowolnej porze. Takie ubezpieczenie mieszkania jest pełnowartościowe, a przebieg dobrania opcji idealnej właśnie dla nas jest łatwy i przejrzysty. Nim zdecydujemy się na konkretną ofertę możemy dokonać spokojnej analizy i zestawić ze sobą różne propozycje.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz