PIP będzie mogła wszcząć kontrolę bez zawiadomienia

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 1 lipca 2021
PIP będzie mogła wszcząć kontrolę bez zawiadomienia

Zwiększenia pewności prawa, odciążenie sądów i ułatwienie Państwowej Inspekcji Pracy realizacji jej zadań związanych z walką z patologiami rynku pracy, w tym z pracą na czarno, nielegalnymi umowami śmieciowymi oraz ignorowaniem zasad bhp. Takie są główne cele skierowanego przez posłów do Sejmu projektu nowelizacji Prawa przedsiębiorców.

Do Sejmu trafił projekt ustawy nowelizującej przepisy ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców. Zmiany polegają na uzupełnieniu zawartego w art. 48 ust. 11 tej ustawy katalogu przypadków, w których nie dokonuje się zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli, o kontrole przeprowadzane na podstawie przepisów ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy.

Istota tych zmian polega na jednoznacznym wskazaniu, że obowiązek zawiadomienia przedsiębiorcy o zamiarze wszczęcia kontroli nie zachodzi w przypadku kontroli przeprowadzanych przez Państwową Inspekcję Pracy na podstawie ustawy o PIP.

 

W świetle projektu, o którym mowa, nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Uzasadnienie nowelizacji

Nowelizacja ma wyeliminować rozbieżności między ustawą o PIP a przepisami Prawa przedsiębiorców. Jak bowiem podkreślono w uzasadnieniu jej projektu, zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy o PIP inspektor pracy ma prawo do przeprowadzenia kontroli przestrzegania przepisów prawa pracy „ad hoc”, bez uprzedzenia i o każdej porze dnia i nocy. Natomiast przepisy art. 48 ust. 1 i 2 Prawa przedsiębiorców stanowią, że organ kontroli zawiadamia przedsiębiorcę o zamiarze wszczęcia kontroli, którą wszczyna się nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli. W art. 48 ust. 11 Prawa przedsiębiorców wskazano zamknięty katalog przypadków, w których nie dokonuje się zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli, ale nie wymieniono wśród nich sytuacji, gdy kontrola jest przeprowadzana na podstawie przepisów ustawy o PIP. Tworzy to oczywisty, zauważony przez sądy problem prawny i prowadzi do wydawania sprzecznych wyroków, co podważa zasadę pewności prawa i zasadę zaufania obywatela do państwa. Należy więc jak najszybciej naprawić tę rozbieżność.

Według autorów nowelizacji wyraźne wskazanie w art. 48 ust. 11 Prawa przedsiębiorców, że nie dokonuje się zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli w przypadku kontroli przeprowadzanych na podstawie ustawy o PIP – nie tylko przyczyni się do zwiększenia pewności prawa i odciąży sądy, ale również ułatwi inspektorom pracy wykonywanie ich obowiązków. Coroczne sprawozdania PIP pokazują bowiem, że łamanie przepisów prawa pracy jest poważnym problemem. Dotyczy to zarówno zatrudniania „na czarno” czy na nielegalnych umowach śmieciowych, jak też ignorowania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Źródło:

  • projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo przedsiębiorców.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz