Odziedziczenie firmy - potrzebne jakieś formalności?

Krzysztof Klimek

Autor: Krzysztof Klimek

Dodano: 14 września 2012
Pytanie:  Zmarł podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Jedyny spadkobierca - syn, chce kontynuować działalność ojca. Po śmierci otworzył własną działalność pod taką samą nazwą. Jakie formalności powinien poczynić, aby odziedziczyć cały majątek firmy w tym towar handlowy, środki trwałe i wyposażenie? Czy ma prawo sprzedawać towar, jeżeli brak postępowania spadkowego, zaznaczam, że jest jedynym spadkobiercą.

W opisanej sytuacji, konieczne będzie jednak sądowe stwierdzenie nabycia spadku (co niestety trwa dość długo - art. 669 i nast. kpc) bądź notarialne poświadczenie dziedziczenia firmy (co jest szybsze, choć nieco kosztowniejsze - art. 95a i nast. Prawa o notariacie). Poznaj pełną treść odpowiedzi.

Odpowiedź: 

Do dziedziczenia majątku po zmarłym nie jest wymagane dokonanie żadnych formalności, następuje ono bowiem z mocy prawa czy testamentu z datą otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy - art. 922, 924 i 925 kc). Konieczne będzie jednak sądowe stwierdzenie nabycia spadku (co niestety trwa dość długo - art. 669 i nast. kpc) bądź notarialne poświadczenie dziedziczenia (co jest szybsze, choć nieco kosztowniejsze - art. 95a i nast. Prawa o notariacie).

Taka konstrukcja przepisów powoduje, że spadkobierca może rozporządzać spadkiem  już od śmierci spadkodawcy, jednak do czasu stwierdzenia nabycia spadku nie wie w istocie, czy spadek ten odziedziczył. Sprzedaż odziedziczonych towarów jest więc możliwa, obarczona jednak ryzykiem zakwestionowania dziedziczenia przez innych ewentualnych spadkobierców. Wydaje się jednak, że w przypadku jednego tylko znanego spadkobiercy ryzyko to jest minimalne.

- art. 922, 924 i 925 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 z późn. zm.) - kc,
- art. 669 i nast. ustawy z 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 1964 nr 43, poz. 296 z późn. zm.) - kpc,  
- art. 95a i nast. ustawy z 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie  (tekst jedn.: Dz.U. z 2008 r. nr 189, poz. 1158 z późn. zm.) - Prawo o notariacie.
Tekst opublikowany: 

10 sierpnia 2012 r.

Krzysztof Klimek

Autor: Krzysztof Klimek

Prawnik specjalizujący się w podatkach dochodowych, wieloletni pracownik administracji celnej i skarbowej, gdzie zajmował się egzekucją, postępowaniami karnoskarbowymi, ulgami i odpowiedzialnością podatkową. Obecnie współpracownik wielu znanych wydawnictw.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.