Odmowa udzielenia odszkodowania z OC sprawcy - czy towarzystwa ubezpieczeniowe mają do tego prawo?

Dodano: 11 czerwca 2021
Odmowa udzielenia odszkodowania z OC sprawcy - czy towarzystwa ubezpieczeniowe mają do tego prawo?

Co do zasady, towarzystwa ubezpieczeniowe mają obowiązek wypłacenia odszkodowania osobom poszkodowanym w ruchu drogowym przez ustalonego sprawcę, w związku z czym nie musi on płacić za szkody ze swoich pieniędzy. Tak z reguły się dzieje, jednak w niektórych sytuacjach firmy odmawiają wypłaty środków. O jakich przypadkach mowa? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

30 dni – maksymalnie tyle czasu może minąć, aby po zgłoszeniu zaistniałej szkody towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaciło odszkodowanie, jeżeli dane zdarzenie spełnia ustawowe warunki. W przeciwnym razie, gdy konkretna sytuacja nie podlega przepisom regulującym ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, towarzystwo ma prawo do niewypłacenia odszkodowania. Jakie w takim razie przesłanki muszą zajść, aby firma ubezpieczeniowa takie prawo zyskało? Wymieniamy je poniżej.

Prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu lub środków odurzających

Jeżeli we krwi kierowcy w momencie wypadku, kolizji czy stłuczki znajdował się alkohol w stężeniu przekraczającym dopuszczalne w przepisach normy, towarzystwo nie wypłaci odszkodowania poszkodowanym przez niego osobom. Podobnie będzie w przypadku prowadzeniu pojazdu po spożyciu środków odurzających. Po takim zdarzeniu wyraźnie wzrasta taż składa OC, dlatego aby ją obniżyć, warto zapoznać się z informacjami zawartymi na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-samochodu/najtansze-oc/.

Świadome wyrządzenie szkody

Trudo oczekiwać od towarzystwa ubezpieczeniowego, że wypłaci odszkodowanie z OC sprawcy, który specjalnie spowodował kolizję czy stłuczkę, np. właśnie po to, żeby owo odszkodowanie wyłudzić. Takie sytuacje niestety ciągle się jeszcze zdarzają, z czego firmy ubezpieczeniowe doskonale zdają sobie sprawę.

Brak aktualnego badania technicznego pojazdu

Podobnie jak samo OC jest obowiązkowe, tak badania techniczne auta trzeba regularnie wykonywać raz w roku. Jeżeli ich terminie minie, a kierowca będzie ofiarą kolizji, stłuczki lub wypadku, powinien mieć świadomość ryzyka niewypłacenia odszkodowania z polisy sprawcy. Co prawda nie wszystkie towarzystwa tak postępuje, ale zdarza się to dość często. Jeśli również Twoja obecna firma ubezpieczeniowa zastrzega sobie możliwość odmowy rekompensaty za szkody powstałe podczas kierowania autem bez aktualnego badania technicznego, przy najbliższej okazji z zrezygnuj z niej. W tym celu należy złożyć wypowiedzenie, które zostało kompleksowo omówione w serwisie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/wypowiedzenie-oc/.

Szkoda w kraju, w którym polskie OC nie działa

Choć co prawda ogromna większość krajów Europy przyjmuje polskie OC, to jednak nie we wszystkich ono obowiązuje. Dotyczy to m.in. Armenii i Gruzji – jeżeli w jednym z tych państw wyrządzisz szkodę w ruchu drogowym, pokrycie jego skutków finansowych będzie leżało wyłącznie w Twojej gestii. To samo dotyczy wielu państw Azji i Afryki, do których teoretycznie można się wybrać autem.

Ucieczka z miejsca zdarzenia

Jeżeli sprawca zbiegnie z miejsca stłuczki, kolizji czy wypadki, również towarzystwo nie wypłaci odszkodowania za jego szkody, w związku z czym będzie musiał je pokryć we własnym zakresie.

Wartość odszkodowania powyżej sumy gwarancyjnej

Taka sytuacja zdarza się niezmiernie rzadko, jednak w teorii jest możliwa. A polega na tym, że kierowca wyrządza szkody materialne lub osobowe wyceniane na kwotę, która przekracza sumę ubezpieczenia OC. Obecnie wynosi ona równowartość ok. 5,2 mln euro dla szkód osobowych i 1,05 mln euro dla szkód majątkowych.

Artykuł sponsorowany

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz