Obywatel Rosji zakłada firmę w Polsce

Grzegorz Tomala

Autor: Grzegorz Tomala

Dodano: 27 lipca 2012
Pytanie:  Na jakich warunkach i według jakich przepisów prawnych obywatel Rosji mający kartę pobytu stałego na 20 lat, zameldowany w Polsce, może otworzyć w Polsce firmę jednoosobową wykonującą usługi w zakresie  gastronomi, sprzątania biur i mieszkań? Czy może prowadzić firmę na KPiR  na takich samych zasadach, co Polacy? Co ze składkami na ZUS? Czy, jeżeli zakłada pierwszą firmę, to może być na preferencyjnych zasadach?

Kwestia prowadzenia ewidencji w postaci podatkowej książki przychodów i rozchodów jest w tym przypadku skomplikowana. Dlaczego? Jakie jest stanowisko organów podatkowych? Sprawdź.

Odpowiedź: 

Udzielając odpowiedzi, zakładam, że karta pobytu została wydana z uwagi na otrzymane zezwolenie na osiedlenie się cudzoziemca w Polsce. Osoba, która posiada zezwolenie na osiedlenie się, może prowadzić działalność gospodarczą na takich samych zasadach, jak obywatel polski. Powyższe wynika z art. 13 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Oznacza to, iż obywatel rosyjski może prowadzić działalność gospodarczą jednoosobowo.

Bardziej skomplikowanie przedstawia się kwestia prowadzenia ewidencji w postaci podatkowej książki przychodów i rozchodów. Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 6 uor osoby zagraniczne obowiązane są do prowadzenia ksiąg rachunkowych, bez względu na wysokość przychodu osiągniętego z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Wątpliwość może powstać na gruncie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, która daje możliwość prowadzenia działalności na takiej zasadzie, jak obywatelowi polskiemu (limit 1 200 000 euro).

Jednak organy podatkowe stoją na stanowisku, iż osoby zagraniczne inne niż obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej muszą prowadzić księgi rachunkowe. Przykładem może być interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 6 marca 2012 nr IPTPB1/415-367/11-2/DS.

Nie podlegają ubezpieczeniom społecznym określonym w naszej ustawie systemowej, obywatele państw obcych, których pobyt na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej nie ma charakteru stałego i którzy są zatrudnieni w obcych przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych, misjach, misjach specjalnych lub instytucjach międzynarodowych, chyba że u mowy międzynarodowe stanowią inaczej.

Zatem, cudzoziemcy posiadający kartę stałego pobytu, prowadzący działalność gospodarczą na terenie Polski są traktowani, pod względem ubezpieczeń, jak obywatele polscy. Jeżeli więc założyli biznes w Polsce, podlegają z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym. Generalnie, osoby podlegają ustawodawstwu państwa na terenie którego wykonywana jest praca/działalność.

Obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają, co do zasady, osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz osobami z nimi współpracującymi (na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych).

Obywatel Rosji, który otworzy u nas swoją firmę i podlega ubezpieczeniom społecznym na zasadach ogólnych oraz spełnia odpowiednie warunki dla osób rozpoczynających prowadzenie działalności na własny rachunek, może skorzystać z 2-letniej ulgi w opłacaniu składek na te ubezpieczenia polegającej na naliczaniu składek od podstawy wymiaru stanowiącej 30% płacy minimalnej.

Ubezpieczonymi zdrowotnie są m.in. osoby nieposiadające obywatelstwa państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej, przebywające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wizy w celu wykonywania pracy, zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony z wyłączeniem zezwolenia udzielonego na podstawie art. 53a ust. 2 ustawy z 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (Dz.U. z 2006 r. 234, poz. 1694, z późn zm.), zezwolenia na osiedlenie się, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich, zgody na pobyt tolerowany lub osoby, które uzyskały w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą albo korzystające z ochrony czasowej na jej terytorium - jeżeli podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego m.in. z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Tekst opublikowany: 

18 lipca 2012 r.

Grzegorz Tomala

Autor: Grzegorz Tomala

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego oraz podyplomowych studiów prawa podatkowego w Wyższej Szkole Handlowej w Warszawie. Od początku swojej kariery zawodowej zajmuje się prawem podatkowym, jest autorem lub współautorem szeregu publikacji z zakresu prawa podatkowego, w tym kilku książek z zakresu podatku VAT. Od wielu lat współpracuje również z Portalem Finansowo-Księgowym. Uprawnienia do wykonywania zawodu doradcy podatkowego uzyskał na podstawie egzaminu kwalifikacyjnego złożonego w lutym 2002 r. Działalność doradcy podatkowego prowadzi od 2003 r. Obecnie jako partner w kancelarii doradztwa podatkowego.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.