Nowoczesne konto osobiste – co powinno umożliwiać?

Dodano: 29 października 2020
Nowoczesne konto osobiste – co powinno umożliwiać?

Rozwiązania pochodzące z rynku fintech (technologii wspierających zarządzanie finansami) w coraz większym stopniu wpływają na nasze codzienne życie. Są również nieodłącznym elementem towarzyszącym kontom osobistym. Warto wziąć je pod uwagę, wybierając konkretny produkt.

Konta osobiste to podstawowe narzędzia , które dla zdecydowanej większości z nas są po prostu oczywistością. Bez nich dostęp do podstawowych funkcji bankowości nie byłby możliwy. Jednocześnie wraz z rozwojem technologii zmienia się również kanon usług, których wymagamy od najlepszego konta osobistego. Dostęp do standardowych funkcji, takich jak zlecanie przelewów czy ustalanie limitów kart płatniczych nie jest już wystarczający. Dzięki rozwojowi segmentu fintech dzisiaj do sprawnego poruszania się w świecie finansów potrzebujemy zupełnie innych narzędzi, takich jak płatności HCE, błyskawiczne przelewy na numer telefonu czy bezpieczne i szybkie opłacanie transakcji zarówno w stacjonarnych punktach, jak i w Internecie bez udziału karty. Na tym możliwości wcale się nie kończą: dobra aplikacja banku pozwoli także na korzystanie z wielu opcji udostępnianych przez dostawców zewnętrznych. Decydując się na otwarcie nowego konta osobistego, warto zwrócić uwagę na ten aspekt i dostosować je w najlepszym stopniu do indywidualnych oczekiwań.

Foto: Khakimullin Aleksandr/Shutterstock.com

Wybór konta osobistego: na co zwrócić uwagę?

Rozwój bankowości elektronicznej sprawił, że oczekujemy od niej czegoś zupełnie innego niż jeszcze kilka lat wcześniej. Jednocześnie najważniejsze kwestie dotyczące rachunku wcale nie uległy zmianie. Nadal – z punktu widzenia klienta – liczy się to, ile przyjdzie mu zapłacić za korzystanie z podstawowych usług. Wybierając konto bankowe, należy więc skrupulatnie zapoznać się z cennikiem dotyczącym miedzy innymi:

  • Prowadzenia rachunku: w niektórych przypadkach trzeba będzie zapłacić za samo prowadzenie konta bankowego. Płatność zwykle nie jest wysoka i wynosi kilka złotych miesięcznie, w ujęciu rocznym może przełożyć się to jednak na wyższe wydatki. Z drugiej strony nie trudno o znalezienie w pełni bezpłatnego rachunku lub uzyskanie takiej opcji po spełnieniu prostych warunków, takich jak zapewnienie odpowiednich wpływów w cyklu rozliczeniowym, wykonanie określonej liczby przelewów czy korzystanie z karty.
  • Wypłata z bankomatów: dodatkowe koszty mogą być również związane z wypłatą gotówki z bankomatów. W niektórych instytucjach będzie to bezpłatne w każdym przypadku, w innych taka opcja dotyczy wyłącznie własnych urządzeń wskazanego banku lub organizacji partnerskich, czasami może wiązać się również z limitami liczby transakcji lub koniecznością spełnienia dodatkowych warunków.
  • Kart płatniczych: karty debetowe towarzyszą nam od wielu lat i trudno wyobrazić sobie bez nich wygodne płatności w sklepach stacjonarnych czy internetowych. Jednocześnie nie zawsze korzystanie z nich będzie bezpłatne, jednak większość instytucji pozwala albo na bezpłatne korzystanie z plastików, albo uzyskanie oszczędności w zamian za spełnienie prostych warunków.

Liczba dostępnych propozycji jest przy tym bardzo wysoka, co wcale nie ułatwia podjęcia optymalnej decyzji. Wybór odpowiedniego konta osobistego będzie zdecydowanie łatwiejszy dzięki rankingowi, takiemu jak https://www.bankier.pl/smart/konta-bankowe. Dzięki niemu można w łatwy sposób ustalić, która instytucja proponuje najdogodniejsze warunki finansowe. To jednak nie wszystko: błyskawicznie można również sprecyzować, z jakich technologii, ułatwiających zarządzanie finansami, pozwala skorzystać.

Aplikacje mobilne: serce współczesnej bankowości

W dzisiejszych czasach coraz częściej rozbudowane i rozproszone narzędzia zastępuje nam mieszczący się w kieszeni czy torebce smartfon. Technologia sprawia, że pozwala na załatwianie większości formalności oraz wygodne zarządzanie wieloma elementami życia, w tym jego finansową stroną. Jednocześnie liczba aplikacji ułatwiających poruszanie się w cyfrowym świecie jest bardzo duża i rośnie z każdym dniem. Bez wątpienia do grona najważniejszych z nich należą te udostępnianie klientom przez banki. Odpowiednie oprogramowanie zapewniają wszystkie duże instytucje. Aplikacje znacząco jednak się od siebie różnią. Wybierając konto bankowe, warto zapoznać się z dostępnymi funkcjonalnościami oraz wspieranymi technologiami. Idea jest przy tym bardzo prosta: system ma umożliwiać jak najłatwiejsze i najszybsze zarządzanie wieloma aspektami finansowego życia, gwarantując przy tym najwyższy poziom bezpieczeństwa. Przy tym standardowe czynności, takie jak wykonywanie przelewów, nie pozwolą na korzystanie z pełni potencjału oferowanego przez bankowość elektroniczną. Warto zwrócić uwagę również na inne elementy.

Błyskawiczne płatności BLIK: wygoda i bezpieczeństwo

W stu procentach polski system BLIK zrewolucjonizował sposób, w jaki zarządzamy swoimi finansami. Umożliwia m.in. realizowanie przelewów na numer telefonu, pozwalających na błyskawiczne przekazanie środków niezależnie od tego, w jakiej instytucji posiada rachunek adresat. Na tym możliwości wcale się jednak nie kończą. Poza tym dzięki BLIK-owi bez użycia karty zapłacimy również za zakupy zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i wirtualnych, wypłacimy gotówkę z bankomatu czy skorzystamy z czeków BLIK, pozwalających na przekazywanie środków offline również innym osobom. Sercem systemu jest natomiast funkcja umieszczona w aplikacjach mobilnych banków. Przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z listą instytucji korzystających z tego wygodnego rozwiązania.

Płatności HCE: kartę można zostawić w domu

Coraz częściej regulowanie transakcji w sklepach jest możliwe bez wykorzystania samej karty płatniczej. Pozwala na to technologia HCE, wykorzystująca umieszczone w urządzeniach moduły NFC. Dzięki temu, aby dokonać zakupów, wystarczy posiadać smartfon lub smartwatch. To jednak nie wszystko. Takie rozwiązanie musi być również wspierane przez konkretną instytucję oraz wydawane przez nią karty płatnicze. Przy tym z tego narzędzia można skorzystać na wiele różnych sposobów: pozwalają na to zarówno aplikacje wydane przez banki, jak i oprogramowanie dostarczane przez zewnętrznych dostawców. Procedury prezentują się jednak różnie, w związku z czym warto dowiedzieć się więcej na ten temat jeszcze przed założeniem konta bankowego.

E-wallet, czyli wirtualny portfel

Jeszcze większe korzyści można odnieść, korzystając z wirtualnych portfeli. Te dostarczają różne firmy i dostawcy oprogramowania, a do najpopularniejszych należy Google Pay oraz Apple Pay, pozwalające na wygodne płatności użytkownikom urządzeń bazujących na tych systemach. Jednocześnie jednak nie każdy bank pozwala na dodanie wydanych przez siebie kart do tych portfeli. Osoby, które dysponują większą liczbą plastików i chcą wygodnie rotować nimi w trakcie dokonywania transakcji, powinny więc zwrócić uwagę na te możliwości i dobrać konto osobiste do indywidualnych oczekiwań w tym zakresie.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Jednym z najistotniejszych aspektów w dzisiejszych czasach jest zapewnienie swoim finansom odpowiedniego bezpieczeństwa. Kluczowe miejsce w tym procesie zajmują rozwiązania oferowane przez bank. Aplikacje mobilne coraz częściej wykorzystują nowoczesne zabezpieczenia biometryczne pozwalające na wygodną i – co najważniejsze – w pełni bezpieczną autoryzację transakcji. W tym celu można posłużyć się m.in. odciskiem palca czy skanem twarzy. Powinien być to także jeden z ważniejszych aspektów branych pod uwagę podczas doboru konta bankowego. Wiele instytucji obecnych na naszym rynku skupia szczególną uwagę na tych zagadnieniach, dobrze być więc na bieżąco z nowinkami i wprowadzanymi przez banki systemami zabezpieczeń.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz