Na czym polega emisja tokenów? Kto może je tworzyć?

Autor: Artykuł partnera

Dodano: 24 listopada 2022
Dokument archiwalny
Na czym polega emisja tokenów? Kto może je tworzyć?

Intensywny rozwój nowoczesnych technologii prowadzi do odkrywania i wdrażania coraz nowych rozwiązań, które znacząco ułatwiają codzienne życie. Jednym z nich jest tokenizacja, która niesie za sobą liczne korzyści zarówno z biznesowego, jak i prywatnego punktu widzenia. O tokenach, ich tworzeniu i całym procesie tokenizacji z roku na rok mówi się coraz więcej. Sprawdźmy, co warto o nich wiedzieć i czemu zasłużyły sobie na tak duże zainteresowanie.

Czym są tokeny? Do czego służą?

W pierwszej kolejności, zanim jeszcze powiemy, czym jest emisja tokenów i cały proces tokenizacji, warto przybliżyć samo pojęcie tokenów. Słowo „token” oznacza nic innego, jak znacznik lub symbol. Taka nazwa świetnie oddaje jego charakter, gdyż tokeny są czymś w rodzaju cyfrowych żetonów, które symbolizują wartość rzeczy materialnych w wirtualnej rzeczywistości. Tokeny dzielą się zasadniczo na dwie kategorie – tokeny zamienne, czyli takie, które mogą pełnić funkcję płatniczą i tokeny niezamienne (NFT), które reprezentują cyfrową wartość konkretnych, materialnych rzeczy (np. dzieł sztuki).

Wiedząc już, czym są tokeny, wyjaśnijmy pojęcie tokenizacji. Jest to proces o nieograniczonym charakterze, którego celem jest emisja tokenów. Tokeny może tworzyć i emitować praktycznie każdy, jednak obecnie proces tokenizaji jest najczęściej wykorzystywany w świecie biznesu. Tokeny pełnią w nim funkcję cyfrowego zabezpieczenia realizowanych projektów, są rodzajem programu partnerskiego, a także potwierdzeniem własności przedmiotów i dóbr materialnych. Emisja tokenow jest często realizowana przez firmy, które poszukują dofinansowania do swoich projektów czy działalności. Dzięki nim mogą w szybki i prosty sposób zdobyć potrzebne wsparcie finansowe, z kolei inwestorzy, którzy dokonali zakupu tokenów, mogą wymieniać je na produkty lub usługi.

Jak tworzone są tokeny? Komu powierzyć ich emisję?

Tokeny są tworzone przez specjalne platformy tokenizacyjne, które posiadają odpowiednią infrastrukturę cyfrową. Dzięki nim możliwa jest zarówno emisja tokenów, jak i zarządzanie całym systemem. W związku ze złożonością całego tego procesu, tworzenie tokenów i proces tokenizacji warto powierzyć wyspecjalizowanym firmom, które są obecne także na polskim rynku i świadczą swoje usługi rodzimym klientom. Tokenizacją warto się zainteresować tym bardziej, że wiążą się z nią liczne zalety.

Największym atutem i jednym z głównych powodów intensywnego zainteresowania tokenizacją jest bezpieczeństwo, jakie wiąże się z technologią blockchain. Tokenów nie sposób ani zawłaszczyć, ani zniszczyć czy zgubić, stanowią więc znacznie lepsze potwierdzenie własności aniżeli pieniądze papierowe czy nawet cyfrowe. Tokenizacja ułatwia także procesy biznesowe. Dzięki tokenizacji projektów biznesowych, nieruchomości, a także akcji firmowych możliwe jest zachowanie pełnej przejrzystości transakcji, z kolei brak pośredników pozytywnie wpływa na jej koszt. Nic wiec dziwnego, że coraz więcej firm zaczyna interesować się tokenami, które słusznie jawią się im jako rozwiązania przyszłości, z których warto zacząć korzystać już dziś.

Słowa kluczowe:
emisjanowe technologie
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.