Na co zwracać uwagę podczas wyboru płyty głównej?

Autor: Artykuł sponsorowany

Dodano: 22 marca 2023
Dokument archiwalny
Na co zwracać uwagę podczas wyboru płyty głównej

Procesor, karta graficzna, dysk, RAM… komputer prawie złożony, ale chyba jeszcze czegoś brakuje. No tak - płyty głównej! Motherboard, mimo, że stanowi najważniejszy łącznik podzespołów w PC’cie, często jest bagatelizowany. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak istotna dla komputera jest płyta główna i na co powinieneś zwracać uwagę podczas jej wyboru.

Płyta główna - dlaczego jest istotna dla komputera?

Płyta główna, znana też pod nazwą motherboard, to łącznik wszystkich podzespołów w komputerze - również w fizycznym tego słowa znaczeniu. To właśnie na jej powierzchni zamieszczone są pozostałe podzespoły takie jak procesor, karta graficzna czy kości pamięci RAM. Płyta niestety uchodzi za mało istotny element, na którym można zaoszczędzić trochę grosza, by móc zainwestować w wydajniejsze GPU i CPU.

Zawsze powtarzamy, żeby na pierwszym miejscu stawiać kompatybilność podzespołów, a dopiero potem ich zaawansowanie technologiczne. Co z tego, że zainwestujesz w wydajny procesor i kartę graficzną, jeśli nie będą mogły one działać na maksimum swoich możliwości? Właśnie przed tym ochroni Cię dobry motherboard.

Jakie parametry płyty głównej są najważniejsze?

Pozwolimy sobie podzielić parametry ze względu na 2 ważne podzespoły każdego PC’ta. Są to kolejno:

1. Procesor, który bywa nazywany mózgiem całego komputera. Jego miejsce jest w tak zwanym gnieździe (sockecie) płyty głównej, którego złącza muszą pasować do tych zamontowanych w CPU. W innym przypadku może dojść do uszkodzenia procesora. A o pomyłkę wcale nie jest trudno, zwłaszcza w czasach, gdy bez przerwy wychodzą nowe generacje podzespołów.

2. Pamięć RAM. Mamy tutaj na myśli głównie jej taktowanie przez motherboard. W gorszych płytach głównych dochodzi do ograniczenia taktowania przy wypełnieniu większej ilości slotów RAM. Oprócz taktowania istotna też jest ilość gniazd na kości i maksymalna objętość pamięci.

W przypadku innych podzespołów, takich jak dysk SSD, sprawa jest na szczęście prosta, bo są one kompatybilne z większością dziś produkowanego sprzętu. Celowo pomijamy kwestię rozmiaru płyty głównej - bo tutaj zwykle dobrze sprawdza się standardowy ATX dostosowany pod większe obudowy typu tower.

Gubisz się w tych wszystkich parametrach? Przykładem ciekawej płyty głównej jest Gigabyte B660M DS3H DDR4. Uniwersalna płyta główna - zarówno do gier, jak i pracy.

O co chodzi z tymi chipsetami?

Pewnie nieraz spotkałeś się z nazwą “chipset”. Są to, jak sama nazwa wskazuje, chipy wbudowane w motherboard. Dzięki nim możliwa jest kontrola przepływu danych między podzespołami i regulowanie działania rozszerzeń. Tylko za pomocą niektórych z nich możesz dokonać słynnego “podkręcenia procesora”.

Przykładowe rodzaje chipsetów:

- H, najbardziej uniwersalna opcja,

- B, świetny dla komputerów biznesowych,

- Q, nieco lepsza wersja chipsetu B,

- Z, za ich pomocą podkręcisz procesor,

- C, coś, co powinien mieć każdy komputer gamingowy,

- X, tylko dla profesjonalistów.

Oznaczenia producentów nieco się od siebie różnią - ich idea jest jednak zbliżona. Więcej informacji bez problemu znajdziesz na stronie głównej produktu.

Specjalna płyta główna do gier (Gigabyte B760 GAMING X DDR4)

Płyta główna sama w sobie nie sprawi, że osiągniesz więcej FPS’ów w grach. Za jej pomocą możesz jednak usprawnić pozostałe podzespoły - dzięki czemu koniec końców rozgrywka może stać się płynniejsza.

Przykładem motherboardu stworzonego z myślą o graczach jest Gigabyte B760 GAMING X DDR4 z gniazdem procesora Socket 1700 i chipsecie Intel B760. Możesz liczyć na wysoki stopień personalizacji (poprzez Centrum Sterowania Gigabyte) i wysoką przepustowość na poziomie nawet 10 Gb/s. A to wszystko wraz z wydajnymi radiatorami MOSFET i płytką przewodzącą ciepło. Dzięki tej płycie głównej zadbasz o żywotność wszystkich innych podzespołów swojego komputera.

Podsumowując: płyta główna (w porównaniu do reszty sprzętu PC) nie jest drogim wydatkiem. Jeśli możesz, to nie staraj się dodatkowo na niej oszczędzać, bo może to źle wpłynąć na resztę sprzętu. Decyzja, którą płytę kupić należy do Ciebie.

Słowa kluczowe:
komputer
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.