Jakie obowiązki wiążą się z otwarciem nowego punktu sprzedaży?

Magdalena Płachecka

Autor: Magdalena Płachecka

Dodano: 14 maja 2012
Pytanie:  Otwieram nowy punkt sprzedaży, podległy pod inny urząd skarbowy. Jakie mam obowiązki w zakresie VAT i PIT?
Odpowiedź: 

Rozpoczęcie wykonywania działalności gospodarczej w nowym miejscu należy zgłosić do właściwych urzędów.

1. Aktualizacja danych

W przypadku otwarcia drugiego punktu sprzedaży (miejsca prowadzenia działalności) niezbędne będzie dokonanie aktualizacji danych. W bieżącym stanie prawnym, do zgłoszeń aktualizacyjnych podatników będących osobami fizycznymi wykonującymi działalność gospodarczą stosuje się formularz wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt 5 usdg wpisowi do CEIDG podlega  m.in. oznaczenie miejsca zamieszkania i adresu zamieszkania przedsiębiorcy, adres do doręczeń oraz adresy pod którymi jest wykonywana działalność gospodarcza, w tym adres głównego miejsca wykonywania działalności i oddziału, jeżeli został utworzony.

A zatem, w opisanym przypadku zmianę polegającą na rozpoczęciu wykonywania działalności w nowym miejscu należy zgłosić na formularzu CEIDG. Zgłoszenia dokonuje się w formie elektronicznej albo listownie (listem poleconym) lub przez złożenie wniosku osobiście w dowolnym urzędzie gminy. Natomiast to organ prowadzący CEIDG zawiadomi o zgłoszonych zmianach właściwe urzędy (w tym urząd skarbowy). Termin na zgłoszenie zmiany danych to 7 dni od dnia zaistnienia tej zmiany, czyli w tym przypadku 7 dni od momentu otworzenia nowego punktu sprzedaży. Złożenie wniosku jest wolne od opłat.

2. Obowiązki w zakresie VAT

W zakresie podatku VAT, wskutek otworzenia nowego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej zmianie może ulec właściwość urzędu skarbowego. Zasadą jest, że dla celów VAT urzędem właściwym dla podatnika jest urząd właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT (art. 3 ust. 1 ustawy o VAT).

 Jednak w przypadku, gdy te czynności wykonywane są na terenie objętym zakresem działania dwóch lub więcej urzędów skarbowych właściwość ustala się dla osób fizycznych - ze względu na miejsce zamieszkania (art. 3 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT). A zatem, w związku z otwarciem nowego punktu sprzedaży, który jak zaznaczono w pytaniu, znajduje się na terenie innego (niż punkt dotychczasowy) urzędu skarbowego, urzędem właściwym dla celów VAT stanie się urząd właściwy ze względu na miejsce zamieszkania przedsiębiorcy.

Jeżeli jest to urząd inny niż ten, w którym do tej pory rozliczał się podatnik, powstanie obowiązek aktualizacji zgłoszenia VAT-R (art. 96 ust. 12 ustawy o VAT). Na aktualizację VAT-R przedsiębiorca ma również 7 dni, a formularz można załączyć do wniosku o zmianę wpisu w CEIDG (art. 25 ust. 5a usdg).

3. W zakresie podatku dochodowego

Dla celów podatku dochodowego właściwość urzędu skarbowego ustala się według miejsca zamieszkania przedsiębiorcy. Oznacza to, że wskutek otwarcia nowego punktu sprzedaży właściwość ta nie ulegnie zmianie.

Tekst opublikowany: 

22 kwietnia 2012 r.

Magdalena Płachecka

Autor: Magdalena Płachecka

Konsultant podatkowy, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Praktykę zawodową zdobywa w spółce doradztwa podatkowego. Autor publikacji z pogranicza prawa gospodarczego i podatkowego.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz