Jak technologia światłowodowa sprzyja rozwojowi cyfrowemu i gospodarczemu samorządów?

Autor: Artykuł sponsorowany

Dodano: 25 marca 2025
  Jak technologia światłowodowa sprzyja rozwojowi cyfrowemu i gospodarczemu samorządów?

Wykluczenie cyfrowe spowalnia rozwój lokalnych biznesów ze względu na nierówności gospodarczo-społeczne. Utrudnia przedsiębiorcom dostęp do nowoczesnych technologii i zdobywanie klientów – szczególnie turystów. Samorządy, które chcą zadbać o prosperujące działalności gospodarcze i wspierać miejscowe innowacje, powinny inwestować w infrastrukturę światłowodową.

Jakie zalety ma technologia FTTH w porównaniu z tradycyjną infrastrukturą?

Dzięki technologii FTTH (Fiber To The Home) przedsiębiorcy, którzy prowadzą lokalną działalność gospodarczą – szczególnie na obszarach wiejskich w sporej odległości od centrali – zyskują stabilne połączenie z internetem. Infrastruktura światłowodowa gwarantuje:

niską latencję – czyli krótki czas reakcji między nadaniem a odebraniem sygnału, co ma szczególne znaczenie w przypadku m.in. wideokonferencji biznesowych,

▪ odporność na zakłócenia – w tym interferencje elektromagnetyczne, które mogą występować w związku z obecnością linii wysokiego napięcia,

▪ wysoką przepustowość – prędkość przesyłania danych osiąga nawet 1000 Mb/s, sprzyjając wykorzystywaniu nowoczesnych technologii w firmach oraz wdrażaniu usług Smart City na obszarach poza wielkomiejskimi ośrodkami.

Ponadto infrastruktura światłowodowa jest skalowalna. To oznacza, że łatwo ją rozbudować w obliczu zwiększającego zapotrzebowania na przepustowość internetową.Co więcej, technologia FTTH charakteryzuje się niskim zużyciem energii, więc wpisuje się w rozwiązania redukujące ślad węglowy i wspierające walkę z globalnym ociepleniem.

Jak technologia światłowodowa ułatwia cyfrowy i gospodarczy rozwój samorządów?

Budowa światłowodu na terenie gmin i powiatów poprawia jakość życia lokalnych społeczności. Przedsiębiorczym osobom łatwiej zakładać i rozwijać działalności gospodarcze, szczególnie pod kątem promowania marki w internecie, pozyskiwania inwestorów oraz przyciągania klientów. Im więcej dobrze prosperujących firm powstaje, tym bardziej rośnie zatrudnienie, więc mieszkańcy nie muszą wyjeżdżać w poszukiwaniu pracy.

Wdrożenie usług z zakresu Smart City, czyli tzw. inteligentnego miasta, pozwala na unowocześnienie lokalnej infrastruktury. Samorządy mogą inwestować w rozwiązania ułatwiające zarządzanie systemem monitoringu, oświetlenia i kontroli ruchu drogowego.W efekcie technologia FTTH przyczynia się do wyższego poziomu bezpieczeństwa isprawniejszego funkcjonowania małych miejscowości.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.