Handel metalami szlachetnymi - czy potrzebne są jakieś koncesje

Krzysztof Klimek

Autor: Krzysztof Klimek

Dodano: 27 sierpnia 2012
Pytanie:  Prowadzę firmę na podstawie KPiR. Profil mojej działalności to także pośrednictwo w handlu wyrobami laboratoryjnymi ze stopów metali szlachetnych (złoto, platyna). Jesteśmy też pośrednikiem w usłudze renowacji oraz recyklingu wyrobów laboratoryjnych z metali szlachetnych. Działa to na tej zasadzie, że od klienta otrzymujemy uszkodzony wyrób, wysyłamy go za granicę i po naprawie odsyłamy go do klienta. Czasami zdarza się usługa recyklingu, czyli klient oddaje nam zużyty wyrób laboratoryjny z metali szlachetnych o wyższej wadze, a chce otrzymać mniejszy wyrób, natomiast nadwyżka metali szlachetnych spłaca usługę wytworzenia nowego wyrobu. My nie dokonujemy usługi recyklingu, lecz jesteśmy jedynie pośrednikiem w usłudze. W związku z tym powstaje moje pytanie, czy przy takiej działalności musimy dodatkowo posiadać jakąś koncesję, licencję czy zezwolenie?
Odpowiedź: 

W opisanej sytuacji nie będzie konieczne posiadanie żadnych zezwoleń czy koncesji.

Zasadą jest, że obrót złotem dewizowym i platyną dewizową podlega ograniczeniom przewidzianym w Prawie dewizowym.  Czy w opisanej sytuacji także? Sprawdź.

Zasadą jest, że obrót złotem dewizowym i platyną dewizową podlega ograniczeniom przewidzianym w Prawie dewizowym.  Złotem dewizowym i platyną dewizową jest jednak tylko złoto i platyna w stanie nieprzerobionym oraz w postaci sztab, monet bitych po 1850 r., a także półfabrykatów, z wyjątkiem stosowanych w technice dentystycznej; złotem dewizowym i platyną dewizową są również przedmioty ze złota i platyny zazwyczaj niewytwarzane z tych kruszców (art. 2 ust. 1 pkt 13 Prawa dewizowego). Stanowią one więc dewizy (art. 2 ust. 1 pkt 12 Prawa dewizowego).

Wytwarzane zwykle ze złota bądź platyny narzędzia i przybory nie stanowią więc dewiz, którymi obrót byłby ograniczony na podstawie art. 9 Prawa dewizowego, nie wymaga więc zezwoleń ani licencji.

Tekst opublikowany: 

23 sierpnia 2012 r.

Krzysztof Klimek

Autor: Krzysztof Klimek

Prawnik specjalizujący się w podatkach dochodowych, wieloletni pracownik administracji celnej i skarbowej, gdzie zajmował się egzekucją, postępowaniami karnoskarbowymi, ulgami i odpowiedzialnością podatkową. Obecnie współpracownik wielu znanych wydawnictw.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.