Czy rolnik musi zarejestrować swoją działalność?

Jerzy Andrzej Tomczak

Autor: Jerzy Andrzej Tomczak

Dodano: 24 lipca 2012
Pytanie:  Proszę o odpowiedź na następujące pytanie, czy rolnik musi zarejestrować swoją działalność? Jeżeli tak, to proszę o wskazówki, w jaki sposób ją zarejestrować.

Działalność rolnicza nie podlega wpisowi do działalności gospodarczej. Poznaj inne obowiązki związane z działalnością rolniczą i jej opodatkowaniem.

Odpowiedź: 

Nie. Działalność rolnicza nie podlega wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Nie zwalnia to natomiast z innych obowiązków związanych z tym rodzajem aktywności gospodarczej.

Przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie stosuje się m.in. do działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa i warzywnictwa (art. 3 usdg). Rolników nie dotyczą zatem rygory tej ustawy; w szczególności obowiązek złożenia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (art. 14 ust. 1 usdg).

Podatek dochodowy

Z kolei przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej (art. 2 ust. 1 pkt 2 updof).

Działalność rolnicza zdefiniowana została dla potrzeb tego podatku jako działalność polegająca m.in. na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli, lub chowu (art. 2 ust. 2 updof). Jeśli zatem Pana działalność mieści się w tej definicji i nie prowadzi Pan działów specjalnych produkcji rolnej (art. 2 ust. 3-3a updof), to nie ciążą na Panu żadne obowiązki w tym podatku.

Podatek VAT

Dostawa produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywana przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego zwolnione są z podatku od towarów i usług (art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT).

Rolnikiem ryczałtowym zaś jest rolnik korzystający ze zwolnienia od podatku jw., chyba że zobowiązany jest na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych (art.2 pkt 19 ustawy o VAT). Jeśli spełnia Pan te warunki, to nie ma Pan również obowiązku rejestracji dla potrzeb VAT (art. 117 pkt 4 ustawy o VAT), choć może Pan wybrać opodatkowanie tym podatkiem.

Jako rolnik ryczałtowy ma Pan natomiast prawo do uzyskania zryczałtowanego zwrotu podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem, na zasadach określonych art. 115-118 ustawy o VAT.

Ma Pan natomiast obowiązek zgłaszania do ubezpieczenia osób podlegających ubezpieczeniu w Pana gospodarstwie oraz informowania Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego o okolicznościach mających wpływ na podleganie ubezpieczeniu i o zmianach tych okoliczności (art. 37 ust. 1 uousr). Jest Pan również podatnikiem podatku rolnego (art. 3 ust. 1 uopr).
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.