Czy firma transportowa ma obowiązki w zakresie BDO

Krzysztof Klimek

Autor: Krzysztof Klimek

Dodano: 12 grudnia 2019
Pytanie:  Czy firma zajmująca się usługami transportowymi maszyn musi się rejestrować do BDO? W siedzibie znajduje się zbiornik na paliwo 5000L do tankowania ciężarowych aut firmowych oraz hala, w której przedsiębiorca wykonuje drobne naprawy swoich pojazdów.
Odpowiedź: 

Firma transportowa może być zobowiązana do rejestracji w BDO.

Trudno wyobrazić sobie prowadzenie firmy transportowej  bez wytwarzania odpadów. Są nimi bowiem choćby elementy eksploatacyjne pojazdów (wycieraczki, klocki hamulcowe) nie mówiąc już o odpadach niebezpiecznych (zużyte płyny czy akumulatory). Takie wytwarzanie podlega rejestracji w BDO (art. 79 ust. 1 pkt 3 i 5 ustawy o odpadach). Te odpady nie mogą być bowiem uznane za odpady komunalne. Przykładowo roczny limit masy zużytych akumulatorów zwalniający z wpisu do BDO wynosi 5kg, w praktyce zatem każda wymiana akumulatora przez przedsiębiorcę wymaga wpisu do BDO. Podobnie inne części samochodowe.

Orientacyjny test obowiązku BDO można przeprowadzić na portalu rejestru https://bdo.mos.gov.pl/home/obowiazek_rejestracji/

Sprawdź też:

  • art. 79 ust. 1 pkt 3 i 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (tekst jedn.: Dz. U.  z  2019  r. poz. 701 ze zm.) - ustawa o BDO.
Krzysztof Klimek

Autor: Krzysztof Klimek

Prawnik specjalizujący się w podatkach dochodowych, wieloletni pracownik administracji celnej i skarbowej, gdzie zajmował się egzekucją, postępowaniami karnoskarbowymi, ulgami i odpowiedzialnością podatkową. Obecnie współpracownik wielu znanych wydawnictw.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.