Belgia – kara wyniesie 6000 euro

Autor: Artykuł sponsorowany

Dodano: 28 czerwca 2022
Dokument archiwalny
436e67543765e60f4e93e9d5ae26f466b0aa31ff-medium

Belgia wprowadziła do swojego prawa krajowego przepisy dyrektywy o delegowaniu. Kara za ich naruszenie może wynieść od 600 do 6000 euro. Wysokie kary to skutek kontroli, które wskazują, że przewoźnicy patologicznie wręcz nie przestrzegają przepisów o delegowaniu!

W dniu 16 czerwca 2022 r. belgijski parlament przyjął ustawę dotyczącą delegowania kierowców w sektorze transportu drogowego. Tym samym Belgia dołączyła do krajów, które implementowały do swojego prawodawstwa przepisy pakietu mobilności w tym zakresie.

W nowej ustawie wprowadzono współodpowiedzialność klientów (zleceniodawców, spedytorów) za naruszenia przepisów delegowania oraz przewidziano koordynowanie kontroli ze służbami innych państw członkowskich.

Ile wyniosą kary za brak delegowania?

Wprowadzono katalog kar nakładanych na przewoźników naruszających przepisy o delegowaniu. Minimalna kara będzie wynosić 600 euro, poważniejsze będą karane nawet 6000 euro. 

Przypadki bardzo poważnych uchybień lub recydywy zagrożone będą karą pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do trzech lat.

Patologiczne ignorowanie przepisów przez przewoźników

Tak wysokie kary stanowią odpowiedź na postulaty belgijskich służb kontrolnych. Sygnalizowały one, że kontrole drogowe w zakresie:

  • sposobu korzystania z odpoczynków tygodniowych oraz
  • spełniania obowiązku powrotu kierowców do bazy co maksymalnie 4 tygodnie (lub pojazdów co 8 tygodni)

- wykazały wręcz patologiczne ignorowanie przez przewoźników nowych regulacji.

Ostatnia większa akcja kontrolna przeprowadzona w 6 czerwca 2022 r. w porcie Zeebrugge wykazała 101 naruszeń u 153 poddanych kontroli kierowców.

Policja zapowiada kontrole

Belgijska policja zapowiada, że po wejściu w życie nowych przepisów dotyczących delegowania, kontrole drogowe będą prowadzone bez jakiejkolwiek taryfy ulgowej. Szczególnie nasilonych kontroli można spodziewać się właśnie w okolicach portów takich jak Antwerpia i Zeerbrugge.  

Autor:

Krzysztof Piórkowski, prawnik,

Specjalista z zakresu transportu drogowego

Słowa kluczowe:
przepisy drogowe Belgia
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.