Zakup nieruchomości na wynajem sfinansowana kredytem zaciągniętym prywatnie

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 8 maja 2018
Pytanie:  Czy przedsiębiorca wspólnie z żoną może wziąć kredyt hipoteczny na nieruchomość, która miałaby być apartamentem na wynajem? Chodzi o to, aby nie był to kredyt na firmę, a na nas jako małżonków, ponieważ wówczas są lepsze warunki. Niemniej na nieruchomość dostałbym fakturę na mnie wraz z NIP, abym mógł odliczyć VAT. Wynajem byłby oczywiście opodatkowany 23 % VAT. Czy urzędy skarbowy nie zakwestionowałby kredytu, który nie jest na firmę, oraz kredytu jako, że jest zaciągnięty na dwie osoby? I czy wówczas przysługiwałoby mi prawo do odliczenia pełnego VAT za zakup nieruchomości?
Odpowiedź: 

Nie, w przedstawionej sytuacji urząd skarbowy nie ma podstaw do kwestionowania faktu zaciągnięcia kredytu na Państwa jako osoby prywatne. W szczególności okoliczność taka nie ma znaczenia z punktu widzenia korzystania z prawa do odliczenia.

Prawo do odliczenia przysługuje w zakresie, w jakim nabywane przez podatników towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (zob. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Z punktu widzenia korzystania z prawa do odliczenia nie ma przy tym znaczenia źródło finansowania dokonywanych zakupów, w tym nie ma znaczenia czy kredyt na sfinansowanie zakupów jest zaciągany przez podatnika „prywatnie” czy „jako przedsiębiorca”.

Okoliczność taka nie ma również znaczenia na gruncie innych niż VAT przepisów podatkowych. A zatem w przedstawionej sytuacji urząd skarbowy nie ma podstaw do kwestionowania faktu zaciągnięcia kredytu na Państwa jako osoby prywatne.

W przypadku zakupów dokonywanych przez małżonków pozostających we wspólności prawo do odliczenia przysługiwać może tylko jednemu z małżonków, tj. małżonkowi, który nabywane towary i usługi wykorzystywać będzie do prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu VAT. Jest tak nawet, jeżeli faktury są wystawiane na obojga małżonków (zob. przykładowo interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 30 marca 2010 r., nr ILPP2/443-87/10-4/AD czy interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 5 września 2012 r., nr IBPP2/443-548/12/RSz).

A zatem nie ulega wątpliwości, że przysługiwać będzie Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej nabycie przedmiotowego apartamentu. Będzie on bowiem wykorzystywany przez Pana do wykonywania czynności opodatkowanych, a więc spełniony będzie warunek określony w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

Na marginesie pragnę dodać, że wynajem przedmiotowego apartamentu turystom będzie opodatkowany podatkiem VAT według stawki 8% (a nie 23%). Jest tak, gdyż na podstawie art. 41 ust. 2 w zw. z poz. 163 załącznika nr 3 w zw. z art. 146a pkt 2 ustawy o VAT opodatkowane obniżoną stawką VAT 8% są usługi związane z zakwaterowaniem (PKWiU z 2008 r. 55). Oprócz typowych usług związanych z zakwaterowaniem (np. usług hotelowych czy usług świadczonych przez pensjonaty) z opodatkowania obniżoną stawką 8% korzystają usługi krótkoterminowego (tj. w cyklach dziennych lub tygodniowych) wynajmu apartamentów (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 23 lutego 2017 r. - sygn. 0461-ITPP1.4512.997.2016.1.DM).

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz