Jak na gruncie VAT rozliczyć koszty usunięcia usterek w ramach napraw gwarancyjnych

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 30 maja 2018
22484f5e1ae07ac84d021582716f7714af2a4cf8-medium

Czy obciążenie podwykonawcy kosztami usunięcia usterek podlega opodatkowaniu VAT? W tej sprawie wypowiedział się organ podatkowy. Sprawdź jego stanowisko, aby prowadzić bezbłędne rozliczenia.

Zwrot kosztów usunięcia wad przysługujący spółce od podwykonawcy nie stanowi wynagrodzenia za wykonane usługi, lecz odszkodowanie za nienależycie wykonane usługi. W konsekwencji obciążenie podwykonawcy kosztami usunięcia usterek nie podlega opodatkowaniu VAT. Takie są skutki podatkowe interpretacji nr 0111-KDIB3-1.4012.840.2017.1.ICz.

Jaki był problem?

Chodziło o spółkę z branży budowlanej, która realizuje na zlecenie innych podmiotów projekty budowlane, będąc generalnym wykonawcą. Spółka wobec inwestorów ponosi odpowiedzialność z tytułu rękojmi oraz z tytułu udzielonych gwarancji w zakresie wad związanych z wykonanymi pracami.

W sytuacji gdy minie okres, w którym spółka ma obowiązek usunięcia usterek, inwestor może usunąć wady na koszt spółki. Na taki samych warunkach przedsiębiorstwo zawiera umowy z podwykonawcami. W przypadku dokonania naprawy przez inwestora i obciążenia kosztami spółki, podwykonawca zobowiązany jest do dokonania zwrotu kosztów spółce.

Mogą zdarzyć się sytuacje, w których na moment ujawnienia wady/usterki podwykonawcy odpowiedzialni za tę części prac już nie istnieją (np. podmioty te zostały zlikwidowane lub ogłosiły upadłość). W takim przypadku spółka, która ponosi odpowiedzialność w ramach gwarancji/rękojmi wobec zleceniodawcy, dokona usunięcia wady/usterki na własny koszt. 

Wątpliwości dotyczyły tego, czy zwrot kosztów od podwykonawców dla spółki stanowi wynagrodzenie z tytułu czynności podlegającej opodatkowaniu VAT.

Nie było też jasne, czy spółka jest zobowiązana na zasadach odwrotnego obciążenia do rozliczenia VAT z tytułu nabycia od podmiotów trzecich usług napraw wskazanych w załączniku nr 14 do ustawy VAT oraz czy spółka może odliczyć VAT wskazany na fakturach dokumentujących nabycie usług od podmiotów trzecich związanych z usuwaniem wad/usterek zawinionych przez podwykonawców oraz podatek należny wykazany przez spółkę z tytułu nabycia usług, dla których to spółka jest podatnikiem VAT.

Jakie stanowisko zajął organ podatkowy?

Zwrot kosztów od podwykonawcy nie stanowi wynagrodzenia, jest to odszkodowanie za nienależycie wykonane usługi, w konsekwencji nie podlega opodatkowaniu VAT. Dyrektor KIS uznał ponadto, że  spółce nie przysługuje prawo do odliczenia podatku, gdyż wykonanie usług ma charakter odszkodowawczy (ma na celu naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania przez wykonawcę robót zobowiązania), co oznacza, że wykazany na fakturze podatek nie ma związku z czynnościami opodatkowanymi.

KOMENTARZ EKSPERTA Tomasz Krywan doradca podatkowy

Nie zawsze kwoty, którymi obciążają podatników kontrahenci, stanowią wynagrodzenia dotyczące czynności podlegających opodatkowaniu VAT. Przykładowo, charakteru takiego nie mają najczęściej odszkodowania i kary umowne. Powoduje to, że w związku z obciążaniem kontrahentów kosztami odszkodowań i kar umownych nie dochodzi do dokonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT (zob. przykładowo wyrok WSA w Warszawie z 1 kwietnia 2008 r., sygn. akt III SA/Wa 2166/07, czy interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 14 stycznia 2015 r., nrIBPP1/443-1312/14/AW).

W komentowanej interpretacji organ podatkowy słusznie wyjaśnił, że dotyczy to również kosztów usunięcia wad i usterek, którymi obciążane są podmioty zobowiązane do ich usunięcia, jeżeli usunięcia tych wad i usterek odmawiają lub nie reagują na wezwania do ich usunięcia. W przypadkach takich obciążenia kosztami usunięcia wad i usterek mają bowiem charakter odszkodowawczy.

Pozostałe dwa wyjaśnienia organu podatkowego są w większości konsekwencją powyższego. I tak stanowisko wnioskującego o wydanie komentowanej interpretacji podatnika odnośnie stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia musiało zostać uznane za nieprawidłowe, gdyż mechanizm ten może mieć bowiem zastosowanie wyłącznie w przypadku występowania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT (tj. odpłatnych dostaw towarów lub odpłatnego świadczenia usług na terytorium kraju).

Do występowania takich czynności w przypadkach, o których mowa, zaś nie dochodzi. Z tego samego powodu za nieprawidłowe organ podatkowy uznał stanowisko o możliwości odliczenia – jako kwoty podatku naliczonego – kwoty podatku należnego wykazywanego w ramach mechanizmu odwrotnego obciążenia (skoro mechanizm ten nie ma zastosowania).

Nie zgadzam się natomiast ze stanowiskiem organu podatkowego o braku prawa do odliczenia z faktur wystawianych przez podmioty trzecie, którym podatnik zleca usunięcie wad i usterek. Wskazać bowiem należy, że dla istnienia prawa do odliczenia podatku naliczonego nie jest przy tym konieczny bezpośrednio związek między zakupami a wykonywanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi.

Może to być również związek pośredni, o ile dokonywane zakupy związane są bezpośrednio z działalnością opodatkowaną podatnika (zob. przykładowo wyrok NSA z 29 marca 2011 r. sygn. akt I FSK 571/10). Warunek ten w przypadkach, o których mowa, jest według mnie spełniony.

Polecamy w Portalu FK:

Interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 27 marca 2018 r., nr 0111-KDIB3-1.4012.840.2017.1.ICz

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz