Używanie do celów prywatnych leasingowanego auta wykorzystywanego wcześniej tylko na potrzeby firmy

Dodano: 6 lutego 2018
Pytanie:  Mam pytanie dotyczące wysokości odpisu VAT od raty leasingowej (leasing operacyjny). Auto jest wzięte na firmę, było zgłoszone na VAT-26 jako auto służbowe. Od lutego chcemy to auto używać również do potrzeb prywatnych. Czy jeżeli złożę VAT-26 z aktualizacją i zrezygnuję z wykorzystywania auta tylko do celów służbowych, to VAT od raty leasingowej też ma być odliczany w wysokości 50%, tak jak reszta kosztów związana z utrzymaniem tego samochodu?
Odpowiedź: 

W opisanej sytuacji podatnik, zarówno od wydatków związanych z bieżącym utrzymaniem pojazdu, jak również od wydatków z tytułu opłat leasingowych będzie mógł dokonywać odliczenia podatku VAT jedynie w wysokości 50% kwoty podatku naliczonego.

Zgodnie z treścią art. 86a ust. 1 pkt. 1 ustawy o VAT, w  przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika.

Do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi zalicza się wydatki dotyczące

nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich części składowych; używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze,

nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów (art. 86a ust. 2 pkt. 1 – 3 ustawy o VAT).

W celu rezygnacji z pełnego odliczenia podatku VAT, podatnik powinien dokonać zgłoszenia aktualizacyjnego VAT-26 ze wskazaniem, od którego dnia następuje rezygnacja z pełnego odliczenia. Należy wskazać, że w przypadku leasingu jest to opłata zazwyczaj za miesiąc kalendarzowy w związku z powyższym wskazanym jest wskazanie mementu rezygnacji z pełnego odliczenia od początku miesiąca kalendarzowego.

Podatnik powinien zaznaczyć poz. 7 – „aktualizacja informacji, a w kolumnie H - datę zmiany wykorzystania. Rezygnacja z pełnego odliczenia nie oznacza od razu że samochód będzie wykorzystywany do celów prywatnych, oznacza tylko rezygnację z pełnego odliczenia VAT.

Reasumując w przypadku rezygnacji z pełnego odliczenia, podatnik traci prawo do pełnego odliczenia z wszystkich faktur związanych z danym pojazdem samochodowym, a nie wyłącznie z faktur dotyczących eksploatacji pojazdu, co wprost wynika z treści cytowanego przepisu art. 86a ust. 2 pkt. 2 ustawy o VAT.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.