Uzyskanie pełnego prawa do odliczenia od wydatków dotyczących samochodów ciężarowych

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 22 listopada 2018
Pytanie:  Jednostka kupiła samochody ciężarowe o masie całkowitej 3500 kg, liczba miejsc 6 ładowność 1620 kg. Samochody te będą wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej. Jakie dokumenty należy złożyć i jakich formalności dopełnić, aby w przypadku tych samochodów uzyskać prawo do odliczenia 100% VAT?
Odpowiedź: 

Aby móc odliczać wydatki w pełnej wysokości konieczne jest spełnienie trzech warunków, o czym w dalszej części odpowiedzi.

pełnych odliczeń od wydatków dotyczących tych samochodów (w tym z tytułu ich nabycia) wymaga spełnienia łącznie trzech warunków Z punktu widzenia dokonywania pełnych odliczeń od wydatków dotyczących pojazdów samochodowych pojazdy te dzielą sią na:

  1. pojazdy samochodowe uprawniające do pełnych odliczeń ze względu na swoje cechy,
  2. pozostałe pojazdy samochodowe; pojazdy należące do tej grupy uprawniają do pełnych odliczeń, jeżeli sposób ich wykorzystywania przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą (art. 86a ust. 1 w zw. z art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a w zw. z art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT); pojazdy należące do tej grupy należy, co do zasady, zgłaszać naczelnikom urzędu skarbowego składając informacje VAT-26 (zob. art. 86a ust. 12 ustawy o VAT).

Mając to na uwadze zakładam, że wskazane samochody nie należą do pojazdów samochodowych uprawniających do pełnych odliczeń ze względu na swoje cechy (nic takiego bowiem z treści pytana nie wynika).

A zatem dokonywanie pełnych odliczeń od wydatków dotyczących tych samochodów (w tym z tytułu ich nabycia) wymaga spełnienia łącznie trzech warunków, tj.:

1)     zapewnienia, że sposób ich wykorzystywania przez klienta, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą,

2)     zaprowadzenia dla tych samochodów ewidencji przebiegu,

3)     zgłoszenia ich naczelnikowi urzędu skarbowego informacją VAT-26; zgłoszenia takiego należy dokonać w terminie 7 dni od dnia, w którym został poniesiony pierwszy wydatek związany z tymi pojazdami (w przypadku niezłożenia w tym terminie informacji VAT-26 uznać bowiem trzeba będzie, że przedmiotowe samochody są wykorzystywane wyłącznie do Państwa działalności gospodarczej dopiero od dnia jej złożenia).

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz