Uwaga! Kolejne zmiany w VAT. Będzie SLIM VAT 2

Dodano: 18 lutego 2021
Slim VAT 2. Kolejny pakiet zmian w VAT.

MF przygotowało kolejny pakiet uproszczeń w VAT, tzw. SLIM VAT 2. To kolejny pakiet uproszczeń w podatku od towarów i usług. Jak zapowiada resort finansów pakiet przynosi im m.in.: prostsze fakturowanie, zmniejszenie formalności oraz poprawę płynności finansowej firm. Właśnie rozpoczęły się konsultacje projektu. Zobacz, czego dotyczą zmiany.

Rozwiązania w SLIM VAT 2

Z wyjaśnień resortu finansów wynika, że drugi pakiet usuwa wiele przestarzałych, niepotrzebnych już obowiązków spoczywających na firmach. Proponowane zmiany podzielono na 5 obszarów:

 1. prostsze fakturowanie,
 2. przyjazne odliczanie VAT,
 3. VAT w obrocie międzynarodowym – korzyści i pewność prawa,
 4. VAT – łatwiejszy obrót nieruchomościami,
 5. poprawa płynności w MPP i ulga złe długi.
   

Zobacz, jakie zmiany wprowadził pierwszy slim VAT:

Jak zapowiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski:Podatnicy nie będą już musieli wskazywać choćby przyczyny korekty faktur. Rezygnujemy także z duplikatów faktur oraz wydłużamy możliwość wystawienia faktury z 30 do 60 dni przed dostawą towarów, wykonaniem usługi czy otrzymaniem zaliczki. Zwiększy się również elastyczność realizacji prawa do odliczenia VAT. Takie rozwiązania nie tylko zwiększą komfort prowadzenia biznesu, ale też przyniosą firmom realną oszczędność czasu.

Zobacz też:

Faktury zbiorcze

Pakiet SLIM VAT 2 dotyczy też faktur zbiorczych. Proponowane ułatwienie polega na zniesieniu ograniczeń w wystawianiu zbiorczych faktur korygujących. Po wejściu w życie SLIM VAT 2, możliwe będzie stosowanie ich np. gdy przedsiębiorca udzieli rabatu dla poszczególnych dostaw lub usług.

Odliczenie VAT od krótszych przejazdów

Obecnie za fakturę uznaje się bilety np. kolejowe czy autobusowe, które dokumentują przejazd na odległość większą niż 50 km. Przy mniejszych odległościach konieczne jest kłopotliwe proszenie o fakturę w kiosku albo u kierowcy. Znosimy limit kilometrów. Teraz możliwe będzie odliczenie VAT od krótszych przejazdów związanych z działalnością gospodarczą podatnika.

Oglądaj video: 

Pakiet SLIM VAT 2 wprowadza też możliwość przekazywania środków między rachunkami VAT podatnika prowadzonymi w różnych bankach. -Otwieramy również możliwość płacenia z rachunków VAT składek na rzecz KRUS

– wyjaśnia Jan Sarnowski.

Uproszczenia ujęte w SLIM VAT 2 obejmują ponadto m.in.:

 • ułatwienie odliczenia VAT na samochody wykorzystywane do działalności gospodarczej,
 • pełniejszą neutralność w opodatkowaniu importu usług,
 • uregulowanie sposobu dokonywania korekty in-minus w przypadku importu usług oraz WNT,
 • łatwiejszy wybór opcji opodatkowania w obrocie nieruchomościami,
 • wydłużenie czasu na skorzystanie z ulgi na złe długi z 2 do 3 lat.

Źródło: www.gov.pl

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel