Upewnij się, czy masz prawo odliczyć VAT od obiadów dla pracowników

Marcin Zarzycki

Autor: Marcin Zarzycki

Dodano: 22 maja 2017
61c920773b522602fcc3c9fb771085be540850c8-medium

Twoja firma kupuje pracownikom posiłki? Poznaj stanowisko organu podatkowego i dowiedz się, czy możesz od takich wydatków odliczyć VAT. Więcej na ten temat dowiesz się z komentarza Marcina Zarzyckiego, doradcy podatkowego, partnera w Kancelarii LTC Aquila Zarzycki Niebudek

Jaki był problem?

Spółka nabywa obiady dla swoich pracowników od zewnętrznego podmiotu. Nie są to  posiłki profilaktyczne.

Przedsiębiorstwo uważało, że ponoszony wydatek zachowuje pośredni związek z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi w ramach prowadzonej działalności produkcyjnej (wpływa na wzrost efektywności pracowników w systemie zmianowym na produkcji), a tym samym spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Jakie stanowisko zajął organ podatkowy?

Przedmiotem nieodpłatnego przekazania pracownikom spółki są to towary, których wydanie należy uznać za czynność wyczerpującą znamiona zużycia na cele osobiste tych osób.

Zakup posiłków nie ma związku z czynnościami opodatkowanymi. W konsekwencji spółce nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego poniesionego przy ich nabyciu.

KOMENTARZ EKSPERTA Marcin Zarzycki, doradca podatkowy, partner w Kancelarii LTC Aquila Zarzycki Niebudek LTC Aquila to kancelaria, która specjalizuje się w doradztwie podatkowym i prawnym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.

Organ podatkowy w komentowanej interpretacji wskazuje, że posiłki (obiady i lunche) przekazane na rzecz pracowników mają na celu zaspokojenie prywatnych potrzeb pracownika, nie zaś potrzeb pracodawcy, co jednocześnie oznacza, że przekazanie takie nie ma związku z prowadzoną działalnością przez pracodawcę, tym samym pracodawcy jako podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu dokonanych zakupów.

W mojej ocenie nie można zgodzić się w tej kwestii z organem podatkowym, gdyż przekazanie takich posiłków dla pracowników bezpośrednio wpływa na wzrost efektywności pracy tych osób. Pracownik otrzymujący posiłki od pracodawcy zwiększa swoje przywiązanie do miejsca pracy, przez co wykonuje swoje zadania także efektywniej. Dodatkowym aspektem jest także fakt, że świadczenia takie zwiększają atrakcyjność zatrudnienia, poprzez które pracodawca przyciąga i rekrutuje najlepszych kandydatów.

Organ w tej kwestii wskazuje odmiennie stanowisko niż dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji nr IPPP1/443-572/14-2/MP. Wskazano w niej, że  wydanie pracownikowi artykułów spożywczych w czasie wykonywania obowiązków służbowych nie nosi znamion zużycia na cele osobiste, ponieważ związane jest ze statusem pracownika u tego konkretnego pracodawcy.

Podobnie wskazuje także Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku C-371/07, Danfoss A/S, Astra Zeneca A/S. Trybunał wskazał, że zapewnianie posiłków przez pracodawcę swym pracownikom nie służy zaspokajaniu prywatnych potrzeb osób zatrudnionych i nie jest dokonywane w celach innych niż związane z działalnością przedsiębiorstwa. Osobista korzyść, jaka wynika z tego dla pracowników, ma charakter uboczny względem potrzeb przedsiębiorstwa. Zdaniem Trybunału świadczenia polegające na nieodpłatnym wydawaniu posiłków pracownikom nie są wykonywane w celach innych niż związane z jego działalnością gospodarczą.

Wskazać także należy, że jeśli podatnik podejmuje działania w taki sposób, że uzyskuje ich przełożenie na bezpośrednie efekty swojej działalności gospodarczej, to tym samym nie sposób uznać, że działania takie nie są związane z prowadzoną przez niego działalnością, a niewątpliwie przekazanie posiłku działa na pracownika motywująco, co w konsekwencji prowadzi do podwyższenia efektów prowadzonej działalności gospodarczej.

Powyższe prowadzi do wniosku, że podatnicy powinni mieć możliwość odliczenia podatku naliczonego w sytuacji, w której jako pracodawcy nabywają posiłki dla swoich pracowników, a następnie przekazują je nieodpłatnie swoim podwładnym.

Z komentowanej interpretacji wynika także, iż   przekazane posiłki dla pracownika stanowią nieodpłatne świadczenie. To z kolei może prowadzić do uznania przez część organów podatkowych, że takie przekazanie podlega opodatkowaniu VAT, gdyż w myśl przywołanej interpretacji przekazanie wyczerpuje znamiona zużycia na cele osobiste tych pracowników.

Wskazuje tak m.in. dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji nr IPPP2/443-820/14-4/MM. Wyjaśnił on, że przekazanie posiłków pracownikowi stanowi usługi, które zaspokajają wyłącznie osobiste potrzeby pracowników. Tym samym podatnik zobowiązany jest, zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, do naliczenia podatku należnego z tytułu nieodpłatnego przekazania posiłków na rzecz swoich pracowników. Jednak pamiętajmy, że jedną z przesłanek opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów jest to, aby podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu dokonywanych zakupów.

Skoro zatem pracodawca nie ma prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego, to zużycie towarów bez wynagrodzenia (nieodpłatne przekazanie gotowych posiłków pracownikom), nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Potwierdza to także dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji nr ITPP1/4512-451/16-1/MS.

Polecamy też:

Interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 marca 2017 r., nr 1462-IPPP1.4512.83.2017.1.MP

Marcin Zarzycki

Autor: Marcin Zarzycki

Doradca Podatkowy, Partner Kancelaria LTC Aquila Zarzycki Niebudek – Adwokaci i Doradcy Podatkowi
Słowa kluczowe:
obiadodliczanie vat
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz