Upewnij się, czy auta demonstracyjne wymagają prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 12 kwietnia 2018
81ddda7e6b9e2bb5dafb8693649ca8816d76d6de-medium

Przedsiębiorca chce odliczyć 100% VAT od pojazdów używanych do jazd testowych. Czy musi prowadzić ewidencję przebiegu. Poznaj aktualne orzecznictwo w tej kwestii.

Czego dotyczył spór

Spółka zajmuje się hurtową i detaliczną sprzedażą pojazdów samochodowych. Z uwagi na przedmiot transakcji konieczne jest udostępnienie niektórych pojazdów samochodowych, przeznaczonych do odsprzedaży jako samochody służące w pierwszej kolejności do jazd testowych. Takie auta są wykorzystywane wyłącznie do czynności opodatkowanych − odsprzedaży pojazdów samochodowych.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia 100% kwoty VAT naliczonego i czy konieczne jest prowadzenie ewidencji przebiegu. Spółka była przekonana, że może odliczyć pełny VAT i nie musi prowadzić ewidencji. Fiskus uznał stanowisko za nieprawidłowe.

Jakie stanowisko zajął sąd

Sprawa trafiła do WSA w Poznaniu. Sąd przyznał rację organom podatkowym, że samochody demonstracyjne, pomimo że nie utraciły charakteru towarów handlowych, nie są przeznaczone wyłącznie do odsprzedaży, skoro służą w okresie ich użytkowania do prezentowania towaru.

Samochody demonstracyjne z samej definicji nie są wyłącznie przeznaczone do odsprzedaży, dlatego też nie znajdzie zastosowania art. 86a ust. 5 lit. a ustawy o VAT.

W celu pełnego odliczenia VAT od wydatków związanych z samochodami demonstracyjnymi podatnik ma obowiązek spełnić łącznie dwa warunki:

- musi ustalić sposób wykorzystywania pojazdów, np. przez sporządzenie zasady korzystania z pojazdów oraz

- prowadzić dla tych pojazdów ewidencję przebiegu pojazdów.

NSA, do którego sprawa ostatecznie trafiła, podtrzymał stanowisko WSA.

KOMENTARZ EKSPERTA Tomasz Krywan doradca podatkowy

Z punktu widzenia dokonywania pełnych odliczeń od wydatków dotyczących pojazdów samochodowych pojazdy te dzielą sią na:

1)      pojazdy samochodowe uprawniające do pełnych odliczeń ze względu na swoje cechy,

2)      pozostałe pojazdy samochodowe; pojazdy należące do tej grupy uprawniają do pełnych odliczeń, jeżeli sposób ich wykorzystywania przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą (zob. art. 86a ust. 1 w zw. z art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a w zw. z art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT); pojazdy należące do tej grupy należy zgłaszać naczelnikom urzędu skarbowego składając informacje VAT-26 (zob. art. 86a ust. 12 ustawy o VAT).

Nie zawsze jednak w przypadku pozostałych pojazdów samochodowych warunkiem dokonywania pełnych odliczeń jest prowadzenie ewidencji przebiegu oraz składanie informacji VAT-26. Jak bowiem stanowi art. 86a ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT, warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu nie stosuje się m.in. w przypadku pojazdów samochodowych przeznaczonych wyłącznie do odsprzedaży, jeżeli odsprzedaż tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika.

W świetle powyższego organy podatkowe uważają, że samochody przeznaczane przez dealerów do jazd testowych (próbnych) nie są przeznaczone wyłącznie do odsprzedaży (zob. przykładowo interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 15 października 2015 r., nr ITPP2/4512-725/15/RS czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 5 października 2015 r., nr ILPP1/4512-1-518/15-4/AW).

Takie też stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w komentowanym wyroku. Wcześniej podobne stanowisko zajęły, przykładowo  WSA w Łodzi w wyroku z 4 maja 2016 r. (sygn. akt I SA/Łd 200/16), czy WSA w Poznaniu w wyroku z 8 czerwca 2016 r. (sygn. I akt SA/Po 257/16). Można w tej sytuacji stwierdzić, że wskazane stanowisko staje się ugruntowane nie tylko w wyjaśnieniach organów podatkowych, lecz także w orzecznictwie sądów administracyjnych.

Zapamiętaj!

Przedsiębiorca, który chce odliczyć 100% VAT od pojazdów używanych do jazd testowych, musi prowadzić ewidencję przebiegu.

Polecamy w Portalu FK:

Wyrok NSA, sygn. akt I FSK 1563/15

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.