Świadczenie usług nadzoru jakościowego. Co ze zwolnieniem podmiotowym

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 23 lutego 2018
Pytanie:  Pytanie dotyczy firmy jednoosobowej z siedzibą w Polsce, praca wykonywana będzie głównie w Niemczech (ogólnie za granicą), a także w Polsce, głównym przedmiotem działalności będzie PKD 71.12.Z, czyli zakres usługi będzie obejmował nadzór jakościowy nad pracami spawalniczymi przy montażu bloku energetycznego. Przez nadzór jakościowy należy rozumieć ocenę jakości wykonywanych spoin przez spawaczy, w oparciu o dokumentację techniczną, jak również przegląd jakościowej dokumentacji technicznej, tj. weryfikacja uprawnień spawaczy, protokołów z badań nieniszczących spoin, protokołów z obróbki cieplnej itp.. Zakres prac spawalniczych będzie obejmował spawanie: rurociągów, zbiorników, konstrukcji stalowych oraz pozostałych instalacji które wymagają połączeń spawanych. W związku z tym moje pytanie brzmi: czy firma ta musi zgłaszać się do VAT i być czynnym podatnikiem VAT? Jeżeli tak to na podstawie jakiego artykułu? Forma opodatkowania tej działalności to PKPiR - skala podatkowa.
Odpowiedź: 

Odpowiedź na Pana pytaniezależy od tego, czy wartość sprzedaży lub przewidywana wartość sprzedaży uprawnia Pana do korzystania ze zwolnienia podmiotowego.

Przepisy zwalniają od VAT sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł (zob. art. 113 ust. 1 ustawy o VAT), jak również sprzedaż dokonywaną przez podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekracza, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, 200.000 zł (art. 113 ust. 9 ustawy o VAT). Jest to tzw. zwolnienie podmiotowe.

Korzystający z tego zwolnienia podatnicy nie mają obowiązku rejestrować się jako podatnicy VAT (rejestracji takiej mogą jednak dokonać dobrowolnie), jak również nie mają obowiązku prowadzenia pełnej ewidencji VAT (prowadzą jedynie tzw. ewidencję uproszczoną) oraz, co do zasady, obowiązku regularnego składania deklaracji VAT (wyjątek od tej zasady dotyczy deklaracji VAT-8 składanych przez zwolnionych podmiotowo podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT UE). Ponadto podatnicy korzystający ze zwolnienia podmiotowego faktury muszą wystawiać tylko na żądanie nabywców (art. 106b ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT).

Nie wszyscy podatnicy mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego, gdyż w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT wymienione zostały kategorie podatników, którzy nie mogą korzystać z tego zwolnienia. Z tytułu wykonywania wskazanych czynności podatnik, o którym mowa, nie będzie jednak należał do żadnej z tych kategorii podatników.

A zatem odpowiedź na pytanie zależy czy wartość sprzedaży lub przewidywana wartość sprzedaży podatnika, o którym mowa, uprawnia go do korzystania ze zwolnienia podmiotowego (przy czym przy ustalaniu wysokości tej sprzedaży nie należy uwzględniać sprzedaży poza terytorium Polski, tj. świadczenia wskazanych usług, których miejsce świadczenia znajduje się poza terytorium Polski). Jeżeli tak (co wydaje się znacznie bardziej prawdopodobnym scenariuszem), może on korzystać ze zwolnienia podmiotowego, a w konsekwencji nie musi się rejestrować jako podatnik VAT. W przeciwnym razie ma on obowiązek zarejestrować się jako taki podatnik.

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz