Sprawdź, jak wystawienie faktury korygującej wpływa na wysokość podatku

Dodano: 31 maja 2016

Od  początku tego roku obowiązują nowe zasady korygowania kosztów i przychodów w podatkach dochodowych. Dowiedz się na przykładach, jakie skutki w VAT wywołują te regulacje.

Sposób rozliczenia faktur korygujących w VAT może zależeć od tego, jakie były przyczyny wystawienia poprawionych dokumentów.

W tym zakresie rozróżniamy dwie sytuacje wystawienia faktury korygującej::

  • z powodu istniejącego błędu,
  • z przyczyn powstałych po wystawieniu faktury pierwotnej.

Błędy nadal rozliczamy wstecznie

Jeżeli wystawienie tego dokumentu jest spowodowane nieprawidłowym zaniżeniem obrotu oraz kwoty VAT należnego (np. w wyniku błędów rachunkowych, zastosowania niewłaściwej stawki podatku, bezpodstawnego zastosowania zwolnienia z VAT itp.), to w rachunku podatkowym trzeba  go uwzględnić („in plus”) wstecznie, czyli w rozliczeniu za okres, w którym wykazano fakturę pierwotną.

W takim bowiem przypadku przyczyna korekty istniała w momencie wystawienia faktury pierwotnej. Oznacza to, że jeżeli deklaracja podatkowa za ten okres została już wcześniej złożona, to trzeba sporządzić i przekazać do urzędu skarbowego jej korektę.

Korektę sprzedaży zwiększającą podstawę opodatkowania VAT wykazujemy niezależnie od tego to, czy nabywca potwierdził otrzymanie korekty, czy też nie.

 

Rabaty potransakcyjne rozliczamy na bieżąco

W sytuacji, gdy fakturę korygującą zwiększającą podatek należny przedsiębiorca wystawił z powodu nowych okoliczności, które zaistniały już po sprzedaży (np. z powodu podwyższenia ceny po dostawie towaru lub wykonaniu usługi ze względu na okoliczności, które w momencie wystawiania faktury pierwotnej nie były jeszcze znane), to rozlicza ją na bieżąco. Wówczas należy uwzględnić ją w deklaracji VAT za okres, w którym powstała przyczyna uzasadniająca korektę.

Potwierdzały to organy skarbowe. Przykładowo interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 12 czerwca 2015 r., nr IBPP2/4512-245/15/BW. Decyzję tę wydano na wniosek podatnika, który cenę sprzedawanych przez siebie wyrobów z metalu uzależniał m.in. od wartości aluminium na giełdzie. W momencie wystawienia faktury pierwotnej ostateczna cena tego surowca nie była wnioskodawcy znana. Organ podatkowy wyjaśnił, że podwyższenie ceny sprzedawanych towarów jest nową okolicznością, niemożliwą do przewidzenia w chwili wystawienia pierwotnej faktury sprzedaży.

Obowiązek podatkowy z tytułu wystawienia faktury korygującej powstanie w rozliczeniu za okres, w którym faktura korygująca zostanie wystawiona. W konsekwencji faktura korygująca podwyższająca podstawę opodatkowania powinna być rozliczona na bieżąco i ujęta w rejestrze sprzedaży w dacie jej wystawienia oraz w deklaracji VAT-7 za bieżący okres rozliczeniowy.

Podobnie będzie w razie wystawienia faktury korygującej zmniejszającej pierwotną wartość podatku należnego. Wówczas taką korektę „in minus” również można sporządzić na bieżąco, ale pod warunkiem uzyskania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę towaru bądź usługi. Przy czym jeżeli podatnik miał to potwierdzenie przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca otrzymał fakturę korygującą, to można ją rozliczyć w deklaracji za ten okres.

Uzyskanie tego potwierdzenia już po terminie do złożenia deklaracji, uzasadnia ujęcie faktury korygującej w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy, w którym to potwierdzenie podatnik otrzymał.

Moment otrzymania potwierdzenia odbioru korekty „in minus” przez nabywcę warunkuje jej rozliczenie niezależnie od tego, czy wystawienie faktury korygującej było skutkiem np. błędu, czy też zostało spowodowane inną przyczyną (art. 29a ust. 13 i 14 ustawy o VAT).

Ustawodawca przewidział jednak pewne sytuacje, w których do obniżenia w ten sposób podstawy opodatkowania i należnego VAT takie potwierdzenie wyjątkowo nie jest wymagane (dotyczy to m.in. eksportu towarów i WDT)

PRZYKŁAD
Rozliczenie korekty zmniejszającej podatek należny W dniu 12 kwietnia 2016 r. Spółka „X” wystawiła fakturę korygującą „in minus” na rzecz spółki „Y”. Potwierdzenie jej odbioru przez nabywcę otrzymała w dniu 17 maja 2016 r. Z potwierdzenia wynikało, że Spółka „Y” odebrała ten dokument w dniu 23 kwietnia 2016 r. Sprzedawca miał zatem prawo obniżyć tytułem wspomnianej korekty VAT należny w deklaracji VAT-7 składanej za kwiecień br., czyli w rozliczeniu za okres, w którym nabywca odebrał fakturę korygującą. Potwierdzenie tego odbioru otrzymał on bowiem przed upływem terminu złożenia deklaracji podatkowej za wspomniany miesiąc (przypadającego na 25 maja 2016 r.).

Nabywca towaru lub usługi koryguje VAT naliczony

Korekta VAT wywołuje także skutki po stronie nabywcy. Ustawa o VAT nie zawiera żadnych szczególnych przepisów, które określałyby termin odliczenia podatku z faktur korygujących zwiększających podatek naliczony. W konsekwencji bez względu na przyczynę korekty, w odniesieniu do faktur krajowych znajdą tutaj zastosowanie ogólne reguły dotyczące dokonywania tego rodzaju odliczeń.

Oznacza to w szczególności, że kwota zwiększająca podatek naliczony wynikająca z faktury korygującej „in plus” zasadniczo podlega odliczeniu w miesiącu (kwartale), w którym powstał obowiązek podatkowy u sprzedawcy. Nie wcześniej jednak, niż w rozliczeniu za okres, w którym nastąpiło otrzymanie tej korekty przez nabywcę (art. 86 ust. 10 i ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT).

Ewentualnie podatnikowi wolno to zrobić w deklaracji składanej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (art. 86 ust. 11 ustawy o VAT). Również upływ tych terminów nie pozbawia go prawa do dokonania takiego odliczenia, z tym że będzie to już możliwe wyłącznie w drodze korekty deklaracji.

W takim przypadku podatnik powinien tego dokonać nie później niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (art. 86 ust. 13 ustawy o VAT).

PRZYKŁAD
Rozliczenie korekty zwiększającej podatek naliczony W dniu 18 czerwca 2016 r. firma Jotka odebrała fakturę za wykonaną na jej rzecz usługę. Wynikający z tego dokumentu naliczony VAT odliczono w deklaracji VAT-7 za czerwiec. Następnie 3 sierpnia 2016 r. firma otrzymała od wykonawcy tej usługi fakturę korygującą „in plus”, ponieważ okazało się że z powodu pomyłki doszło do zaniżenia ceny sprzedaży. Ze względu na to, że obowiązek podatkowy u sprzedawcy powstał w czerwcu, podatnik zaś wystawioną przez niego fakturę korygującą otrzymał w sierpniu – podatek naliczony wynikający z tego dokumentu wolno mu odliczyć w deklaracji VAT-7 za sierpień 2016 roku (którą należy złożyć najpóźniej 26 września 2016 r.). W razie niedokonania ww. odliczenia w tym terminie, może to zrobić również w deklaracji VAT-7 za wrzesień lub październik 2016 roku.

Pamiętajmy, że do zmniejszenia w ramach korekty kwoty VAT naliczonego trzeba  stosować art. 86 ust. 19a ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem w przypadku, gdy jako nabywca towaru lub usługi podatnik otrzymał fakturę korygującą, która obniża  podstawę opodatkowania u wystawcy (w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze pierwotnej) – trzeba zmniejszyć kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za ten okres, w którym tę fakturę korygującą podatnik otrzymał.

Jeżeli natomiast podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje – zmniejszenie kwoty podatku naliczonego należy uwzględnić w rozliczeniu za okres, w którym dokona no tego obniżenia.

Zmniejszenia VAT w związku z otrzymaną fakturą korygującą„in minus” dokonujemy na bieżąco – tj. zasadniczo za ten okres rozliczeniowy, w którym otrzymałeś ten dokument. Nie ma przy tym znaczenia, jaka była przyczyna tej korekty.

 

Warto pamiętać

  • Jeżeli faktura korygująca została wystawiona z powodu błędów w pierwotnym dokumencie (np. podatnik zastosował błędną stawkę VAT, pomylił się w wyliczeniach) wówczas w rachunku podatkowym trzeba uwzględnić dokument („in plus”) wstecznie, czyli w rozliczeniu za okres, w którym wykazano fakturę pierwotną.
  • W sytuacji gdy faktura korygująca została wystawiona z powodu podwyższenia ceny po dostawie towaru lub wykonaniu usługi ze względu na okoliczności, które w momencie wystawiania faktury pierwotnej nie były jeszcze znane, to rozliczamy ją na bieżąco. Wówczas korektę uwzględniamy w deklaracji VAT za okres, w którym powstała przyczyna uzasadniająca korektę.
  • Na bieżąco można też rozliczyć fakturę korygującą zmniejszającą pierwotną wartość podatku należnego. Konieczne jest wtedy potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę towaru bądź usługi.
  • Kwotę zwiększającą VAT naliczony wynikającą z faktury korygującej „in plus” odliczymy w miesiącu (kwartale), w którym powstał obowiązek podatkowy u sprzedawcy. Nie wcześniej jednak, niż w rozliczeniu za okres, w którym nastąpiło otrzymanie tej korekty przez nabywcę.
  • Zmniejszenia VAT w związku z otrzymaną fakturą korygującą „in minus” dokonujemy na bieżąco.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz