Rezygnacja z kasy fiskalnej w szkole

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 19 listopada 2018
Pytanie:  Jednostka budżetowa (szkoła) posiada kasę fiskalną. Od roku jednostka nie ma obrotu gotówkowego, dochody z tytułu najmu pomieszczeń  i udostępniania hali sportowej wpływają bezpośrednio na rachunek bankowy zgodnie z umową zawartą z kontrahentem i fakturą VAT, kasa jest nieużywana. Czy szkoła może zrezygnować z kasy fiskalnej?
Odpowiedź: 

Tak, można zrezygnować z kasy rejestrującej.

Nie ma przepisu wprost nakazującego podatnikom posiadanie kas rejestrujących. Obowiązek ten wynika z przepisów pośrednio, tj. jest efektem wynikającego z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Żeby bowiem móc realizować ten obowiązek, konieczne jest posiadanie kasy rejestrującej.

W świetle powyższego podatnicy, u których nie występuje sprzedaż, która musi zostać zaewidencjonowana za pomocą kasy rejestrującej, nie muszą jej posiadać. Nie ma zatem przeszkód, aby szkoła (a w zasadzie macierzysta jednostka samorządu terytorialnego, gdyż to ona jest podatnikiem VAT z tytułu prowadzonej przez szkołę działalności, a w konsekwencji to na niej bezpośrednio ciąży obowiązek ewidencjonowania) zrezygnowała z posiadania kasy rejestrującej (skoro nie występuje w jednostce sprzedaż, która musi zostać zaewidencjonowana za pomocą kasy rejestrującej).

W tym celu konieczne będzie przeprowadzenie procedury zakończenia przez kasę pracy w trybie fiskalnym określoną w § 15 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących.

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz