Przy całkowitej zmianie danych nabywcy konieczna faktura korygująca

Marek Wojda

Autor: Marek Wojda

Dodano: 8 kwietnia 2016

Nota korygująca nie może zmierzać do wystawienia faktur VAT (czy faktur VAT korygujących, duplikatów) na zupełnie innego nabywcę - potwierdził WSA w Poznaniu.

Pomyłka w fakturze dotycząca m.in. informacji wiążącej się z nabywcą może być skorygowana notą korygującą. Noty korygujące są specyficznym rodzajem faktur, wystawianym przez nabywcę zamiast przez sprzedawcę. Noty stosuje się do pomyłek mniejszej wagi, np.: nazwy, adresy, numery NIP stron lub oznaczenie towaru lub usługi.

Sprawa dotyczyła spółki przejmującej, która na skutek podziału wstąpiła w prawa i obowiązki spółki dzielonej. Od dnia podziału faktury otrzymywane od kontrahentów miały być wystawiane na spółkę przejmującą.

Nie każde dane można poprawić notą

Nie było jasne, czy w sytuacji gdy faktury, na których jako nabywca zostanie wskazana spółka dzielona, można poprawić notą korygującą.

Spółka twierdziła, że może tak postąpić. Organ podatkowy uznał, że taka sytuacja jest niedopuszczalna, ponieważ zgodnie z przepisami, to nabywca towaru lub usługi wystawia notę korygującą. Zatem spółka przejmująca jako nabywca nie może otrzymywać not korygujących od sprzedawców. W opinii organu nie ma podstaw prawnych, na podstawie których spółka przejmująca mogłaby wystawić notę korygującą, zmieniając całkowicie dane nabywcy. Nota korygująca nie może zmierzać do wystawienia faktur VAT (czy faktur VAT korygujących, duplikatów) na zupełnie innego nabywcę.

Notą można poprawić pomyłki dotyczące konkretnego kontrahenta

Sprawa trafiła do WSA w Poznaniu, który przyznał rację organom podatkowym.

Sąd wyjaśnił, że w formie noty korygującej możliwe jest poprawienie pomyłek odnoszących się tylko do konkretnego podatnika (kontrahenta) wymienionego na wystawionej fakturze, a nie całkowita zmiana podmiotu na inny jako stronę transakcji.

Błąd trzeba poprawić fakturą korygującą

W omawianej sytuacji prawidłowe jest poprawienie faktury VAT poprzez wystawienie faktury korygującej przez wystawców faktur.

Jak wyjaśnił sąd w ten sposób bowiem wystawcy faktur VAT (faktur VAT korygujących i duplikatów) mogą jednoznacznie zweryfikować, czy wskazanie jako nabywcy (spółki przejmującej) było wynikiem ich błędu, czy też ewidentnie świadomym działaniem i są to w istocie dokumenty skierowane do współpracującej z nimi i nadal istniejącej spółki dzielonej - pozostałej.

KOMENTARZ EKSPERTA

Marek Wojda, doradca podatkowy, partner w Martini i Wspólnicy  

Wyrok dotyczy kwestii będącej od dawna przedmiotem kontrowersji, tj. czy w przypadku  wystawienia przez podatnika faktury na błędny podmiot konieczne jest wystawienie przez niego faktury korygującej, czy też błąd ten może zostać skorygowany przez wystawienie noty korygującej przez faktycznego nabywcę. 

Przypomnijmy, że ustawa o VAT umożliwia nabywcy towaru lub usługi, który otrzymał fakturę zawierającą pomyłki, skorygowanie ich poprzez wystawienie noty korygującej, podlegającej akceptacji przez wystawcę faktury. W sposób wyraźny zastrzega jednocześnie, że w ten sposób nie mogą być korygowane dane „finansowe”, tj. w szczególności kwoty oraz stawka podatku wskazane na fakturze pierwotnej (tj. dane wskazane w art. 106e ust. 1 pkt 8-15 ustawy o VAT).

Typowym przykładem zastosowania noty korygującej jest pomyłka w danych dotyczących nabywcy, np. błędny adres, NIP, pomyłka w nazwie. Pojawił się więc również pogląd, że skoro ustawa nie zabrania wprost wystawienia noty korygującej w przypadku konieczności całkowitej zmiany danych nabywcy, tj. gdy faktura została błędnie wystawiona na niewłaściwy podmiot, taki sposób korekty należy uznać za dopuszczalny.  

W przypadku, gdy nabywca dysponuje już fakturą błędnie wystawioną na inny podmiot, w praktyce często byłoby dla stron transakcji najwygodniejsze rozwiązanie. Jednak możliwość całkowitej zmiany nabywcy notą korygującą jest kwestionowana przez organy podatkowe, a orzecznictwo nie jest jednolite. W omawianym wyroku WSA w Poznaniu opowiedział się za brakiem takiej możliwości.

ZASTOSUJ W PRAKTYCE

Jeśli faktyczny nabywca jest uprawniony do odliczenia podatku naliczonego z tytułu danej transakcji i nie posiada interpretacji indywidualnej potwierdzającej możliwość zmiany podmiotu błędnie wskazanego na fakturze jako nabywca notą korygującą, w praktyce bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie ustalenie z wystawcą faktury, aby wystawił odpowiednią fakturę korygującą.

Wyrok WSA w Poznaniu z 4 lutego 2016 r., sygn. akt I SA/Po 1270/15

Marek Wojda

Autor: Marek Wojda

Doradca podatkowy, partner w MartiniTax
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.