Poznaj nowy pomysł Ministerstwa Finansów na walkę z wyłudzeniami VAT

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 28 marca 2017
dacd2e5cf2a3a8ef095310ad029886b81fd90bbf-medium

Banki będą przekazywać dane przedsiębiorców do systemu informatycznego Krajowej Izby Rozliczeniowej. Dowiedz się więcej o nowych przepisach, które mają zapobiegać wyłudzeniom VAT.

W dniu 20 marca 2017 r. opublikowany został projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego dla wyłudzeń skarbowych. Przewidziane tym projektem przepisy mają przeciwdziałać wyłudzeniom podatku VAT.

Charakterystyczne dla projektowanych przepisów jest to, że nie są one kierowane bezpośrednio do podatników.

Automatyczne przekazywanie danych o podatnikach

Wprowadzenie tych przepisów ma bowiem na celu stworzenie podstaw prawnych do prowadzenia przez izbę rozliczeniową (tj. Krajową Izbę Rozliczeniową) systemu informatycznego w celu dokonywania analizy ryzyka wykorzystywania działalności banków lub SKOK-ów w celu przeciwdziałania popełnianiu wyłudzeń skarbowych w szczególności w zakresie VAT, a także popełniania przestępstw z nimi związanych (np. polegających na wystawianiu pustych faktur).

Cel ten ma zostać osiągnięty poprzez dodanie (przede wszystkim do Ordynacji podatkowej) przepisów przewidujących automatyczne przetwarzanie w systemie teleinformatycznym izby rozliczeniowej danych przedsiębiorców w celu dokonywania analizy ryzyka wykorzystywania banków i SKOK-ów do wyłudzeń skarbowych.

Inne zmiany

Przepisy przewidują  również:

1)      nałożenie na banki i SKOK-i obowiązku przekazywania izbie rozliczeniowej informacji dotyczących rachunków przedsiębiorców w celu dokonywania analizy ryzyka,

2)      zapewnienie izbie rozliczeniowej stałego, automatycznego dostępu do danych z Centralnego Rejestru Podmiotów - Krajowej Ewidencji Podatników (CRP KEP) nie stanowiących tajemnicy skarbowej, w tym znajdujących się w CRP KEP danych z KRS i CEIDG w celu dokonywania analizy ryzyka,

3)      przekazywanie przez izbę rozliczeniową wyników analizy ryzyka:

a)      bankom i SKOK-om w zakresie dotyczącym przedsiębiorcy, dla którego bank lub kasa prowadzi lub zamierza prowadzić rachunek w celu realizacji obowiązków ustawowych (np. wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu)

b)      Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej (Szefowi KAS) oraz na wniosek innym uprawnionym organom (np. służbom specjalnym); uprawnienie Szefa KAS do uzyskania na wniosek dodatkowych informacji związanych z wykonaną analizą ryzyka,

4)      określenie zakresu danych przekazywanych przez banki i SKOK-i w celu dokonywania analizy ryzyka, kryteriów istotnych przy dokonywaniu analizy ryzyka (ekonomiczne, geograficzne, przedmiotowe, behawioralne, powiązań), zasad kontroli wypełniania obowiązków przez izbę rozliczeniową oraz banki i SKOK-i, zasad blokady rachunku przedsiębiorcy m. in w związku z wynikiem analizy ryzyka oraz terminów przesłania danych inicjalnych i zmienianych do systemu teleinformatycznego izby rozliczeniowej.

5)      prowadzenie elektronicznie wykazów podmiotów, które nie zostały zarejestrowane jako podatnicy VAT lub zostały wykreślone z rejestru z urzędu bez konieczności zawiadamiania tego podmiotu; wykazy będą udostępniane w BIP MF.

Projektowana ustawa ma wejść w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia. Nie jest zatem wykluczone, że wskazane przepisy wejdą w życie już za kilka tygodni.

Etap legislacyjny: projekt ustawy z 20 marca 2017 r. ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego dla wyłudzeń skarbowych – w konsultacjach publicznych.

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz