Podpowiadamy, jak rozliczyć WNT, do którego doszło przed 1 stycznia 2017 r.

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 6 marca 2017
d4f3566656110cff0670f5dc6af16658ecbbfb5e-medium

Załóżmy, że w lutym 2017 roku odkryłeś  błąd polegający na nierozpoznaniu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, które wystąpiło w firmie w lipcu 2016 r. Sprawdź, jak masz teraz postąpić.

W odniesieniu do WNT czy importu usług, kwoty VAT należnego są jednocześnie podatkiem naliczonym do odliczenia od tych transakcji. Jednak powstanie prawa do odliczenia w stosunku do tych kwot, uzależnione jest od uwzględnienia wartości podatku należnego we właściwej deklaracji podatkowej. Do końca 2016 roku jeżeli następowało to z opóźnieniem, to prawo do odliczania zawsze powstawało wstecznie. Jednak z początkiem roku zasady te uległy zmianie.

Jak rozliczyć nieujęte w deklaracji WNT

Obecnie prawo do odliczania – jako kwot podatku naliczonego – kwot podatku należnego, które nie zostały uwzględnione we właściwej deklaracji VAT, powstaje wstecznie tylko wtedy, jeżeli kwota podatku należnego zostanie uwzględniona we właściwej deklaracji VAT w ciągu 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym (w odniesieniu do nabytych towarów lub usług), powstał obowiązek podatkowy (zob. art. 86 ust. 10 pkt 2 lit. b i art. 86 ust. 10b pkt 3 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 r.).

Spóźnione wykazanie VAT w deklaracji

W przypadku późniejszego uwzględnienia kwot podatku należnego we właściwej deklaracji VAT, prawo do odliczania podatku naliczonego w stosunku do tych kwot powstaje na bieżąco (tj. w rozliczeniu za okres, w odniesieniu do którego nie upłynął jeszcze termin do złożenia deklaracji podatkowej). Zmiana ta spowodowała, że u podatników rozpoznających wstecznie czynności z art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy o VAT (wszystkie te, gdzie VAT należny jest jednocześnie podatkiem naliczonym) – powstawać mogą zaległości podatkowe.

Trzeba pamiętać o przepisie przejściowym

Z przepisów wynika, że do rozliczeń za okresy rozliczeniowe poprzedzające pierwszy okres rozliczeniowy 2017 roku, stosuje się przepisy art. 86 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do końca 2016 roku.

W konsekwencji rozliczenie grudnia 2016 roku lub IV kwartału 2016 roku w zakresie odliczania podatku, może być nadal dokonywane zgodnie poprzednio obowiązującymi zasadami. Możliwe jest więc odliczanie w drodze korekty – jako kwot podatku naliczonego – kwot podatku należnego rozpoznawanych z ponad trzymiesięcznym opóźnieniem.

Z punktu widzenia przyporządkowania do okresów rozliczeniowych (do grudnia 2016 roku lub IV kwartału 2016 roku – względnie wcześniejszych), jest data powstania obowiązku podatkowego z tytułu danej czynności. Moim zdaniem nowe przepisy dotyczą kwot podatku należnego dotyczących czynności, dla których obowiązek podatkowy powstał od 1 stycznia 2017 r.

PRZYKŁAD
Załóżmy, że  w lutym 2017 r. w spółce dostrzeżony został błąd polegający na nierozpoznaniu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, które wystąpiło w spółce w lipcu 2016 r. Czy w tej sytuacji podatnik zobowiązany jest do stosowania nowych przepisów i odliczenia podatku należnego w bieżącej deklaracji VAT? W analizowanej sytuacji obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów powstał w lipcu lub sierpniu 2016 roku. Prowadzi to do wniosku, że kwotę podatku należnego z tytułu tej czynności – jako kwotę podatku naliczonego – można odliczyć wstecznie (tj. w drodze korekty deklaracji VAT-7 za lipiec lub sierpień 2016 roku). Nie ma konieczności odliczania tej kwoty w bieżącej deklaracji VAT.

Sprawdź też:

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz