Ministerstwo finansów rezygnuje z opodatkowania niewykorzystanych bonów

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 24 września 2018
2f0b95a8d1da51db825cf32411fd9f16c50b3da9-original

Właśnie pojawiła się nowa wersja projektu ustawy o VAT, która wprowadza  zmiany mające na celu uproszczenie, modernizację i ujednolicenie przepisów dotyczących VAT mających zastosowanie do bonów na towary lub usługi. Zmiany zaczną obowiązywać 1 stycznia 2019 r.

Rezygnacja z opodatkowania niewykorzystanych bonów

Najważniejszą zmianą w porównaniu do poprzedniego projektu, jest rezygnacja z przepisów przewidujących opodatkowanie VAT niewykorzystanych bonów różnego przeznaczenia (jako usługi gotowości do realizacji dostawy towarów lub świadczenia usług, których dotyczy bon). Zatem nie będzie trzeba odprowadzać VAT od takich bonów.

Dwa rodzaje bonów

W pozostałym zakresie projektowane przepisy nie uległy większym zmianom w stosunku do poprzedniej wersji projektu. A zatem nadal przewiduje się podzielenie bonów (zdefiniowanych w projektowanym art. 2 pkt 41 ustawy o VAT) na dwa rodzaje. Będą to bony jednego przeznaczenia (dalej: BJP) oraz bony różnego przeznaczenia (dalej: BRP).

Za BJP uważany ma być bon, w przypadku którego miejsce dostawy towarów lub świadczenia usług, których bon dotyczy oraz kwota należnego VAT z tytułu dostawy tych towarów lub świadczenia tych usług są znane w chwili emisji tego bonu. Pozostałe bony będą uważane za BRP.

PRZYKŁAD
Podatniczka prowadząca salon fryzjerski sprzedaje bony prezentowe uprawniające do wymiany na konkretne usługi w prowadzonym salonie o określonej wartości, np. usługi fryzjerskiej o wartości 100 zł. Bony takie stanowić będą bony jednego przeznaczenia.

Za BJP będą uważane bony dotyczące nabycia towarów lub usług o określonej wartości (a w konsekwencji o znanej wysokości VAT należnego) w znanym w momencie emisji miejscu dokonania lub świadczenia. Z kolei BPR stanowić będą bony uprawniające do nabycia różnych towarów lub usług od różnych sprzedawców (np. bony Sodexo) lub towarów lub usług opodatkowanych różnymi stawkami VAT.

PRZYKŁAD
Podatnik prowadzący galerię handlową sprzedaje karty prezentowe uprawniające do zakupów we wszystkich znajdujących się w niej sklepach. Karty te stanowić będą bony różnego przeznaczenia.

Wątpliwości dotyczą sytuacji, w których sprzedawane bony uprawniają do nabycia różnych towarów lub usług o różnej wartości opodatkowanych według tej samej stawki VAT. Według mnie bony takie stanowić będą BRP, gdyż w momencie ich emisji nie jest znana ostateczna kwota VAT należnego z tytułu dostaw tych towarów lub usług (np. ze względu na nabycie towarów lub usług o wartości przekraczającej wartość bonu, co skutkuje zastosowaniem bonu jako bonu zniżkowego, lub nabyciem towarów lub usług o wartości niższej od wartości bonu). Wniosek ten nie jest jednak oczywisty.

PRZYKŁAD
Sieć odzieżowa sprzedaje karty upominkowe uprawniające do zakupu dowolnych towarów do wartości karty upominkowej. Według mnie karty takie stanowić będą bony różnego przeznaczenia.

Bony jednego przeznaczenia

Transfer BJP (tj. emisja bonu oraz każde przekazanie tego bonu po jego emisji) dokonany przez podatnika działającego we własnym imieniu będzie uznawany za czynności, których bon dotyczy.

PRZYKŁAD
Podatnik prowadzący klub fitness sprzeda bon (kartę prezentową) uprawniającą do nabycia w prowadzonym klubie 3-miesięcznego abonamentu. Obecnie sprzedaż takiego bonu nie podlega opodatkowaniu VAT, zaś opodatkowana podatkiem VAT według stawki 8% jest dopiero – jako świadczenie usługi – wymiana bonu na abonament. Od 1 stycznia 2019 r. sprzedaż takiego bonu będzie traktowana jako opodatkowana VAT według stawki 8% świadczenie usługi. Nie będzie natomiast opodatkowana VAT wymiana bonu na abonament.

W konsekwencji do opodatkowania VAT czynności, których dotyczą BJP, dochodzić będzie już w momencie transferu bonu (a nie dopiero z chwilą faktycznego przekazania towarów lub faktycznego świadczenia usług w zamian za taki bon).

Będzie to dotyczyło również sytuacji, gdy transferu BJP dokonuje podatnik działający w imieniu innego podatnika. W przypadkach takich transfer bonu ma być uznawany za czynność, której bon dotyczy, dokonaną przez tego innego podatnika, w którego imieniu działa podatnik

PRZYKŁAD
Wróćmy do poprzedniego przykładu i załóżmy, że bon w imieniu podatnika prowadzącego salon fitness sprzeda współpracująca z nim agencja reklamowa. Od 1 stycznia 2019 r. również taka sprzedaż ma być traktowana jako opodatkowana podatkiem VAT według stawki 8% usługa wstępu do klubu fitness przez podatnika prowadzącego ten sklep.

Nowe przepisy regulują też przypadek, gdy dostawca towarów lub usługodawca nie jest podatnikiem, który działając we własnym imieniu wyemitował dany BJP. W takich przypadkach będzie to oznaczać, że ten dostawca lub usługodawca dokonał czynności, których ten bon dotyczy, na rzecz podatnika, który wyemitował bon (zob. projektowany art. 8a ust. 4 ustawy o VAT).

PRZYKŁAD
W porozumieniu ze spółką prowadzącą stacją paliw podatnik prowadzący lokal gastronomiczny wystawił bon uprawniający do zakupu 20 litrów oleju napędowego na stacji paliw. W takim przypadku uznawać się będzie, że spółka prowadząca stację paliw dokonała dostawy paliwa na rzecz podatnika prowadzącego lokal gastronomiczny (a ponadto opodatkowaniu podatkiem VAT podlegać będzie przekazanie bonu przez podatnika prowadzącego lokal gastronomiczny).

Bony różnego przeznaczenia

W odmienny sposób będzie traktowany transfer BRP. Podobnie jak ma się rzecz obecnie w przypadku wszystkich bonów, transfer BRP nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT, zaś opodatkowane będzie dopiero faktyczne przekazanie towarów lub faktyczne świadczenie usług dokonane w zamian za BRP przyjmowany przez dostawcę lub usługodawcę jako wynagrodzenie lub część wynagrodzenia (zob. projektowany art. 8b ust. 1 ustawy o VAT).

PRZYKŁAD
Podatnik prowadzący galerię handlową sprzedaje karty prezentowe uprawniające do zakupów we wszystkich znajdujących się w niej sklepach. Karty te stanowić będą bony różnego przeznaczenia, a więc ich sprzedaż po 31 grudnia 2018 r. nadal nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT. Opodatkowaniu podatkiem VAT będzie podlegać dopiero sprzedaż towarów lub usług przez sklepy w zamian za karty prezentowe.

Określony ma również zostać przepis, z którego wynika, że gdy transferu BRP dokonuje podatnik inny niż podatnik dokonujący transakcji podlegającej opodatkowaniu VAT, każde świadczenie usług, które można wskazać, takie jak usługi dystrybucji lub promocji, podlega opodatkowaniu VAT (zob. projektowany art. 8b ust. 2 ustawy o VAT).

PRZYKŁAD
Wróćmy do poprzedniego przykładu i załóżmy, że z tytułu realizacji kart prezentowych, o których w nich mowa, galeria handlowa otrzymuje od sklepów 5% wartości dokonanych przy użyciu kart prezentowych zakupów. Wynagrodzenie to uznawane będzie (i uznawane jest obecnie) za wynagrodzenie z tytułu świadczenia przez galerię handlową podlegających opodatkowaniu usług.

Zmiany dostosowawcze

Do wskazanych zmian będzie dostosowanych wiele przepisów VAT. Do najważniejszych projektowanych zmian w tym zakresie zaliczyć należy dodanie przepisów:

1)      przewidujących stosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia w przypadku nabywania BJP, jeżeli miejscem dostawy towarów lub świadczenia usług, których te bony dotyczą, jest terytorium kraju (zob. dodawany art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT),

2)      określających powstawanie obowiązku podatkowego z tytułu czynności dokonywanych w zamian za BRP (zob. projektowane art. 19a ust. 1a, 4a i 4b ustawy o VAT),

3)      określających zasady ustalania podstawy opodatkowania z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług dokonywanych w zamian za BRP (zob. projektowane art. 29a ust. 1a, 1b i 1d ustawy o VAT).

Omówione przepisy mają wejść w życie z 1 stycznia 2019 r. Będą mieć zastosowanie do bonów wyemitowanych od tego właśnie dnia (zob. art. 2 projektu).

Polecamy w Portalu FK:

Etap legislacyjny: projekt z 12 września 2018 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług – przekazany do komisji prawniczej

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.