Kasy online już od 1 października 2018 r.

Dodano: 11 kwietnia 2018
2bd0a09b79a4b358b60c123752d087045c7f02ba-medium

Kasy online będą wyposażone w funkcję umożliwiającą automatyczne przekazywanie  danych do szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Za brak obowiązkowego przeglądu kasy będą kary. Zmiany zostały już przejęte przez Radę Ministrów. Dowiedz się więcej.

Wymiana kas rejestrujących na kasy online będzie rozłożona w czasie. Branże, w których wykryto największe nadużycia, objęte zostaną obowiązkiem stosowania tylko kas online.

Dane z kas trafią do Centralnego Repozytorium Kas

Nowe kasy online będą przesyłały do Centralnego Repozytorium Kas informacje o każdej transakcji zaewidencjonowanej na kasie, ze szczegółami pozwalającymi na ustalenie wysokości sprzedaży i kwot podatku należnego, stawki VAT, rodzaju towaru/usługi, a także godziny dokonania transakcji.

Jak podało centrum informacyjne Rządu w swoim komunikacie przesyłane informacje będą w pełni zanonimizowane, jeżeli chodzi o dane nabywcy. Dane z kas rejestrujących będą stanowiły w praktyce elektroniczny obraz paragonów, na których nie podaje się żadnych informacji dotyczących konsumenta. Szef KAS będzie zatem gromadził dane o sprzedaży dokonywanej przy użyciu kas online przez danego podatnika, natomiast nie będzie miał żadnych informacji na temat konsumentów, nabywających dane towary lub usługi.

Stopniowe wprowadzenie kas online

Projekt zmian dopuszcza stosowanie do prowadzenia ewidencji sprzedaży kasy rejestrujące dotychczas używane przez podatników, tj. kasy z papierowym zapisem kopii oraz kasy z elektronicznym zapisem kopii.

Po wejściu w życie nowych przepisów podatnicy nadal będą mogli nabywać do prowadzenia ewidencji kasy rejestrujące „starego” rodzaju (kasy z papierowym zapisem kopii do 31 grudnia 2018 r., natomiast kasy z elektronicznym zapisem kopii do 31 grudnia 2022 r.). Kasy „starego” rodzaju będą funkcjonowały obok kas online, aż do momentu wyeksploatowania się. W zależności od rodzaju działalności gospodarczej, do której jest używana dana kasa rejestrująca, może ona funkcjonować nawet kilka lat.

Kasy rejestrujące z papierowym zapisem kopii i z elektronicznym zapisem kopii będą stopniowo wycofywane z rynku.

Refundacja na zakup kasy

Podatnicy będą mogli liczyć na refundację kosztów zakupu kas online w wysokości 90 proc. ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł. Minister finansów będzie mógł w rozporządzeniu podnieść tę kwotę refundacji.

Za brak przeglądy kary

W projekcie zaproponowano wprowadzenie kary 300 zł za niepoddanie kasy rejestrującej obowiązkowemu przeglądowi technicznemu. Wypełnienie tego obowiązku będzie weryfikowane na podstawie wpisu wyniku przeglądu technicznego w książce kasy i zarejestrowania tego zdarzenia w rejestrze zdarzeń w Centralnym Repozytorium Kas, a w przypadku kas z papierowym zapisem kopii oraz kas z elektronicznym zapisem kopii – tylko na podstawie wyniku przeglądu technicznego w książce kasy.

Zmiany wejdą w życie 1 października 2018 r.

Więcej o nowych przepisach dotyczących kas fiskalnych czytaj w tekście:

Źródło: www.premier.gov.pl

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz