Jakie skutki w VAT mają zawinione niedobory

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 22 listopada 2018
zawinione niedobory

Jeżeli niedobory wykryte w czasie inwentaryzacji  powstały z przyczyn zależnych od podatnika, mamy do czynienia z niedoborami zawinionymi. Ma to swoje skutki w VAT. Sprawdź, jakie.

Jaki był problem

Spółka wykazała straty inwentaryzacyjne, które były wynikiem kradzieży towarów przez pracownika. Organy podatkowe ustaliły, że są dowody dające podstawę do uznania, że niedobory wskazane w podsumowaniu inwentaryzacji powstały z przyczyn zależnych od podatnika. Spółka nie dochowała należytej staranności w zabezpieczeniu majątku przed wystąpieniem strat przy prowadzeniu działalności.

Stanowisko organów podatkowych

W wyniku zawinionych niedoborów towar nie został wykorzystany do działalności opodatkowanej. Stąd, zdaniem organu, prawo Spółki do odliczenia w związku z nabyciem tych towarów zostało utracone. Niedobór zawiniony jest dowodem braku nadzoru i kontroli za strony podatnika podległych mu pracowników i dokumentów.

Podatnik ponosi pełne konsekwencje, w tym podatkowe, za nierzetelne lub naruszające prawo działanie podległego mu pracownika, który działa w jego imieniu i na jego rzecz. Z ustaleń sprawy wynika zaś, że niedobór może być wynikiem długotrwałej działalności pracowników sklepu, braku nadzoru na pracownikami, niereagowania na niepokojące sygnały i bałaganu w towarach i dokumentacji. Sprawa trafiła do sądu.

Stanowisko sądu

WSA w Białymstoku przyznał rację organom podatkowym. Sąd uznał, że powstałe w spółce niedobory miały charakter przez nią zawiniony. Rację ma organ, że straty w towarach wynikające z inwentaryzacji na konie roku nastąpiły z przyczyn zależnych od spółki.

Skutki podatkowe orzeczenia

Towar w wyniku zawinionych niedoborów nie został wykorzystany do działalności opodatkowanej. W związku z tym spółka utraciła prawo do odliczenia podatku naliczonego i zobowiązana jest złożyć korektę.

Wyrok WSA w Białymstoku sygn. akt  I SA/Bk 70/18

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.