Jak rozliczyć wykonanie konstrukcji dla czeskiego kontrahenta

Andrzej Pietrzak

Autor: Andrzej Pietrzak

Dodano: 1 marca 2018
Pytanie:  Spółka prowadząca księgi (VAT  UE), otrzymała zamówienie na wykonanie konstrukcji dla czeskiego kontrahenta (posiadający NIP UE). Całość zamówienia wykonana zostanie z materiału powierzonego od czeskiego kontrahenta. Nasza spółka wykona usługę palenia, spawania. Gotowa konstrukcja zostanie przewieziona do Czech. Proszę o informację jak poprawnie zafakturować taką usługę. Czy traktować to jako WDT, czy dostawę usług poza terytorium kraju? W jaki sposób wykazać w deklaracji VAT-7, informacji podsumowującej oraz deklaracji intrastat wywóz?
Odpowiedź: 

W opisanej sytuacji czynnikiem determinującym sposób kwalifikacji prawnej przedmiotowej czynności – jako usługi bądź dostawy towarów – będzie wartość zaangażowanych przez wytwórcę – podatnika – materiałów własnych.

Mając na uwadze fakt, że zgodnie z wyjaśnieniami podatnika wartość materiałów powierzonych stanowić będą całość materiałów wykorzystanych do wykonania zlecenia, to należy uznać, że przedmiotowa czynność stanowić będzie dostawę usług, a nie wewnątrzwspólnotową dostawę towarów w rozumieniu ustawy o VAT.

Jednocześnie należy stwierdzić, że w przypadku tego typu usług istotne jest rozgraniczenie usługi „na rzeczowym majątku ruchomym” od „dostawy z montażem”. W przypadku gdyby podatnik był zobowiązany zamontować wykonaną konstrukcję przedmiotową transakcję należałoby zakwalifikować jako dostawę z montażem.

W przypadku usług na ruchomym majątku powierzonym ustawodawca wprowadza obowiązek ewidencjonowania przez usługodawcę otrzymanych towarów, na których wykonywana jest usługa.

Aby możliwe było ustalenie sposobu wystawienia faktury należy w pierwszej kolejności ustalić, miejsce świadczenia przedmiotowej usługi. W tym zakresie zastosowanie znajdzie ogólna zasada wynikająca z art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którą miejscem świadczenia usług na rzecz podatników jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej.

Podatnik wystawiając fakturę VAT na rzecz kontrahenta powinien wskazać numer VAT UE nabywcy i odbiorcy.

Ponieważ, podatek od wartości dodanej rozlicza kontrahent zagraniczny, na fakturze nie należy wykazywać kwoty podatku VAT oraz stawki, na fakturze powinna znaleźć się adnotacja odnośnie stawki „np.” („npo.”) – nie podlega opodatkowaniu. Ponadto zgodnie z treścią art. 106e ust. 1 pkt. 18  o VAT na fakturze powinna znaleźć się adnotacja: „odwrotne obciążenie” ewentualnie również w jęz. angielskim „reverse chargé”.

Obowiązek podatkowy zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT powstanie z chwilą wykonania usługi, który to moment powinien wynikać z zawartej przez strony umowy.

Przedmiotowa transakcja powinna być wykazana przez podatnika w deklaracji VAT-7 w poz. 11 i 12 deklaracji. W deklaracji VAT-UE Podatnik powinien wykazać przedmiotową usług w części E – informacji o wewnątrzwspólnotowym świadczeniu usług.

W związku z faktem, iż przedmiotowa transakcja uznana powinna być za transakcję świadczenia usług w rozumieniu ustawy o VAT, a nie za transakcję dostawy towarów, na gruncie przepisów Rozporządzenia Komisji (WE) Nr 1982/2004 z 18 listopada 2004 r. wykonującego rozporządzenie (WE) Nr 638/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31 marca 2004 r. w sprawie danych statystycznych Wspólnoty odnoszących się do handlu towarami między Państwami Członkowskimi oraz uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 3330/91 przedmiotowa transakcja nie będzie wykazywana przez Podatnika w deklaracji INTRASTAT WYWÓZ.

Andrzej Pietrzak

Autor: Andrzej Pietrzak

doradca podatkowy nr wpisu 11377
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.